Autor Subiect: Kartingul  (Citit de 2254 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Kartingul
« : 10/25/09*, 23 »
Nu este chiar un hobby...
Ci mai mult un lucru pe care il fac duminica (in fiecare duminica daca imi perminte vremea si programul) pentru a uita (cel putin 20-30 de minute) de scoala si tot ce tine de ea.
Eu am mers pana acum de 4 ori la karting pe circuitul AMCKart (acolo unde se organizeaza Retromobil GP) si am mers 10 minute cu un kart de 6,5 cai putere. Nu pare cine stie ce dar se simte ca sunt karturi noi si ca circuitul este bun.
Nu vreau sa ajung la un nivel de performanta fiindca un kart costa mult, peste 1000 de euro la care nu se adauga echipamentul pentru pilot (eu adica) si eventualele accesori la kart (volan,scaun mai bun etc.).
Astazi am fost acolo si m-am dat doar eu si cu un prieten pe pista pe o vreme destul de .... vantoasa, avand in vedere ca circuitul este (cum se zice) "in camp".
O poza cu mine de astazi: (  O0 ;D 8) )



Astept sa vad daca aveti si voi experiente cu kartul sau poze cu voi in kart... va astept la discutii! ;)
Click the banner to see my site

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #1 : 11/17/09*, 15 »
pe vremea mea kart-urile aratau cu totul altfel (cel putin la casa Pionierilor)
mai mari, cu roti inalte si mai lungi ...
multa vreme am crezut ca ala era standard-ul si ca astea cu rotile mici sunt ciudatenii ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline THUNDER77

  • Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 751
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #2 : 05/18/10*, 20 »
Asa era si pe vremea mea Stefan...mai lungi , cu roti mai mari , si parca ceva mai puternice de 6,5 cai....D.S...daca imi arati o poza cu tine in costum si la volan , in mers , atunci te cred ca erai pe pista...pana atunci am rezerve !
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...

Offline LDH

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.154
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #3 : 05/19/10*, 09 »
pe vremea mea kart-urile aratau cu totul altfel (cel putin la casa Pionierilor)
mai mari, cu roti inalte si mai lungi ...
multa vreme am crezut ca ala era standard-ul si ca astea cu rotile mici sunt ciudatenii ;)

Da, aveau roti de roaba si motoare de motoreta Carpati/63 cmc/2,6 CP ce ulterior au fost inlocuite cu motoare de motoreta Mobra/50 cmc/4 CP.
Karturile erau proiectate la noi si se numeau Pionier.
Toate cele bune,

LDH

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #4 : 05/19/10*, 17 »
Da, aveau roti de roaba si motoare de motoreta Carpati/63 cmc/2,6 CP ce ulterior au fost inlocuite cu motoare de motoreta Mobra/50 cmc/4 CP.
Karturile erau proiectate la noi si se numeau Pionier.
am facut si eu kart in parcul Voinicelu. aveau si circuit de karting, foarte misto, in forma de 8, cu pod si tot ce trebuie. intre timp a ajuns bineinteles ruina. iar karturile erau vreo 3, 2 cu roti mici, 'moderne' si unu cu roti de roaba pe care alergam noi. n-a fost kartu de mine, eram cam de varsta lui DS 0\
cumpar masinute cu cheita

Offline gigelm5m3

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 354
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #5 : 05/19/10*, 17 »
Va amintiti de pista din herastrau la iesirea spre televiziune, cea care a fost transformata in skate park. Era interesanta si aceea, dar cam mica.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #6 : 05/19/10*, 20 »
pe vremea mea kart-urile aratau cu totul altfel (cel putin la casa Pionierilor)
mai mari, cu roti inalte si mai lungi ...
multa vreme am crezut ca ala era standard-ul si ca astea cu rotile mici sunt ciudatenii ;)
Aveau frane (am auzit "povesti" de carturi fara frane.. luai curbele doar din acceleratie...) ?
_____________________
« Ultima Modificare: 05/19/10*, 20 de Dark Side »
Click the banner to see my site

Offline THUNDER77

  • Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 751
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #7 : 05/19/10*, 20 »
Aveau ;)
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...

Offline LDH

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.154
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #8 : 05/19/10*, 21 »
Aveau frane (am auzit "povesti" de carturi fara frane.. luai curbele doar din acceleratie...) ?
_____________________


Aveau frana disc pe spate. Actiona pe ambele roti deoarece axa spate era fara diferential.
Restul sunt numai povesti.

Nu este poveste "Proiectul Formulei Junior" initiat de Ion Bobocel care a construt prima masina de formula de la noi plecand de la un motor de IJ de 250 cmc.
Se dorea ca dupa karting sa mai existe un stadiu de pregatire dupa modelul celor din Estonia.
Nu a reusit desi planurile au fost publicate si raspublicate.
Tarziu, aproape de anii '80, apare o formula la noi, evident, importata.

Tot despre karting ...
Vorbiti de piste pentru karturi?
La Galati se tineau etape de Campionat European. Acuma este o ruina circuitul.
Prin 2000 am facut demersurile la autoritatile locale sa preluam pista pentru reamenajare. Am depus o scrisoare de intentie, in spte cu un dosar destul de voluminos in care aratam ce vrem sa facem la Galati, la centrala ACR din Bucuresti dar "alesul" nu a vrut sa ne dea niciun raspuns desi am avut mai multe intalniri.
Am depus aceiasi documentatie, adaptata pentru circuitul de cartong de la Targoviste.

Nici pana astazi nu am primit un raspuns care sa ne spuna DA au BA iar pistele arata cum arata.
Nu am mai fost la Galati sa vad ce a mai ramas din pista iar la Targoviste nici atat.
Ce o mai fi cu ele?
Toate cele bune,

LDH

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #9 : 05/19/10*, 21 »
Care a fost >>> aici ?
Click the banner to see my site

Offline THUNDER77

  • Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 751
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Kartingul
« Răspuns #10 : 05/22/10*, 09 »
Si nici nu se va primi un raspuns LDH....Cine stie pentru ce progenitura politica sau interlop in "legalitate" o fi terenul ala arvunit pentru diverse constructii de "interes public" - vile , sali de fitness cu acces limitat , hoteluri cu acelasi tip de acces , hypermarket-uri , etc....."Pepiniera" care ar fi trebuit sa fie karting-ul este un subiect inchis , uitat si tabu , de multa vreme in Romania , si nu mai reprezinta decat o distractie duminicala in sezonul cald.....nu ceea ce ar trebui sa fie.......
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...