Autor Subiect: materiale din care sunt confecționate machetele - opinii  (Citit de 19112 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

klauze

  • Vizitator
recunosc ca desi modelele alea nu se incadreaza nicaieri in gusturile mele sint atat de simpatice incat le-as lua numai si pentru frumusetea obiectului.

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Moda asta cu rasinoasele la preturi din ce in ce mai mari ascunde pofta dupa profit a astora.
O macheta fara parti mobile, fara sasiu bine reprezentat este mult mai iertina.
Iar la scara 1:18 lipsa acestora se poate considera ca fiind handicapuri majore in lumea machetelor, care trebuie sa reprezinte cat mai fidel modelul real dar si functiile sale.
Evident, nu ma astept sa vad machete digitalizate asa cum este lumea trenuletelor. :)
« Ultima Modificare: 02/01/15*, 23 de johann.nunweiller »

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Moda asta cu rasinoasele la preturi din ce in ce mai mari ascunde pofta dupa profit a astora.
O macheta fara parti mobile, fara sasiu bine reprezentat este mult mai ieftina.
Iar la scara 1:18 lipsa acestora se poate considera ca fiind handicapuri majore in lumea machetelor, care trebuie sa reprezinte cat mai fidel modelul real dar si functiile sale.

Corect spus. În plus, în multe cazuri  detaliile exterioare sunt tratate superficial - decorațiunile cromate sunt reprezentate prin suprafețe vopsite direct pe caroserie (foarte vizibil la Mercedes /8 în poza de mai sus), chederele sunt printate direct pe geam etc.

Se conturează din ce în ce mai clar o nișă interesantă ("clasice" la 1/18), pe care astfel de producători o exploatează la maxim. Deocamdată le merge, dar sper ca pe termen lung  publicul să se orienteze încet spre cei care investesc în proiectarea și producția de diecast, chiar dacă machetele sunt ceva mai scumpe. Altfel, machetele din zamac vor dispărea în câțiva ani.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Moda asta cu rasinoasele la preturi din ce in ce mai mari ascunde pofta dupa profit a astora.
O macheta fara parti mobile, fara sasiu bine reprezentat este mult mai iertina.
Iar la scara 1:18 lipsa acestora se poate considera ca fiind handicapuri majore in lumea machetelor, care trebuie sa reprezinte cat mai fidel modelul real dar si functiile sale.
Evident, nu ma astept sa vad machete digitalizate asa cum este lumea trenuletelor. :)
E clar ca e vorba de profit, acum nu stiu cata parte e a producatorilor si cata parte e a vanzatorilor.
Partea cu functiile este clar omisa de rasini, insa detaliile lor sunt mult mai bine facute decit marea majoritate a diecast-urilor, mult mai fine partile mici, evident cu excepti sasiului.
Sa nu uitam ca si diecast-urile detaliate sunt scumpe, cele gen Autoart, Kyosho ca sa nu mai zicem de CMC.
Pana la urma toata treaba asta cu colectionatul devine extrem de scumpa daca ne dorim detaliu si calitate, indiferent de tipul constructiv al machetei. Sau daca vreti, devine o intreprindere extrem de delicata in alegeri.
Daca nu,  exista DeA :)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
ești colecționar de machete ale mașinilor cu oarece impact în istoria auto (în special clasice) iar singurele astfel de piese sunt rășinoase; problemă: ce faci? alegi să le ignori?

mai ales că segmentul diecast e în scădere accentuată (minichamps abia s-a câcâit să scoată bentley s2 iar pentru alfa 8c amână lansarea de ani buni);

nu sunt așa sigur că la nivel de detalii se prezintă mai bine rășinoasele (vezi delahaye 165 de la minichamps cu instrumetele pictate pe bord și ramele parbrizului gen motormax, vezi bos cu dungi laterale conturate din matriță și pictate aiurea, ca să nu mai vorbim de interior, realizat grosier din două bucăți de material); n-am văzut rășină la înălțimea unui cmc în ce privește detaliile, numai că la 400 de euro...

iar de când cu moda asta, parcă a dispărut și plăcerea pe care o aveam atunci când luam un neo 1:18; poate e doar o părere, dar în cazul neo, bugatti 57sc atlantic continuă să fie net superior calitativ celor apărute în ultima perioadă (rolls-ul maharajahului din rajkot e o decepție);

ce e mai rău, pentru mine devine tot mai clar un fapt care se conturează de vreo 2-3 ani încoace: am pierdut lupta!  :-\
« Ultima Modificare: 02/02/15*, 11 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
Am vaga senzatie ca si la 1:43 modelele NEO au intrat pe o panta descendenta dpdv al acuratetii si finetii de asamblare.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Cred că discuția asta ar trebui să se ducă spre criteriile de cumpărare ale unei machete. Este sau nu calitatea execuției un motiv serios să renunți la o achiziție?

klauze

  • Vizitator
exista un numar covarsitor de exemple ca nu calitatea este factorul decizional ci modelul. mai exista si colectiile specializate carora le lipsesc tocmai aceste modele, nu stiu daca ati observat dar astia fac din rasina modele care nu s-au facut diecast si care in mod sigur lipsesc din colectii, pe asta se bazeaza. seriile nu sint imense, reduceri de preturi inca nu am vazut, deci nu raman cu ele, se vand.
pentru mine, ca si la 143 rasinile au intrat mult inainte de 118, modelul este hotarator. ca exemplu, bos models nu are cele mai fine modele dar are printre cele interesante si cu un pret decent. trec peste barile vopsite argintiu in loc de cromate si ma gandesc ca mai bine dau 35 decat 95 la matrix pe acelasi model. dar asta este o exceptie, de regula modelele sint diferite. calitatea este un factor important dar pentru un pasionat nu este hotarator: cui ii place un model anume, va trece fie peste pret, fie peste calitate fie peste materialul machetei si o va lua. cine vrea calitate mai presus de orice, va lua ce este calitativ si va suspina si se va abtine de la modele care poate ii plac dar nu sint la nivelul lui.
« Ultima Modificare: 02/02/15*, 12 de klauze »

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
nu stiu daca ati observat dar astia fac din rasina modele care nu s-au facut diecast si care in mod sigur lipsesc din colectii

punct ochit  :-\
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

klauze

  • Vizitator
si as mai adauga ceva, valabil la 143: modelele cu adevarat frumoase nu se mai fac din metal ci din rasina ca sa ceara pe ele peste 60 de euro. minichamps se rezuma la a revopsi matrite vechi diecast, autoart ne prezinta doar 2 modele 143 pentru 2015 ceea ce imi spune ca au abandonat segmentul asta, schuco face acelasi lucru ca minichamps(au pentru 2015 doar o mana de variatiuni de porsche diecast si restul rasini la 65-70 euro), premium x le baga combinate dar clar cele din rasina arata mai bine si sint modele mai dezirabile(macar la ei preturile raman decente sub 50 euro) si tot asa....de cumparat nu ai cum sa nu cumperi decat daca te axezi pe cautarea unor modele vechi dar cand le ai deja pe cele dorite...ramai cu ce ti se ofera. practic, ori trecem la rasini (sau plastic denumit pompos ABS de autoart si minichamps) ori punem punct si ne apucam de alte chestii....e ca in viata, te adaptezi sau renunti...

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Sa nu uitam nou anuntatul ABS de la Autoart; va avea (teoretic) finetea detaliilor de la rasina plus partile mobile de la diecast (deschideee).

Probabil pretul va fi cel de rasina + diecast.  :/()?!?

klauze

  • Vizitator
autoart ma sare de mult timp in termeni de logica a preturilor. plus ca mai au o chestie: unele modele, nu se stie niciodata care, ajung la niste preturi de toata jena. plus ca se mai trezesc ca reediteaza chestii. pentru mine autoart la pret intreg este exclus. la ambele scari.

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Sa nu uitam ca istoria se repeta si citez:

"In ciuda popularitatii lor, mulți producători de machete turnate sub presiune au dat faliment  în anii 1980. Meccano (Dinky), Matchbox, iar Corgi toate au dat faliment într-un interval de trei ani, care a reflectat, în esență, climatul economic în Marea Britanie la acel moment. Mentinerea si fabricarea de machete a devenit practic imposibil de realizat în Anglia și să concureze pe piața mondială. (Mattel a avut, de asemenea, de multă vreme mutat majoritatea producției lor din SUA către Extremul Orient.) Matchbox a fost achiziționat de către un conglomerat Hong Kong numit universal Holdings, care s-producție din Anglia la Macao. Mai târziu (1997), Mattel a cumpărat Matchbox, făcând, în esență, Hot Wheels si marcile Matchbox 1-75 surori linie. Cele două branduri continuă să vândă în nume propriu separate."

Pana la urma razboiul metal versus rasina sau 1/18 versus 1/43 va fi decis de piata si de cumparatori

Citez iarasi :

 "In timpul anilor 1960 diverse companii au început să folosească machete ale unor vehicule turnate sub presiune ca obiecte promotionale pentru publicitate. Ideea că copiii se pot juca un rol important în decizia-o familie ca să ce produse să cumpere intrat în circulație la nivel. În plus, prin anii 1980 a fost evident că multe vehicule turnat sub presiune au fost achiziționate de către adulți ca de colecție, nu ca jucării pentru copii."

Au gandit machetele ca si jucarii pt copii si le-au cumparat adultii (tot copii si aia ... :P)

Vorba lui Klauze ... vor face ce stiu ei mai bine . Profit !!! si asta pe baza studiilor asupra comportamentului nostru de cumparatori si nu de colectionari  :) ;)
« Ultima Modificare: 02/02/15*, 13 de buruceagga »

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Pai Dinky, Matchbox si Corgi sunt fabricanti de jucarii, nu de machete.

klauze

  • Vizitator
de atunci pana azi s-au format gusturi, pretentii, cerinte de la jucariile de odinioara...nu mai sint jucariisi scrie pe ele asta. exista si colectionarii de jucarii, de istorie dar majoritatea vor reprezentarea cat mai fidela iar faptul ca apar noi si noi producatori in fiecare an inseamna ca industria asta este pe un trend ascendent adica exista cerere mai amre decat oferta. de aici, orice copil poate spune ca vor creste preturile si la multe calitatea va lasa de dorit, mai ales la marii producatori care au impresia ca odata stabilita o pozitie pe piata pot sa ofere orice....cei care nu vor mentine si creste calitatea vor da faliment.
« Ultima Modificare: 02/02/15*, 13 de klauze »