Autor Subiect: Cand jucarille devin ... HOBBY  (Citit de 5368 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline FBW58

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 67
  • Gen: Bărbat
  • Nobody is perfect, I am Nobody.
Cand jucarille devin ... HOBBY
« : 04/18/19*, 15 »
Va astept in Brasov

(c)  2013, FBW58. All rights reserved.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #1 : 04/18/19*, 17 »
Mulțumim pentru invitație!

Mă simt flatat că ai ales pentru afiș și o poză de-a mea. Din păcate nu e extraordinară, e de acum 9 ani, acum fac poze mai bune, puteai să-mi ceri ceva mai nou :)

Offline FBW58

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 67
  • Gen: Bărbat
  • Nobody is perfect, I am Nobody.
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #2 : 04/19/19*, 09 »
Imi pare rau sa aud asta. Pliantul e facut de catre Muzeu. Nu m-am ocupat personal de asta. Oricum imi cer scuze pentru cele intamplate.

Mai e greseala cu Magazinul Colectionarului care a decis sa nu ma mai sponsorizeze dar a ajuns pe pliant.
(c)  2013, FBW58. All rights reserved.

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #3 : 04/19/19*, 09 »
spune ne mai multe....ce scara se expune, cate exponate vor fi....ce gama se abordeaza....exact cum spune ionut, daca pliantul e facut din poze de pe net unele ale noastre, nu prea ne dam seama la ce venim daca decidem asta.
« Ultima Modificare: 04/19/19*, 09 de klauzephoto »
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #4 : 04/19/19*, 11 »
Este vorba de jucării sau de machete auto?!
Sau denumirea expoziţiei a fost aleasă de cineva pentru care toate "maşinuţele" sunt jucării?






Offline FBW58

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 67
  • Gen: Bărbat
  • Nobody is perfect, I am Nobody.
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #5 : 04/19/19*, 12 »
Evenimentul contine machete din colectia mea de machete. Sunt 6 vitrine cu 200+ de machete unele chiar unicat. Pozele de pe pliant in afara de 300SL Gullwing sunt ale mele, unele aparand si in expozitie.

Numele expozitiei a fost ales de mine si nu intamplator ci pentru ca pana la o varsta le consitderam jucarii, in expozitie fiind si cateva modele din copilaria mea cu care  m-am jucat dar ele sint machete.

Programul de vizitare e 9-17 iar in cadrul expozitiei fac si o strangere de fonduri pentru Hospice.

Poze de la vernisaj facut de dl. Ioan Toma
















(c)  2013, FBW58. All rights reserved.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #6 : 04/19/19*, 12 »
Lăudabil gestul de a strânge fonduri.  sal'tare Dar scăpările acestea cu luatul pozelor care nu-ți aparțin, fără să ceri voie te pun într-o lumină proastă, mai multă atenție la detalii pe data viitoare. Și nu e o scuză că muzeul a făcut pliantul, când se organizează ceva la care-ți dai girul, e cazul să verifici înainte. Proprietatea intelectuală e o chestie tare sensibilă, care riscă să te descalifice, și să umbrească niște intenții nobile. Până la urmă eu nu văd nici un CMC prezentat pe acolo, de ce a simțit muzeul nevoia să atragă vizitatori, cu ceva care nu face obiectul expoziției? E ca și cum aș face o reclamă la un vernisaj al unui pictor începător, cu un afiș pe care să pun imagini cu picturile lui Grigorescu. Altfel felicitări pentru ceea ce ați realizat acolo.  all_rite
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #7 : 04/19/19*, 13 »
Este pana la urma o initiativa laudabila. Cam rara pe plaiurile mioritice, chiar daca nu aduce (cel putin din poze) niciun CMC sau Ilario sau alte machete nemaipomenite(asteptam mai multe detalii). Este genul de intimplare care lipseste din Romania celor ce colectioneaza machete si, cred eu, ne arata cam pe unde ne aflam in comparatie cu alte natii din prisma acestui tip de activitate sociala. Suntem ori prea prinsi cu altele ori prea exclusivisti.

Offline FBW58

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 67
  • Gen: Bărbat
  • Nobody is perfect, I am Nobody.
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #8 : 04/19/19*, 13 »
Din pacate nu am in colectie nici CMC si nici Ilario. Eu pana acum nu am auzit de Ilario, iar CMC nu stiu cati "colectionari" isi permit sa aiba.

Am, incercat sa mai promovez o nisa de care multi habar nu au, de care cred ca sunt jucarii, de care daca povestesti despre ele te considera inca copil etc. Am cerut scuze si mai cer o data scuze pentru toate greselile facute de muzeu, eu eram in fata faptului implinit. Acum, pentru o poza la care nu am drept de autor rog autorul sa ma contacteze in privat sa discutam de suma pe care o vrea sa ii dau pentru 2 luni de folosire pe pliant si panou.
(c)  2013, FBW58. All rights reserved.

Offline Gabriel.

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 249
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #9 : 04/19/19*, 16 »
... iar CMC nu stiu cati "colectionari" isi permit sa aiba.


Chiar erau necesare ghilimelele? 

Offline FBW58

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 67
  • Gen: Bărbat
  • Nobody is perfect, I am Nobody.
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #10 : 04/19/19*, 16 »
Nu. SORRY.
(c)  2013, FBW58. All rights reserved.

Offline Madalinutzu

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.424
  • Forever Peugeot
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #11 : 04/19/19*, 16 »
Felicitari pentru initiativa si colectie!!!

Daca eram in preajma, cu siguranta veneam sa admir colectia!

Offline FBW58

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 67
  • Gen: Bărbat
  • Nobody is perfect, I am Nobody.
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #12 : 04/19/19*, 16 »
Felicitari pentru initiativa si colectie!!!

Daca eram in preajma, cu siguranta veneam sa admir colectia!

 sal'tare Multumesc frumos
(c)  2013, FBW58. All rights reserved.

Offline IPR

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.275
  • Gen: Bărbat
  • Decat 10 lei la soare, mai bine 5 lei la umbra!
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #13 : 04/19/19*, 18 »
Felicitari pentru implicare si mod de prezentare!

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.937
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Cand jucarille devin ... HOBBY
« Răspuns #14 : 04/19/19*, 19 »
Lăudabil gestul de a strânge fonduri.  sal'tare Dar scăpările acestea cu luatul pozelor care nu-ți aparțin, fără să ceri voie te pun într-o lumină proastă, mai multă atenție la detalii pe data viitoare. Și nu e o scuză că muzeul a făcut pliantul, când se organizează ceva la care-ți dai girul, e cazul să verifici înainte. Proprietatea intelectuală e o chestie tare sensibilă, care riscă să te descalifice, și să umbrească niște intenții nobile. Până la urmă eu nu văd nici un CMC prezentat pe acolo, de ce a simțit muzeul nevoia să atragă vizitatori, cu ceva care nu face obiectul expoziției? E ca și cum aș face o reclamă la un vernisaj al unui pictor începător, cu un afiș pe care să pun imagini cu picturile lui Grigorescu. Altfel felicitări pentru ceea ce ați realizat acolo.  all_rite

Esti cam dur ..................  un gest frumos din partea lui , eu as fi bucuros daca ar fi folosit ceva personal pentru expozitie ,nu m ar deraja atata timp cat as putea sa l ajut ................. noi nu suntem in stare , dar sa criticam suntem buni ...........nu ma asteptam din partea ta 

Suntem ori prea prinsi cu altele ori prea exclusivisti............. corect Alin   sal'tare
« Ultima Modificare: 04/19/19*, 20 de panait »