Autor Subiect: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]  (Citit de 2089 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
     Acest Viper face parte din cea de-a treia generatie, construita intre 2003 si 2006. Cu toate ca modelul imbunatatit a aparut de-abia in 2008, in 2007 nu fost produse deloc ci a fost prelungita "viata" modelului 2006, pentru a avea mai mult timp pentru dezvolatarea noului model. Viper-ul SRT-10 a inlocuit ambele modele din vechea generatie (RT/10 si GTS). Capacitatea cilindrica a crescut de la 8.000 la 8.300 cmc, dar si puterea motorului: pt varianta cabrio de la 415 la 500 CP si pt coupe de la 450 la 510 CP si un cuplu de 725 Nm. A fost scazuta si greutatea generala cu aprox 36 kg. Coupe-ul a fost lansat in 2005 la Salonul Auto de le Detroit, dar ca model pe 2006. In 2008 a fost lansata varianta "noua" a modelului a carui putere a ajuns la 600 CP (fotografie mai jos). Din pacate, in vara lui 2010 Viper-ul isi va inceta productia. Modelul nou va aparea in 2012, dar inca nu se stie daca va fi denumit tot VIPER. (eu sper ca da)

MACHETA:

     Este o editie limitata la 6.000 buc (a mea avand numarul 1887), si pot spune ca sunt foarte mandru de ea. Este destul de usoara (mult mai usoara decat modelul de la Bburago). Uitandu-ma la pozele cu masina reala, am observat un mic "defect": difuzoarele de aer sunt in mod normal grupate cate 2 si la distanta mare, iar la macheta sunt foarte apropiate. (neesential). Pe luneta sunt putin vizibile acele mici "nituri" de prindere. Siglele nu sunt decaluri ci sunt aplicate, motorul este destul de detaliat, etrierele sunt vopsite si marcate cu sigla Viper, interiorul si portbagajul sunt mochetate, rotile vireaza destul de mult, dungile "racing" sunt foarte bine aplicate si nu am gasit niciun defect de vopsire. Per ansamblu este o macheta foarte bine realizata. ENJOY!  8)

VIPER 2006






VIPER 2008


1:18






































Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #1 : 02/07/10*, 20 »
M-am uitat mult la poza reala cu bordul... ma visez acolo ;)
Cat despre macheta... pare ok, nu am ce sa-i reprosez decat ca este pe negru (dupa gustul meu) Inca o data se confirma faptul ca cele negre sunt cel mai greu de pozat ;)

PS
pe cele vechi (VIPER-ul vechi adica, 2 buc) le am albastru cu benzi albe si invers... cel nou sealed-body Competition e pe rosu... poate de asta nu-mi place negrul  :/()?!?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #2 : 02/07/10*, 20 »
E foarte reusit acest model de Viper,dar prefer varianta rosie,Viper-ul dupa parerea mea este frumos doar in 2 culori:rosu(cabrio)si albastru(coupe).Eu raman in continuare fidel generatiei vechi,care a facut istorie,modelul nou nu are nicio legatura,inclusiv capota care se deschide banal,fata de modelul vechi :'(

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #3 : 02/07/10*, 21 »
E foarte reusit acest model de Viper,dar prefer varianta rosie,Viper-ul dupa parerea mea este frumos doar in 2 culori:rosu(cabrio)si albastru(coupe).Eu raman in continuare fidel generatiei vechi,care a facut istorie,modelul nou nu are nicio legatura,inclusiv capota care se deschide banal,fata de modelul vechi :'(

Cam de aceeasi parere sunt si eu. Ce mult mi-ar place sa produca AUTOart si prima generatie, in special RT/10.  :-('' Una din cele mai frumoase masini contemporane, dupa parerea mea!  )0(

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #4 : 02/08/10*, 19 »
foarte reusita macheta, imi place realizarea, cu exceptia volanului si a schimbatorului de viteze, care mi se par mult prea groase.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #5 : 02/08/10*, 23 »
foarte reusita macheta, imi place realizarea, cu exceptia volanului si a schimbatorului de viteze, care mi se par mult prea groase.

Mie frana de mana mi se pare cam grosolan facuta ...

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #6 : 02/09/10*, 11 »
da, si frana de mana e trasa de par, ca sa zic asa.

in schimb am vazut alta problema, si de data asta e cam mare. capota e stramba in partea din dreapta. cum de ai omis chestia asta la cumparare?

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Dodge Viper SRT-10 Coupe [2006][AUTOart]
« Răspuns #7 : 02/09/10*, 12 »
da, si frana de mana e trasa de par, ca sa zic asa.

in schimb am vazut alta problema, si de data asta e cam mare. capota e stramba in partea din dreapta. cum de ai omis chestia asta la cumparare?

Nu e stramba ci nu se aseaza bine pe plasticul de sub capota ... mie asa mi se pare !