Autor Subiect: vopsesc machete din plastic, etc.  (Citit de 4502 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #15 : 12/30/10*, 00 »
Intr-adevar, nu este lacuit. Vopseaua este pentru grafitti, care este cauciucata, deci nu merge lacuirea. Daca as fi lacuit se umfla imediat. Problema este ca Skepsys nu a gasit alt tip de vopsea cu aceeasi nuanta si atunci am recurs la aceasta vopsea pt grafitti.

michi

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #16 : 12/30/10*, 09 »
Intr-adevar, nu este lacuit. Vopseaua este pentru grafitti, care este cauciucata, deci nu merge lacuirea. Daca as fi lacuit se umfla imediat. Problema este ca Skepsys nu a gasit alt tip de vopsea cu aceeasi nuanta si atunci am recurs la aceasta vopsea pt grafitti.
aha, inteleg.
Nu stiam ca vopseaua pentru grafitti este cauciucata...

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #17 : 01/05/11*, 08 »
Da, nici eu nu stiam. Am incercat inainte de a vopsi macheta, pe o bucata de tabla. Am lasat baza (vopseaua) sa se usuce (timpul standard de intarire pt aplicarea unui strat de lac peste baza este de cam minim 12 ore) si am dat cu lac. s-a umflat instantaneu. Bine ca nu am trecut direct la fapte inainte de a incerca !... Intotdeauna am procedat asa din ratiuni de siguranta (a vopselei). 

michi

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #18 : 01/05/11*, 10 »
lacul era acrilic sau pe baza de diluant?

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #19 : 01/05/11*, 10 »
lacul este acrilic, cu uscare rapida (spray). toate vopselurile si lacurile au solventi in ele, indiferent de care tip sunt (acrilice, alchidice, etc).

bmwh548

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #20 : 01/05/11*, 11 »
E posibil ca michi sa se fi referit la lacurile modelistice pentru aerograf. Ele contin un solvent foarte slab care de obicei nu creaza probleme. Cele la spray contin solventi puternici indiferent de tipul lor (acrilic, sintetic...).

michi

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #21 : 01/05/11*, 12 »
E posibil ca michi sa se fi referit la lacurile modelistice pentru aerograf. Ele contin un solvent foarte slab care de obicei nu creaza probleme. Cele la spray contin solventi puternici indiferent de tipul lor (acrilic, sintetic...).
da, asa este.
Cele "la spay" sunt foarte "tari".
Din experienta efectul pe care l'ai obtinut tu, nick, l'am avut si eu pe o vopsea acrilica data peste cu lac normal, ambele "la spay".
D'asta intrebam, dar daca zici ca era lac acrilic... nu imi explic!
Oricum este de retinut
LEMA: nu se lacuiesc suprafetele vopsite cu vopseluri dedicate grafitti !

model collector

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #22 : 01/05/11*, 13 »
Stiu ca s-a mai discutat undeva, insa intreb si eu aici, cu ce pot lipi un parbriz de caroserie, stiu ca superglue inalbeste plasticul transparent.

michi

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #23 : 01/05/11*, 13 »
Stiu ca s-a mai discutat undeva, insa intreb si eu aici, cu ce pot lipi un parbriz de caroserie, stiu ca superglue inalbeste plasticul transparent.
ai sa razi dar cu ARACET.
este un tip de aracet care cand se usuca devine 100% transparent.
Eu folosesc marca BIC, gasit la o librarie.
este exact asta:

pe el scrie DRIES CLEAR
atentie: nu trebuie atins/miscat pana nu este uscat, adica pana a doua zi

bmwh548

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #24 : 01/05/11*, 13 »
Poxipol transparent. In 10 minute e intarit si iti poti continua lucrul. Atentie la cantitati si la cum il aplici, nu e perfect transparent in strat gros.

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #25 : 01/05/11*, 15 »
Dar zona de fisura se mai vede in cazul aplicarii aracetului , respectiv poxipolului ?

Eu am incercat cu un aracet cumparat de la hobbyx (cica pentru glueing canopies at airplane models, etc) si cu ceva gen poxipol, dar... tot se vede fisura (sau zona de rupere, in cazul in care avem mai multe bucati de imbinat).

De-aia tot bat eu toba in legatura cu cloroformul...Din cate stiu cloroformul lipea perfect (nu se mai observa nici fisura la plasticul transparent). Apropo, re-lansez intrebarea :
Ma poate ajuta cineva cu niste cloroform ?

bmwh548

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #26 : 01/05/11*, 16 »
Pai colegul voia doar un adeziv cu care sa lipeasca parbrizul inapoi pe caroserie. Ca sa lipesti mai multe bucati de parbriz la un loc nu merge cu Poxipol, cu aracet nici atat.

Offline anfibian

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #27 : 05/31/11*, 11 »
Va salut,

Incerc sa printez pe o suprafata din cauciuc siliconat o imagine foarte simpla (tricolorul). Pe la atelierele de imrpimat la cald nu m-au putut ajuta cu exceptia cazului in care faceau serigrafiei care insa implica nr mare de bucati, ori mie imi trebuie un singur print. Sugestia unuia dintre ei a fost sablon cu vopsea spray. Eu m-am gandit chiar la aerograf. Ma poate ajuta cineva?

paul_vxi

  • Vizitator
Rãspuns: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #28 : 02/22/12*, 10 »
onorabile cat costa sa imi vopsesti si mie loganul berlina in culoarea loganului MCV?

Offline davstefan

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: vopsesc machete din plastic, etc.
« Răspuns #29 : 07/22/13*, 10 »
Salut.

Ma poti ajuta si pe mine cu vopsirea unei machete 1:43, din gri in albastru inchis? Ti-am trimis mail si pe Yahoo.

Merci.