Autor Subiect: Ford Crown Victoria - Police [1992][AutoArt]  (Citit de 2094 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

andrei006

  • Vizitator
Ford Crown Victoria Police Interceptor este versiunea adaptata pentru politie a modelului Ford Crown Victoria. Acest model se produce incapand din 1992 pana in prezent, suferind doar modificari minore pe partea estetica.
Este un sedan de dimensiuni mari, cu tractiune spate si motor V8.  Cele construite pentru politie dispun si de cateva dotari suplimentare cum ar fi: geam intre locurile fata si spate si o statie de emisie-receptie.
Macheta nu este o realizare stralucita a celor de la autoart, dar tinand cont de varsta ei poate fi catalogata drept multumitoare. Interiorul nu este mochetat, dar din ce am cautat pe internet exista versiuni reale atat mochetate cat si simple, caz in care se poate trece cu vederea.

Nu am gasit o poza chiar identica cu macheta ...















Usile se deschid mult mai putin decat la alte modele. De asemenea ele dispun de un set de balamale mai primitive. Bine totusi ca nu s-a apelat la celebrul "dogleg".



Interiorul, desi nu dispune de mocheta arata bine. Se pot oberserva toate elementele de pe bord cat si statia de emisie-receptie realizate foarte frumos. Geamul dintre scaunele fata si bancheta este prezent.





Portbagajul contine un shotgun, si diverse alte ustensile necesare in interventii. Roata de rezerva este de asemenea prezenta.





Motorul este realizat frumos, cu detalii multumitoare. Capota nu sta singura ridicata si necesita un sprijit extern.



Farurile dispun de nituri vizibile de prindere, aratand urat. Cele spate sunt fara nituri. Partile cromate arata foarte bine.



Grila cromata e de mare efect. Arata foarte bine si este si "gaurita". De asemenea aerisirea din aprtea de jos a barii este reala. Emblema "FORD" arata foarte bine.



Jantele cromate se apropie foarte mult de cele reale, atat ca forma cat si ca nuanta. In spatele lor exista doar discul de frana, fara etier si realizat urat. Este vizibil daor din spatele rotii.
Stergatoarele sunt lipite de grila, iar capacul rezervorului este doar desenat.



Imbinarile sunt bune, fara lufturi vizibile. Usile se aliniaza bine la caroserie.



Pe partea soferului se poate observa acea lampa folosita de politisti pe strazile intunecate. Este redata bine, desi nu este mobila.
Inscriptiile de pe macheta sunt vopsite si nu lipite si arata bine.



Girofarul este realizat bine. Respecta destul de bine modelul real, mai putin acele puncte albe (se vad in poze) care nu mi-am dat seama daca sunt sau nu si pe masina adevarata.



Sasiul este destul de detaliat. Rotile spate prezinta si arcuri pentru suspnesie, desi aceasta este inexistenta.



Macheta este din anul 1998 (din ce am cautat) si are arpoximativ 29cm lungime. Este o macheta mare si destul de grea, probabil cu detalii bune pentru vremea ei. Din cate stiu e si destul de rara, sau cel putin nu am vazut-o eu des.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ford Crown Victoria - Police [1992][AutoArt]
« Răspuns #1 : 04/12/10*, 20 »
WOW! Chiar imi place macheta asta! Nici nu am mai vazut-o pana acum! Poate iti iei si Chevrolet Impala de la Bburago, dar nu stiu daca este si versiune de politie. Macheta este superba! Felicitari pt ea!  )0(

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ford Crown Victoria - Police [1992][AutoArt]
« Răspuns #2 : 04/12/10*, 20 »
sunt doua modele de Ford Crown Victoria... DS stie diferenta (ceva pe la stopuri/faruri)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Ford Crown Victoria - Police [1992][AutoArt]
« Răspuns #3 : 04/12/10*, 22 »
E modelul asta (care e cel mai vechi) si ala ceva mai nou care are stopurile continue la spate (ca la Porsche 911 996 Carrera 4S) si modificari la masca fata... oricum tot o placinta pe roti e. :))))
App: Shotgun-ul (Remington ?!) e  baza ! 8)
Click the banner to see my site

andrei006

  • Vizitator
Rãspuns: Ford Crown Victoria - Police [1992][AutoArt]
« Răspuns #4 : 11/21/10*, 19 »
Pentru ca aceasta macheta a prezentat un interes iesit din comun m-am gandit sa o mai scot la o sesiune foto  :/()?!?















« Ultima Modificare: 11/21/10*, 19 de andrei006 »

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Ford Crown Victoria - Police [1992][AutoArt]
« Răspuns #5 : 11/21/10*, 22 »
Tare macheta !!!! E  o realizare f ok avand in vedere ca nu e noua.
App: ce ma mai dadeam cu una d'asta in hp2. (sunt f bucuros ca a revenit si in hp10)
Click the banner to see my site