Autor Subiect: Dauer (Bugatti) EB110 SS [1994][Maisto]  (Citit de 1806 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Sa mai facem si altceva in afara de a evalua puterea de cumparare a colectionarilor din Romania!  ;D O0
Dauer (Bugatti) EB110 SS ~ 1994 ~ Maisto
Masina 1/1:



Compania "Dauer Sportwagen" din Nuremberg,Germania a cumparat stocul ramas de piese pentru modelul Bugatti EB110 de la fabrica Bugatti.

Firma a folosit cateva sasiuri incomplete de Bugatti EB110 pentru a construi editia limitata Dauer EB110.

Versiunea Dauer era mai usoara decat originalul EB110; versiunea Dauer pentru Statele Unite era cu aprox. 230 de kilograme mai usoara decat versiunea originala. Astfel masina cantarea 1.690 de kilograme.

Masina celor de la Dauer are o viteza maxima mai mare cu 12 km/h decat originalul, ajungand la 370 de km/h.

Masina Dauer avea tractiune integrala si atingea suta de kilometri in doar 3.3 secunde.

Nota: Masina ce apare in poza de mai sus este (din cate se pare) singurul Dauer EB110 in culoarea "Bugatti Blue" si este in Rusia.

_______________________________________________________________________________________________

Macheta 1/18:

 O macheta cat de cat inedita;e nu o mai vazusem pana la momentul in care am luat-o.
Macheta se prezinta biniosor la exterior. Caroseria este vopsita in traditionalul "Bugatti Blue"  dar din pacate are un interior vopsit intr-un gri anost.

Imbinarile se prezinta la limita de jos mai ale la capota motorului,in partea de sus,la acoperis. In rest usiile se inchid cat de cat bine si stau (inca) sus fara mari batai de cap.
Motorul este slab detaliat dar este vopsit frumos in albastru si negru. Vrand sa fie cat mai realisti cei de la Maisto nu au preluat motorul ce se gaseste pe Bugatti EB110 GT (modelul original) care este 3D de-a binelea.
In interior avem scaunele facute dintr-un plastic ce imita striatiile pielii si volanul tip "jet de vanatoare" care se pare ca nu corespunde prea bine cu realitatea;eu nu am putut gasi o poza care sa prezinte interiorul cu volanul pe care il are macheta.
Consola nu este foarte detaliata;niste butonase sunt vopsite si ecranul GPS-ului.
Capota din fata se deschide pentru a prezenta o serie de tuburi si fire facute (ca deobicei) dintr-o placa de plastic tridimensionala. Din pacate cei de la Maisto nu s-au sinchisit sa arunce ceva vopsea in acest compartiment asa ca intreaga bucata este neagra;nu merita sa se deschida capota frontala chiar daca aceasta functioneaza.
Ceea ce este bine este ca totusi se deschide tot la macheta chiar daca (dupa cum am spus mai sus) sub capota din fata nu este nimic interesant.
Jantele sunt unele "BBS" cu 7 spite. In spatele lor avem un disc de frana ce inglobeaza si etrierul;totul intr-o singura bucata. Cauciucurile de pe spate sunt mai groase chiar daca rotiile de pe spate mi se par mai mici in diametru fata de cele de pe fata.
Cam atat despre acest model. :) ;)
Numai bine,
DS


 












« Ultima Modificare: 08/20/09*, 11 de Ciprian »
Click the banner to see my site

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Dauer (Bugatti) EB110 SS [1994][Maisto]
« Răspuns #1 : 08/19/09*, 16 »
n-am inteles nici pana acum de ce Maisto a ales sa faca versiunea Dauer si nu Bugatti.

Parca Bburago facea Bugatti, nu?

bmwh548

  • Vizitator
Rãspuns: Dauer (Bugatti) EB110 SS [1994][Maisto]
« Răspuns #2 : 08/19/09*, 18 »
Bburago face Bugatti.
Pentru pretul ei (banuiesc ca nu a costat peste 100 de lei) macheta arata bine. Se putea putin mai mult la motor parca, volanul mi se pare putin prea mare, lufturi pe ici pe colo, dar vorbim totusi de Maisto.
Sunt curios ce e sub capota din fata...se poate o poza?

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Dauer (Bugatti) EB110 SS [1994][Maisto]
« Răspuns #3 : 08/19/09*, 22 »
Macheta a costat 86 de roni. O sa fac o poza si la ce este sub capota din fata. ;)
Click the banner to see my site