Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home3/rmin0017/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Bãsescu, Boc & Co.

Autor Subiect: Bãsescu, Boc & Co.  (Citit de 8414 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ciprian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.195
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: BOC & Co.
« Răspuns #30 : 05/19/10*, 22 »
Pai eu nu am comentat nimic om bun. Sunt de acord cu tine. Stiu ca nu coana Margareta a iesit in strada. Eu am spus de medici si de profesori pentru ca acolo e cel mai grav in momentul de fata sau cel putin asa vad eu problema. N-am spus ca domeniul in care lucrezi tu e de lepadat.

Intr-adevar, nu sunt bugetar, dar nu pot sa ma laud ca traiesc pe picior mare. Sunt proaspat in campul muncii si ma zbat si eu cum pot. Daca mi-ar taia si mie 25% ar fi grav rau.

gabriel43

• Vizitator
« Răspuns #31 : 05/19/10*, 22 »
Acum un an trebuia sa schimb certificatul de nastere al fiicei mele...m-am dus la primaria sector 3 ,unde intr-o sala erau 7(sapte) "doamne" ,fiecare cu calculatorul ei.Buuuun , in paranteza fie spus , una juca Solitaire,alta isi tinea fiul in brate care impusca nu stiu ce avioane (la calculator)iar alta ISI FACEA UNGHIILE. M-am dus la ghiseul nr.1...mi-a luat actele si m-a trimis la ghiseul nr.3 sa platesc taxa de 1 leu ...cu chitanta de un leu m-am dus la ghiseul nr.5 ,mi-a dat alta hartie si m-am intors la nr.1 (credeam ca sunt la camera ascunsa).
Colac peste pupaza, cand i-am spus "doamnei" nr.1 ca mi-ar trebui certificatul intr-o saptamana mi-a spus ca au f.mult de lucru si ca dureaza cel putin 15 zile
RUSINE...RUSINE...RUSINE
PS Sa vedeti cum te trateaza functionarii publici aici  

Offline DoYaSeeMe

• Colectionar de rand
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 373
« Răspuns #32 : 05/19/10*, 22 »
Sunt prosti cei care lucreaza mult si bine la sefi si isi accepta salariile mizerabile. Daca pe sefu' il doare pe langa, atunci fii brav si demisioneaza, daca esti eficient, cu siguranta lipsa ta il va afecta mai mult decat o marire de salariu.

Cat despre medici si profesori... stiu prea multi care si-au facut masini si case din meditatii, atentii, etc. Medicii au bani din timpul studentiei cu siguranta, altfel nu pricep cum reusesc sa ajunga atatia incapabili in domeniu, foarte probabil au cumparat examene, chiar diplome... ( de la profesori :D). Mi-ar placea ca atat medicii, cat si profesorii, sa dea iarasi examen pentru pozitiile lor, cine nu ia nota mare sa i se reduca salariul drastic sau sa fie dat afara.

gabriel43

• Vizitator
« Răspuns #33 : 05/19/10*, 22 »
 )0(  )0(  )0(  )0(  )0(

Offline Dilo

• BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • Mesaje postate: 5.256
« Răspuns #34 : 05/19/10*, 22 »
 ;D
« Ultima Modificare: 03/06/11*, 22 de Dilo »

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 756
« Răspuns #35 : 05/19/10*, 22 »
Cu invatamantul si medicina suntem in cadere libera din '95-'96 incoace , nu vreau sa ating acum un subiect sensibil , mentionez doar faptul ca pe cei din sanitar nu ii plang absolut deloc . Stiu gabriel la ce te referi , am trecut si eu prin asta , si trec in fiecare an cand imi platesc impozitele si ,din cand in cand , amenzile primite pentru "discutiile" particulare cu vreun "jmecher" .  Stiu ca sistemul administratiilor locale e putred , ca si cele financiare , si sunt in deplin acord cu tine.....pe astia i-as pune sa la zid pentru hotiile si umilintele la care ne supun . Dar eu am facut referire strict la cei ce muncesc si care azi in Piata si-au strigat durerea si au tras semnalul de alarma ca destul este destul ! Credeti ca mie imi convin toate "lipitorile" "verii" "nepotii" si alte rude pana la gradul 10 angajate in institutiile publice si care nu stiu pe ce isi iau banii ? Nu imi convin , tocmai de aceea sustin protestele si voi merge ori de cate ori voi fi chemat . Intr-un fel sau altul tara asta trebuie golita de javre : ori cu vorba ori cu parul !
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...

gabriel43

• Vizitator
« Răspuns #36 : 05/19/10*, 23 »
Thunder, trebuie sa intelegi ca primii care striga (si cel mai tare ) sunt astia, "verii" , nepotii" pt. ca sa-si pastreze locurile caldutze...  :0/

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
« Răspuns #37 : 05/19/10*, 23 »
DoYaSeeMe inca nu mi-ai raspuns la intrebare , chiar sunt curios daca esti bugetar sau "privat"....si as vrea sa te vad pe tine dupa 13 - 15 ani de munca intr-un loc cu sefi care nu te apreciaza la justa valoare , desi esti competent peste limita ,  de ce anume ai putea sa te apuci , in conditiile in care in Romania locurile de munca sunt instabile sau inexistente......Crezi ca bravura cu care demisionezi o sa iti plateasca intretinerea sau o sa iti creasca copilul ? Eu sunt convins ca nu.
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
« Răspuns #38 : 05/19/10*, 23 »
Sunt constient si de asta Gabriel , dar asta nu inseamna ca ei vor ramane in continuare dupa ce "le va pica guvernul" .

Offline DoYaSeeMe

• Colectionar de rand
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 373
« Răspuns #39 : 05/19/10*, 23 »
Thunder77, eu lucrez in domeniul IT, pe cont propriu, intre 0 si 16 ore pe zi. Am fost salariat, am stat prea comod, daca eram mai atent si demisionam la timp, acum puteam fi chiar bogat. Sunt convins ca ma voi descurca pe viitor, atata timp cat pun osul la treaba si ma orientez in directia potrivita. Nu am o familie de intretinut, dar nici nu ma gandesc sa imi fac familie inainte de a avea o stabilitate financiara (vorba aia, cum iti asterni, asa vei dormi).

Nu tin minte sa se fi rezolvat vreodata ceva la proteste. Niste capete sparte, batrani lesinati dupa ce se imping, apa la moara pentru un partid sau altul, si cam atat... Din punctul meu de vedere, protestele sunt ineficiente. Nimeni nu vine cu solutii, vor doar razbunare, sa pice careva., asta pentru ca marea masa habar n-are de imaginea de ansamblu.

Offline Dark Side

• BadBoy 'Vettes !
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 5.019
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
« Răspuns #40 : 05/19/10*, 23 »
Nu tin minte sa se fi rezolvat vreodata ceva la proteste. Niste capete sparte, batrani lesinati dupa ce se imping, apa la moara pentru un partid sau altul, si cam atat... Din punctul meu de vedere, protestele sunt ineficiente. Nimeni nu vine cu solutii, vor doar razbunare, sa pice careva., asta pentru ca marea masa habar n-are de imaginea de ansamblu.
Bun punct de vedere... subscriu (daca tot sunt salariile asa mici macar sa munceasca cei ce vor sa faca proteste in zilele acelea ca sa primeasca niste bani si pe zilele acelea in loc de nimic + oboseala/nervi/oftica sau mai stiu io ce)
Click the banner to see my site

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
« Răspuns #41 : 05/19/10*, 23 »
Mai vorbim de orientare dupa ce iti intemeiezi familia . Cat despre activitatea desfasurata pe cont propriu nu pot decat sa-ti urez "succesuri" in afacere ( ca sa citez un model de inteligenta ) si multi clienti fara salarii taiate . Cu orientarea insa am unele rezerve ( suntem o tara fara perspective de viitor clare ) , cat despre obtinerea stabilitatii financiare ca baza in vederea intemeierii unei familii s-ar putea ca , in contextul actual , sa mai dureze ceva timp. Cam atat , ma opresc aici , pentru ca nu vreau sa fiu acuzat ( iar ) ca jignesc si sa fiu amenintat ( din nou ) cu vreun warn . Protestele pasnice sunt , deocamdata , singura cale a populatiei de a atrage atentia asupra ei , acuma depinde de reactia celor la adresa carora sunt indreptate si mai ales daca vor sa inteleaga si sa receptioneze mesajul. Pot sa te asigur insa ca atata timp cat nu se va stabili o comunicare si nu se va ajunge la o intelegere echitabila pentru ambele parti , acestea vor continua . Repet : nu sunt absurd , inteleg faptul ca trebuie sa fie reduse cheltuielile sectorului bugetar , dar nu la nivelul asta si doar la noi , talpasii . Un sfert dintr-un salariu lunar este mult DoYaSeeMe , si daca vrei sa iti dai seama cam cat inseamna , incearca sa pui undeva 25 % din castigurile tale lunare si considera-i ca bani care nu ii ai , imparte cheltuielile care le ai in mod curent la 75 % din ce iti mai ramane si vei ajunge la concluzia ca nu e bine si ca nu o sa iti convina. O reducere de 5-10 % ar fi mult mai acceptabila si convenabila pentru ambele parti , dar nu 25 % .

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
« Răspuns #42 : 05/19/10*, 23 »
Dark Side......iti dau un exercitiu ( tura asta raman indulgent , ca sa nu mai spuna lumea ca "ma iau de tine" ): Angajeaza-te , munceste timp de 6 luni pe un salariu net de 1000 ron / luna , intretine-te cu banii astia pana la salariul de luna urmatoare ( aici intra toate cheltuielile lunare : intretinere , chirie - eventual , mancare , transport , lumina , gaze , etc. ) iar dupa astea 6 luni , vin eu si iti iau 250 ron din astia 1000 , si te las sa iti acoperi cu cei 750 ron aceleasi cheltuieli a caror valoare ramane la nivelul celor pe care ( abia ) le acopereai cu 1000 ron . Cum e ? Iti mai dau socotelile ?

Offline Dark Side

• BadBoy 'Vettes !
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 5.019
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
« Răspuns #43 : 05/20/10*, 00 »
Dark Side......iti dau un exercitiu ( tura asta raman indulgent , ca sa nu mai spuna lumea ca "ma iau de tine" ): Angajeaza-te , munceste timp de 6 luni pe un salariu net de 1000 ron / luna , intretine-te cu banii astia pana la salariul de luna urmatoare ( aici intra toate cheltuielile lunare : intretinere , chirie - eventual , mancare , transport , lumina , gaze , etc. ) iar dupa astea 6 luni , vin eu si iti iau 250 ron din astia 1000 , si te las sa iti acoperi cu cei 750 ron aceleasi cheltuieli a caror valoare ramane la nivelul celor pe care ( abia ) le acopereai cu 1000 ron . Cum e ? Iti mai dau socotelile ?
Nu mi-ar mai da dar e oricum prea tarziu sa se intoarca din drum aia cu decizia... Adica sa cheme din nou fondu sa rediscute a n-a oara despre cum sa le platim imprumutul inapoi... Si app: Unde sunt aia multe de mii de bugetari de pe drumuri... adica nu sunt atatia cat au anuntat pe drumuri... de ce ?
Click the banner to see my site

Offline Dilo

• BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • Mesaje postate: 5.256
« Răspuns #44 : 05/20/10*, 00 »
sa ne mai destindem ...