Autor Subiect: BMW X3 [2004][Kyosho]  (Citit de 2274 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

andrei006

  • Vizitator
BMW X3 [2004][Kyosho]
« : 06/20/10*, 13 »
BMW X3 este im SUV de clasa compacta bazat pe platforma seriei 3 e46 (modelul fabricat intre 1998 si 2005). Mai exact, acest X3 este incadrat in grupa SAV (sport activity vechicle), clasa in care intra toate cele 6 modele 4x4 construite de bmw pana acum. SAV este o subclasa a traditionalei SUV si se diferentiaza de aceasta prin felul in care este construit si utilizat autoturismul respectiv. Mai exact masinile din grupa SAV sunt cele construite pe platforme de masini obisnuite, de strada.
Prima generatie de X3 si-a facut aparitia in 2003 si se zvoneste ca va fi inlocuita de noua generatie in 2011. Un lucru ciudat e ca acest bmw a suferit multe modificari estetice de la an la an. In 2004, 2005, 2006 si 2007 modelul a primit diferite schimbari la exterior si desi  in 2009 era era planificata o noua modiciare, aceasta nu a mai avut loc, pregatindu-se direct trecerea la un nou model, cel mai probabil in 2011.
X3 este fabricat in Austria si este singurul bmw (exceptie fiind BMW M1) ce nu se fabrica intr-o uzina BMW. Totusi Magna Steyr, fabrica unde se produce acest model, este conoscuta pentru calitatea asamblarilor si astefel se poate spune la fel de bine asamblat ca orice alt bmw.
Dimensiunile sale sunt: lungime - 4.564m, latime – 1,855m, inaltime – 1.676m.
Motorizarile disponibile sunt: 1.8d, 2.0i, 2.0d, 2.5i, 2,5si, 3.0d, 3.0sd, 3.0i, 3.0si, toate fiind echipate cu transmisie 4x4.
Macheta reprezinta modelul din 2005, cu motorizarea 3.0d si este printre cele mai bune realiari de suv-uri de la kyosho. Exterioul este realizat ingrijit, cu detalii multumitoare, iar interiorul este si el la inaltime. Inafara de motor, eu nu prea ii gasesc defecte mari, mai ales ca acum a aparut la preturi bune. Personal il consider cel mai reusit suv BMW 1:18 produs de kyosho, avand detalii peste fratii mai mari: X6 si X5.





Exteriorul este la inaltime, spatiile dintre elementele mobile fiind minime. Vopseaua este foarte bine aplicata, fara impuritati sau alte defecte.













Un lucru interesant ar fi ca aceasta macheta vine impreuna cu un skateboard. Eu inca nu am observat legatura intre ele ...





Motorul este slab realizat de kyosho, dar spre deosebire de X5, sunt cateva elemente vopsite. Pacat ca nu au luat exemplul celor de la AA care au inceput sa foloseasca sisteme reale pentru deschiderea/sustinerea capotei si la SUV-urile de generatie noua.





Interiorul mi se pare foarte bine realizat. Toate elementele sunt redate cu mare atentie, iar combinatia de scaune bej cu mocheta gri mi se pare foarte reusita.







Pe partea soferului exista si acel covoras de cauciuc, la fel ca la masina reala.



Fetele de usa arata bine. De remarcat faptul ca grila buzunarului este perforata.



Portbagajul este mochetat si ... cam atat. Nu are alte elemente deosebite. Poate doar faptul ca totul este lucrat cu mare atentie.



Ziceam mai sus ca mi se pare cel mai bun SUV din gama bmw, produs de kyosho. Unul din elementele ce il pun deasupra fratilor mai mari (X5, X6) il reprezinta grilele. Este singurul "X" din gama, ce are grile perforate.



De asemenea si "narile" arata foarte bine.



Farurile si stopurile sunt lucrate ingrijit. Ele au mici nituri de sustinere, plasate pe lateralul sticlelor, dar si asa, din punctul meu de vedere sunt cel putin multumitoare.



Parte de jos a barilor fata/spate este realizata din plastic, la fel ca la masina reala. Daca nu ma insel, doar modelele de dupa 2007, echipate cu pachet M, au barile complet in culoarea caroseriei. De asemenea imbinarile sunt multumitoare, chiar si in zonele cu multe elemente ce se imbina in acelasi loc.
  


Manerele de usi sunt realizate separat, iar cel de pe partea soferului are si incuietoare. Pe plafonul machetei apare antena gps, realizata tot ca parte separata, iar pe partea dreapta este prezent si capacul rezervorului, insa doar desenat.



Barile de sustinere de pe plafon se aseaza bine.



Emblemele "X3'' de pe portbagaj sunt foto-decupate si sunt sensibile la atingere. Nu stiu daca de vina a fost caldura sau varsta machetei, insa in momentul cand am incercat sa le curat de praf am ramas cu ele lipite pe deget  :-('' . Emblemele BMW prezente pe roti si capote sunt realizate in relief si sunt unpic ingalbenite. La masina reala mai exista si inscriptionarea 3.0d pe lateralul aripii fata, dar acest lucru a fost neglijat de producator.



Rotile nu prezinta nimic deosebit, cauciucurile fiind fara inscriptii, iar discurile de frana si etierii au detalii minime. La fel, si emblemele de aici sunt unpic ingalbenite.



Sasiul nu prezinta cine stie ce detalii. De mentionat este suspensia activa si traseul evacuarii, realizat cap-coada.





X3, este un SUV mic, fara o utilitate extraordinara si fara dimensiuni impresionante, cel mai potrivit doamnelor. Macheta are detalii foarte bune si se gaseste la 50E pe modelissimo. Stiu ca nu sunt multi pasionati de 4x4 pe aici, dar si asa si-ar putea gasi loc in colectiile voastre, mai ales la cat costa acum.







« Ultima Modificare: 06/20/10*, 15 de andrei006 »

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: BMW X3 [2004][Kyosho]
« Răspuns #1 : 06/20/10*, 13 »
Foarte frumoasa ... cand o sa fac rost de bani vreau si eu sa imi completez colectia de X`uri. Culoarea este din punctul meu de vedere foarte interesanta. Da mi si mie PM pretu la care ai achizitionat o. Merci anticipat.

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: BMW X3 [2004][Kyosho]
« Răspuns #2 : 06/20/10*, 15 »
macheta arata bine, dar pt ca masina reala nu imi place de nici un fel....nu ma pasioenaza sa o cumpar... :/()?!?

bv pt prezentare
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com