Autor Subiect: Mic indrumar despre cumparaturile pe Ebay........  (Citit de 13278 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
Bun...in primul rand, vroiam de mult sa scriu asa ceva...
Cum am mai spus in alte dati, in 2007 cand am inceput eu, nu prea a vut cine sa ma ia si sa-mi spuna "ce si cum se mananca" cu Ebay , si apoi cu Paypal !!!!....si mi-am luat-o ......

Nu scriu aceste lucruri ca sa ma dau mare sau ca sunt eu "miezul"....nici gand de asa ceva "0 !!!!!
....si nici nu-mi iese nimic la "afacerea " asta !!!!...poate doar "ochii"....ca am ceva de scris  :/()?!?........

 Doar ca asa consider eu ca e mai bine, ca cei care se indreapta spre acest tip de cumparaturi sa NU mai treca prin pierderi de bani / nervi / timp ca si mine ( am pierdut si eu , in 2007, cam 500 euro...nu mai vorbesc de par alb in cap  :D )....

Dupa acel episod de inceput ( am pierdut acei bani cam in 5 luni de zile ) , am spus STOP si am hotarart sa o iau metodic !!!!

La momentul acesta, pot spune ca sunt multumit de cum decurg lucrurile si nu am mai fost victima nici unui SCAM de atunci !!!!
Si retineti THE GOLDEN RULE----REGULA DE AUR:

"Daca e prea frumos ca sa fie adevarat, apoi e...doar prea frumos !!!"

"Daca e prea frumos ca sa fie adevarat, apoi e...doar prea frumos !!!"

"Daca e prea frumos ca sa fie adevarat, apoi e...doar prea frumos !!!"

Cele scrise mai jos va asigura 99,99 % sanse ca obiectul cumparat va ajunge acasa ( restul de 0,1 % este ...HAZARDUL  sau....Posta Romana  <-o <-o) !!!!

Toti cei care mai pot da o mana de ajutor ( sau care ma pot corecta ) in cele spuse de mine, va rog sa interveniti !!!!!!

Ca sa cumperi de pe EBAY, ai nevoie de :
--un card bancar ,de debit e cel mai bine si care sa fie capabil in a fi utilizat la cumparaturi pe net ( foarte important de mentionat celui de la banca ) !!!!
--cardul e bine sa aiba atasat si serviciul de "Internet banking" ( este folositor atunci cand te inscrii la Paypal sau cand doresti sa ai acces instant la contul tau, fara a mai astepta ziua de maine ca sa mergi la ghiseu !!!!!! )
--cardul sa fie atasat si la serviciul Paypal.
========================================================================================================
Cand atasezi cardul la serviciul Paypal, foloseste doar adresa www.Paypal.com
De exemplu, cam asa arata adresa cand am vrut eu sa ma loghez:
https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=_home&country_lang.x=true
Observati va rog, inceputul adresei cu "https"....acest lucru ne arata faptul ca, de la bun inceput, beneficiem de o adresa de net securizata prin protocolul SSL.
 Inclusiv adresa de Ebay va incepe cu "https" !!!!
 Aceste amanunte  va pot salva banii de pe card si nervii !!!!!

Este bine ca de fiecare data cand doresti accesarea site-ului Paypal, sa tastezi TU, de unul singur , aceasta adresa !!!!
NICIODATA nu este recomandat sa te loghezi la contul tau de Paypal folosind adresa Paypal primita printr-un LINK in mail sau mai stiu eu de unde.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Niciodata NU te loga la Paypal sau la contul tau bancar folosind un sistem informatic de care NU esti sigur pe el !!!!

 Ar fi ideal daca, pe sistemul informatic de acasa, ai avea un program de operare CU LICENTA si un antivirus cu LICENTA ( sau macar un antivirus versiune FREE, dar macar pe bune....nu din acela CRACKUIT !!!! )


*****DE RETINUT !!!!!*********DE RETINUT !!!!!*********[/b][/color][/color]
 Niciodata Paypal sau Ebay nu-ti vor trimite mailuri in care trebuie ca TU sa le RECONFIRMI adresa de Ebay /Paypal si parola !!!!
 In decursul acestor 4 ani, am primit cateva zeci de astfel de emailuri !!!
...si le vei primi si TU !!!!

Aceste tentative de "phishing" se trateaza astfel :
--NU da click pe link----nici macar de curiozitate!!!!
--sterge imediat aceel mail!!!


========================================================================================================
 Intotdeauna verifica autenticitatea paginii tale bancare sau a Paypal, in urmatorul fel:
--in functie de browserul folosit, in partea de sus , in stanga sau dreapta locului de introducere a adresei de web, se va gasi MEREU o iconita cu numele bancii tale sau a Paypal. Daca vei da click cu mouse-ul pe ea, atunci ti se va deschide o fereastra in care ti se va spune ca acea pagina este protejata cu un CERTIFICAT DIGITAL !!!!! ( de obicei , la Paypal este VeriSign, dar alti provideri sunt si Thawte, Comodo etc etc....)

========================================================================================================

******Atasare card bancar la Paypal*********

Se face foarte simplu:
1--se alimenteaza cardul cu un minim de 10 euro ( eu asa am facut).
2--se intra pe site-ul www.Paypal.com
3--se creeaza contul; va trebui sa pui :
       ----cateva date personale ( nume, data de nastere , tara, oras etc etc)
       ---- numarul de card, data expirarii si numarul special din TREI cifre de pe spatele cardului
       ----o adresa de mail valida( aceasta va deveni adresa ta de Paypal )
       ----iti vei alege si o "intrebare secreta" la care numai TU vei sti raspunsul ( iti va folosi in cazul in care cineva iti va "hackui" contul de Paypal )
4--vei fi atentionat de catre Paypal ca ti se vor retrage din contul tau 1,5 euro, bani care iti vor fi dati INPOI, INTEGRAL cam in 24 de ore !!! Acest lucru il fac ei doar ca sa vada daca acel card e functional !!!!
5--dupa ce primesti inapoi banii ( am intalnit cazuri in care nu se asteapta atat), in "Bank statement" tau vei vedea ca apare o tranzactie cu numele Paypal-urmata-de-niste-cifre....
6--....tii minte cifrele, te loghezi in contul Paypal si pui acele cifre unde-ti cer ei
7--- VOILA !!! Felicitari, ai un cont Paypal ACTIV !!!!!


***********Dupa ce ti-ai facut cont de Ebay, dupa ce ai si cont Paypal, urmeaza sa iti "legi" contul de Paypal la contul de Ebay, in felul acesta vei fi si un user cu "CONT PAYPAL VERIFICAT" ( parca asa se cheama ).
 Sunt foarte multi vanzatori pe Ebay care acepta cumparatori doar pe cei ce si-au "legat" cardul si la Ebay ( nu stiu cum sa ma exprim altfel....)....gandeste-te ca la o INCA n+1 masura de siguranta din partea Ebay !!!!!
*****************************
  
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

1--Inainte de a cumpara, citeste cu ATENTIE  tot, dar TOT anuntul vanzatorului.
    La momentul anului 2011, exista Google translate, BING , BabelFish sau alte motoare care te pot ajuta in traducerea unui anunt din, sa zicem, germana in romana !!!!
 Sunt vanzatori pe Ebay care iti descriu cu litere mari ce produs fain au ei, dar cu litere foarte mici conditiile lor de vanzare !!!!! "0  :/()?!?
======================================================================================================
 
2-- Se poate ca vanzatorul sa treca ala zona de expeditie : EUROPA, dar sa nu doreasca sa trimita si in Romania ( a uitat "blocheze" userii din RO la licitatiile lui---(si asta multumita tuturor hackerilor romani celor care au cumparat cu bani calpi ).

In acest caz, este bine ca inca dinainte de a licita, sa ii adresati vanzatorului intrebarea:

"Sunteti dispus sa trimiteti pachetul si in Romania ?"

Folositor este sa mai intrebati si daca:
"La costul de transport afisat pentru Romania se mai adauga si vreo taxa pentru impachetarea produselor sau pentru manevrarea lor ?"

Personal, mi s-a intamplat la inceput sa dau de vanzatori care percep si taxa de "handling and wrapping".
 Doar ca ei iti impacheteaza produsul si merg cu el la Posta sa ti-l trimita, apoi ei mai adauga la costul final inca 3, 5, 10 euro, depinde de vanzator !!! Uneori, vei intalni si vanzatori care scriu cu litere foarte mici acest lucru in anuntul de vanzare, deci ATENTIE!!! la citit !!!
 Asa ca , mai bine INTREBI acum, inainte sa apesi pe butonul "BUY" sau "Kaufen" !!!
=======================================================================================================
  
3--Cumpara doar de la vanzatorii Ebay care au 99 % calificative pozitive !!

    E de preferat acest tip de vanzator deoarece prezinta incredere !!!!
   ATENTIE!!!! ---un vanzator cu 5 calificative pozitive si 100 % pozitiv nu inseamna ca este si foarte serios !!!
 ....daca totusi decizi sa cumperi de la un vanzator cu 98 % sau cu 90% calificative pozitive, e bine sa te duci sa-i vezi "ISTORICUL TRANZACTIILOR" !!! ( se poate intampla---si mi s-a intamplat si mie sa gasesc---ca un asemenea user sa aiba aceste calificative doar pentru ca cei care au cumparat de la el au fost nemultumiti ca NU le-a impachetat produsul in nush ce folie cu bule sau produsul a avut nush ce mica pata de vopsea sub capota sau , pur si simplu, Posta X a pierdut pachetul , etc etc etc....)
Oricum, MARE ATENTIE la acesti vanzatori !!!!
Experienta mi-a demonstrat faptul ca NU MERITA !!!!....dar fiecare alege daca risca sau nu pentru produsul dorit !!!
=======================================================================================================

4--Daca in anunt NU este specificat in CLAR modul in care se va face plata , mai bine intrebati de la BUN INCEPUT :
" Prin ce serviciu se doreste transmiterea banilor: transfer bancar sau Paypal ? "
 Daca vi se raspunde ca vor prin mandat postal ( postal order) sau prin Moneygram / Western Union, apoi mai bine RENUNTATI !!!!!!
 Mai mult ca sigur, vanzatorul e un SCAMMER si doreste sa incaseze banii si....atat !!!!
 
Daca vi se raspunde ca se doreste plata prin transfer bancar, intrebati si
"CUM se vor imparti taxele de transfer bancar : jumi-juma sau o achita integral cumparatorul ?"

Cutuma cea mai intalnita este : cumparatorul achita TOATE taxele !!.....dar o intrebare NU strica ....si nu costa nimic  8) !!!
====================================================================================================

6--Daca in anunt se specifica faptul ca taxele de transport pentru Romania sunt X euro, dar NU se specifica si pentru care greutate a pachetului corespunde acea taxa X:
---apoi este mai bine ca sa INTREBATI vanzatorul inainte de a cumpara produsul !!!!!!
 Exista si pe Ebay ( cel putin pe Ebay.de e plin de ei ) vanzatori care afiseaza pretul minim de transport, iar ulterior cumpararii produsului, te poti trezi cu o factura dublata !!!!!
  
=====================================================================================================

7--E de preferat sa alegeti vanzatorii care ofera ca mijloc de plata servicul PAYPAL !!!!

  Asa cum spun si cei de la Paypal:
---este GRATUIT ---NU costa nimic---atunci cand CUMPERI de pe Ebay ( folosit ca si mijloc de plata pentru achitarea facturilor Ebay )
---este RAPID----banii se transfera INSTANT
---este SIGUR----la momentul anului 2011, cei care cumpara de pe Ebay ( inclusiv cei din Romania) sunt protejati prin sistemul
    "Ebay buyer protection"; adica Ebay si Paypal iti vor returna banii daca ceva se intampla cu coletul tau sau vanzatorul ti-a trimis in colet....caramizi.;D
====================================================================================================
====================================================================================================
 In 2007, cand am inceput eu, nu exista acest sistem, si .....mi-am luat-o !!!!
Ba mai mult, abia la sfarsitul lui 2007, Paypal a devenit disponibil si pentru Romania ( asta daca imi amintesc eu bine )....Traiasca Hackerii !!!! o><o
======================================================================================================
======================================================================================================
======================================================================================================

*****DE RETINUT !!!!!*********DE RETINUT !!!!!**************DE RETINUT !!!!!******************DE RETINUT !!!!!*******


---orice raspuns venit pe "canalul oficial de la Ebay" poate fi folosit de catre tine impotriva vanzatorului, in cazul in care lucrurile nu decurg normal
---EBAY iti va cere dovezi ( emailuri cu vanzatorul) in cazul in care tu reclami costuri mari de transport sau eu stiu ce alte etc-uri.....
Romanii aveau o zicala:
"Verba volant, scripta manent !!"
(Vorbele trec, scrisul ramane !)

---EU, Marius, nu imi asum responsabilitatea ca cele scrise mai sus de catre mine iti vor aduce satisfactie de 100 % ( suta la suta) atunci cand vei folosi ceea ce am scris eu pe EBAY !!!!
----cum am scris si mai sus, exista INTOTDEAUNA acel 0,1 % HAZARD !!!!....iar pe asta nu-l controleaza nimeni de pe Pamantul asta !!!


Sa va fie cu folos !!!!!!

Marius dixit .

PS: Abia acum la ora 01:57 ( UK time ), am terminat de scris.
In RO e aproape 04 AM  :/()?!?.

Noapte buna Romania....wherever you are !!!!

PS:
Sper ca un ADMIN cu suflet sa-l puna undeva, gen"STICKY", ca sa nu se piarda in tumultul forumului !!! Eu zic un "Multumesc !" de pe acum.


  

« Ultima Modificare: 11/20/11*, 04 de sesamcave »

AloneAnonim

  • Vizitator
Salut, am si eu o intrebare daca tot te pricepi la eBay. Sunt si eu de ceva vreme si inca tot nu m-am lamurit.

Am cumparat vre-o 11-12 produse din China/Hong Kong si am platit fix pretul care era la Buy it now + P&P.

Insa de ceva timp ma tot uit la un Rolls din China si am inteles ca pe langa cei £174 ar mai veni tva 17,5% si vama.

Cum vine asta ? Adica am cumparat produse si de valoare mai mare insa nu a trebuit sa platesc nimic in + decat pretul scris.

Aici ai link: http://www.ebay.co.uk/itm/New-1-18-Rolls-Royce-Phantom-black-Diecast-Model-Free-Shipping-/170730564282?pt=UK_ToysGames_DiecastVehicles_DiecastVehicles_JN&hash=item27c055aaba

Sa inteleg ca platesc doar £174 si atat sau mai vin si alte 'surprize' pe parcurs ?

Merci.  ;)


VIPER

  • Vizitator
Din cate stiu, la trimiterile din afara UE conteaza in primul rand valoarea inscrisa pe colet, apoi (poate, daca vrea vamesul) greutatea lui. Pana acum nu am platit nimic in plus la ce am luat de pe eBay din Asia.

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
@DrifterGT,
 Ma pricep si eu un pic, dar nu sunt"doctor" in asa ceva..... 8)
Colegul @Viper ti-a dat un raspuns foarte BUN !!!!

Daca pachetul vine din afara UE, ei spun ca trebuie sa platesti taxe vamale ( cu toate ca eu citisem in codul TARIC altceva legat de JUCARII, masinute , trenulete si alte de acestea, dar...asta e....)

Cine stie, poate prima data , masinutele tale au fost marcate pe aviz ca si "CADOU", si atunci sunt fara vama.....

Oricum, mai nou, am intalnit vanzatori( in special China si Hong Kong----au astia niste preturi BOMBA la trenulete  )0( ) care spun in mod EXPLICIT :
---ca nu sunt responsabili de eventualele taxe vamale
---ca NU vor pune pachetul la posta semnalizat ca si "Cadou"
Cele de mai sus sunt valabile si pentru USA !!!!!!!!

Cum am spus, si in anuntul meu initial de mai sus, inainte de orice , este cel mai bine sa intrebi TOATE detaliile !!!!

...si atentie la cumparaturile de pe www.ebay.ch
Astia sunt in ELVETIA si sunt in Europa, dar nu si in UE, deci vi se va cere vama la produsele cumparate de aici !!!!!!!!!!!!!!!!
Marius.
« Ultima Modificare: 11/20/11*, 03 de sesamcave »

michi

  • Vizitator
Salut, am si eu o intrebare daca tot te pricepi la eBay. Sunt si eu de ceva vreme si inca tot nu m-am lamurit.
Am cumparat vre-o 11-12 produse din China/Hong Kong si am platit fix pretul care era la Buy it now + P&P.
Insa de ceva timp ma tot uit la un Rolls din China si am inteles ca pe langa cei £174 ar mai veni tva 17,5% si vama.
Cum vine asta ? Adica am cumparat produse si de valoare mai mare insa nu a trebuit sa platesc nimic in + decat pretul scris.
Aici ai link: http://www.ebay.co.uk/itm/New-1-18-Rolls-Royce-Phantom-black-Diecast-Model-Free-Shipping-/170730564282?pt=UK_ToysGames_DiecastVehicles_DiecastVehicles_JN&hash=item27c055aaba
Sa inteleg ca platesc doar £174 si atat sau mai vin si alte 'surprize' pe parcurs ?
Merci.  ;)
ca sa eviti probleme cu vama poti vorbi cu vanzatorul ori sa iti dea factura cu valoare foarte mica si sa scrie ca este jucarie, ori sa iti faca hartii ca este cadou.
Vama se ia in functie de valoarea declarata a produsului primit.
Insa si asa daca nimeresti un vames cu zel te poate pune sa platesti ceva in functie de un tabel pe care il au ei acolo.
Dar nu cred ca este de speriat vama!



Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Salutare!
Nici eu nu sunt mare priceput in ebay insa :
produsele care nu vin la posta din UE sunt impozitate cu TVA + taxele vamale. De asemenea pentru a evita taxele produsul trebuie sa fie mai mic de 10USD. Atentie : se impoziteaza valoarea totala ( produs si transport! - reguli stupide dar asta e ).Nu va bazati sa rugati vanzatorul sa il treaca pe colet ca si cadou. Putini vor face acest lucru. De ce? Una la mana un business seller e corect si nu face asta, un private seller insa daca e prins ca face acest lucru ( se vad discutiile de pe forum ) este impotriva politicilor ebay si va puteti trezi cu contul suspendat 2 saptamani ( eu unul am patit-o ) si voi si vanzatorul. Mai mult de atat multi sa stiti ca dau valoare mai mare coletului decat cea pe care ati platit-o voi pentru ca in cazul in care se face reclamatie ca s-a pierdut s-au s-a deteriorat el primeste despagubire suma declarata. Si referitor la vanzatorii din Asia : cei din Hong Kong sunt cat de cat mai onesti cu marfuri de calitate. Daca insa cautati machete mici gen revista, scara 1:43 aveti multe sanse sa luati rebuturi - multe sunt furate din fabrici si nu au ambalajele originale ( deh le potriveste si omul cum poate ) sau au multe probleme de fabricatie. Veti vedea la acesti vanzatori ca nu accepta trade-in-person in Macao, sau Hong Kong si nu livreaza in aceste tari inclusiv China tocmai de teama sa nu fie prinsi. Sfatul meu sa ii ocoliti
Sper ca v-am fost cat de cat de ajutor...

Offline aliosa_sbbv

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 342
    • Magazin
Am si eu o intrebare ...

 Romanii pot vinde pe ebay ?


 



Offline cristian

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 95
  • Gen: Bărbat
Da, pot vinde.
Chiar si eu ma tot gandesc sa incep sa vand.
Tu vrei sa vinzi Masini de Legenda? :D

Offline cosminos3000

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 626
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Intrebare a cumparat cineva de pe Ebay de la Magazin Merge-Left care treaba cu taxele postale si cu livrarea multipla adica daca pot cumpara mai multe machete in colet si cite cum e precizez ca vreau 1/43. Multumesc 

VIPER

  • Vizitator
Ar fi indicat intai sa discuti cu vanzatorul pe mail ca sa afli care este taxa postala pentru mai multe si cum poti alege 1/43. Asta daca nu e deja specificat acolo (de obicei este).

Offline DECODAT

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 231
  • Gen: Bărbat
Intrebare a cumparat cineva de pe Ebay de la Magazin Merge-Left care treaba cu taxele postale si cu livrarea multipla adica daca pot cumpara mai multe machete in colet si cite cum e precizez ca vreau 1/43. Multumesc 

Serios magazinul, poti cumpara cu incredere.

Offline noname00

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 118
Salut.

Are cineva idee ce daca a fost blocat accesul din Romania pe eBay? De cateva ore nu il mai pot accesa, iar printr-un server proxy merge fara probleme. Am RDS, daca are vreo importanta.
If everything seems under control, you're just not going fast enough. - Mario Andretti

Offline noname00

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 118
Ignorati mesajul precedent, cred ca era o problema de DNS de la RDS.
eBay functioneaza acum.
If everything seems under control, you're just not going fast enough. - Mario Andretti