Autor Subiect: Ferrari 365GTB/4 Daytona Competizione [1968][Kyosho]  (Citit de 4278 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
O masina Ferrari, o alta legenda...
Chiar dupa ce modelul 250GTO urcase calutul cabrat pe noi culmi in cursele cu motor Ferrari a trecut printr-o perioada mai gri odata cu aparitia modelelor SHELBY Cobra si Ford Mustang GT40 Ferrari avea sa redevina ce a fost. Modelul a care a readus gloria pe pista  a fost 330P4 care in 1967 a adus celor de la Ferrari tripla in cursa de la Daytona in 1967. Ca tribut adus acestei victorii noua masina va avea ca denumire interna numele "Daytona", nume care va fi de altfel cunoscut de majoritatea pentru modelul denumit oficial 365GTB/4. Cei de la Ferrari au insistat ca masina nu s-a dorit a purta numele comercial de Daytona insa toti pasionatii asa au retinut-o si nu cu denumirea "boring" de 365... S-a produs pana in 1,500buc din acest prestigios model care reprezinta si astazi o piesa de colectie in realitate. Cele mai putine modele ( pana in 150buc ) au fost facute cabrio celelalte fiind variante coupe. Un asemenea exemplar a stabilit chiar recordul de viteza pe distanta dintre LA si New York cu o viteza medie de 129km/h. Culoarea masinii a fost una mai deosebita pt un Ferrari : SUNOCO blue. Pilotii spun ca masina a depasit chiar si 290km/h si a dat dovada de o stabilitate incredibila ( viteza maxima declarata fiind de 280KM/h )

Masina a facut o buna impresie si in filme ( Miami VICE ) unde era o varianta neagra cabrio....Insa pentru necunoscatori SURPRISE! Masina reala e un Corvette :) recarosat care a semanat perfect ( nu degeaba imi place Corvette care a tinut loc si de Z8 in James Bond... oare Corvette asta chiar e peste tot? :). Se spune ca cei de la Ferrari nu au fost incantati de acest lucru, de aceea masina a fost distrusa facand loc unui model de Ferrari autentic : proaspat lansatul testarossa :)
Referitor la macheta ce pot sa va spun? E un KYOSHO....Si asta spune cam 50% din ce grupa de calitate face parte... :)

Vopseaua este perfecta ca de altfel la toate modelele KYOSHO pe care le detin iar detaliile sunt extrem de bine realizate. Capota este sustinuta de 2 amortizoare telescopice care au insa in minus : se deschid totusi destul de putin, unghiul de inclinare al capotei fiind de 30 de grade, maxim 40. Oricum odata capota ridicata se poate observa un motor bine lucrat, inconjurat de tuburi de cauciuc pentru aerisire ( scuze pt lipsa detaliilor mai decente la acest capitol insa aparatul foto chiar nu mai poate ). O alta piesa de rezistenta : farurile carenate care arata super iar tobele duble cu evacuare in dreptul portierelor vopsite in alb completeaza capitolul impresie artistica...
Unele detalii plac ochiului insa nu stiu care a fost rolul lor real : un mini girofar asemanator cu cel al unei masini de politie si aparitia unui al treilea stop care insa are o dimensiune mai mica pt a nu strica cred imagine clasica a unui Ferrari cu 2 stopuri...[/b]

Si acum pozele....Enjoy









alaturi de deosebita varianta de strada
















« Ultima Modificare: 12/13/09*, 22 de Ciprian »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Dupa mine e cel mai frumos Ferrari din toate timpurile! Inca asta cu racing livery nu e chiar asa ,dar cel galben e bestial!
E frumos si asta ,sa nu ma intelegi gresit ,arata super si culorile il prind ,dar sincer nu vad "liniile" masinii pe un circuit, parca nu se potriveste.
EDIT: acuma vad ,e cam dezamagitoare deschiderea aia la capota :(

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
E intr-adevar un model celebru :)
La asta imi plac cel mai mult tobele de esapament si jantele care le gasesc pur si simplu bestiale vopsite auriu. Pe de alta parte la cel de strada imi plac farurile escamotabile si contrastul stopuri culoare :) De asemenea amortizoarele la capota sunt mai flexibile si au o deschidere mai mare. Uite cateva poze ca sa te edifici :)









cu masca si fara masca... :) Sau mai bine zis cu faruri si fara :)








Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
super modelul de strada!! il vreau si eu, pe rosu ;D
cumpar masinute cu cheita

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Din pacate e deja pasare rara :) Nu se mai gaseste varianta asta veche cu faruri escamotabile de ceva timp... Nu se mai gaseste nici varianta cu farurile carenate de strada decat foarte greu...

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
E bestial asta pe galben ,mai ca l-as lua si eu ,dar rup traditia :P

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Din pacate e deja pasare rara :) Nu se mai gaseste varianta asta veche cu faruri escamotabile de ceva timp... Nu se mai gaseste nici varianta cu farurile carenate de strada decat foarte greu...
asa, infige adanc cutitu >:( :( :'( :'( :-[
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
pffff... dracu' mi-a scos topicul asta in cale... frumoase ferrari. uneori am impresia ca 365 imi place mai mult de 250 gto ;D

pune si tu o poza relevanta cu stopu' ala micu, sa vad despre ce e vorba.

se mai gaseste 365 cu faruri carenate: am vazut vreo 2-3 modele de curse si 2 de strada, alb si rosu

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
e lucru clar! 365 e mai piesa decat 250gto.... nu pot afirma acelasi lucru despre 250LM.... sunt la fel de mistooo... nea stefaneee de ce ti-am dat eu 250LMu?? :'( :'(
cumpar masinute cu cheita

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
uite si al treilea stop











Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
asta de curse nu-mi place, e urat... farurile escamotabile nu mai exista :'(
mai e vopsit si in culorile frantei... blasfemie!!
sorcova!!
cumpar masinute cu cheita

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
mie imi place oricum :)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
si mie imi place:D nu are importanta in culorile cui e vopsit... au fost ferrari si pe culoarea verde, asta nu inseamna ca erau in culorile vietnamului ;D

Bizi

  • Vizitator
chiar e ciudat al 3-lea stop si chestia aia care aduce a girofar. E posibil sa fie un fel de  safety-car?
« Ultima Modificare: 01/31/09*, 12 de Bizi »

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Si mie imi place ala galben ... arata super.