Autor Subiect: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]  (Citit de 4200 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Modelul 1:1


Mercedes SLS AMG reprezinta continuarea modelului istoric 300 SL Gullwing datorita formei sale unice,in special a usilor "fluture" care il deosebesc fata de alte modele lansate de catre Mercedes-Benz de-a lungul istoriei sale.Modelul a fost prezentat in premiera la salonul Auto de la Frankfurt in 2009,fiind cel mai asteptat supercar al anului 2010,alaturi de Ferrari 458 Italia.
Aceasta reinviere a modelului 300 SL din anii 50' este de bun augur pentru cei de la Mercedes,fiind in prezent modelul reprezentativ pentru producatorul german din Stuttgart-Sindelfingen.Tehnologia dezvoltata pentru acest model,este cea mai avansata din cadrul MB,caroseria fiind realizata din aluminiu integral(Alubeam).Transmisia standard este cea specifica modelelor AMG cu dublu ambreiaj,cu 4 moduri de selectare a modului de condus:"C" (Controlled Efficiency), "S" (Sport), "S+" (Sport plus) or "M" (Manual).Desi s-a avut in vedere deschiderea automata a usilor,s-a renuntat la acest aspect pentru reducerea greutatii cu 41 de kg!
Puterea dezvoltata de catre motor(6.2l-6208 cm3) este de 570 cp(420 kw),accelerand in 3.8 secunde de la 0-100 km/h,avand un cuplu de 670 NM la o turatie de 4750 rpm(7200 rpm maxim).
In functie de configuratia aleasa,acest model poate fi comandat cu frane ceramice(11.305 euro),care reduc viteza de franare cu 40%,exteriorul poate fi dotat cu elemente din carbon(ex:oglinzile,eleronul,etc.,acestea reducand semnificativ greutatea),la fel si in interior.Pentru cei mai stilati cumparatori,pielea poate fi comandata exclusiv(Designo),pielea fiind naturala,avand cusaturi foarte fine si un design special.
Acest model va fi prezentat in viitor in 4 versiuni,deocamdata fiind produs doar modelul coupe,versiunea roadster urmand a fi prezentata la anul,la fel ca si versiunea "Black Series"(va fi mai usoara cu aprox. 300 kg) sau versiunea pentru concursul european Fia GT3(2011-).Pentru piata din Orientul Mijlociu(cel de-al 4-lea cumparator ca volum de vanzari pentru modele AMG din lume),a fost lansata culoarea speciala SLS AMG DESERT GOLD.Pretul masinii nu este unul exorbitant,fiind doar 149.000 euro fara TVA.
In prezent acest model este si Safety car-ul oficial al F1! )0(







Modelul 1:18

Pana sa detin acest model,eram foarte dezamagit de realizarea sa mediocra,chiar slaba.In realitate lucrurile sunt putin diferite,macheta fiind realizata rezonabil pentru pretul sau original de 70 euro.Modelul pe care il detin este mochetat(fiind editia dealer).In cutie,gasim inclusiv o surubelnita marca Minichamps.






Exterior:

Exteriorul este realizat foarte bine,cu exceptia grilelor perforate,care lipsesc cu desavarsire.Semnele reprezentative MB si AMG sunt realizate in relief,cu exceptia semnului prezent in fata capotei.Am ales modelul pe culoarea negru obsidian,datorita combinatiei foarte reusite(negru-exterior,maro-interior).Punctul forte al exteriorului mi se pare de departe realizarea excelenta a farurilor si a stopurilor pentru o macheta de nivel mediu.Jantele sunt de asemenea realizate bine,etrierele sunt marcate cu sigla AMG,discurile de frana fiind functionale.
Macheta este sustinuta de o suspensie functionala,partea inferioara a machetei este detaliata,nefiind desenata.In schimb eleronul este desenat,nefiind mobil.Un alt defect este si prezenta specifica modelelor Hot Wheels si anume,axul de pe spate >:(
Stopul central(dintre tevile de esapament) este si el de asemenea vopsit in culoarea galbena,originalul fiind transparent.Pneurile nu sunt nici ele marcate cu producatorul oficial,dar acest defect poate fi omis,rareori fiind prezent pe machetele de nivel mediu.











Interior-Motor

Motorul nu poate fi descris decat intr-un singur cuvant:oribil,in realitate fiind mult mai detaliat spre deosebire de alte super-car-uri.El este reprezentat doar de o placa superficiala care scoate in evidenta doar parte superioara a motorului(lipsesc cablurile),in schimb capota este prevazuta cu plastic pe partea inferioara.Un plus al partii frontale il reprezinta butonul situat in partea inferioara a machetei pentru deschiderea capotei.Capota este prevazuta din pacate cu dog-legs,nerespectand realitatea,la fel si usile,care in realitate sunt prevazute cu un sistem hidraulic.
Interiorul pot afirma cu siguranta ca este punctul forte al machetei:butoanele sunt  realizate in relief,volanul este realizat perfect,cadranele sunt bine desenate,scaunele prezinta un plastic realizat din cauciuc,fiind realizate inclusiv butoanele pentru reglarea electrica.Lipsesc insa centurile de siguranta,care cu greu puteau fi introduse intre spatiul dintre scaune si usi.Pe partea superioara a mochetei este reprezentat semnul AMG,situat in apropierea scaunelor.Pedalele sunt si ele marcate corespunzator,la fel si bordul,realizat conform originalului.Portbagajul este si el de asemenea mochetat.
Per ansamblu acest model putea fi realizat mult mai bine,fiind modelul meu preferat lansat in 2010,alaturi de 458 Italia,dar pastrand proportiile cu pretul sau(70 euro) merita din plin.Probabil merita sa coste cu 30-40 euro mai mult,cu conditia ca motorul sa fi fost realizat integral,iar grilele sa fie perforate,iar eleronul functional :D








« Ultima Modificare: 06/18/10*, 18 de Andrei G. »

andrei006

  • Vizitator
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #1 : 06/18/10*, 18 »
Tu ai 2 SLS AMG  ??? uf ... criza asta  >:-D

Ca sa fiu sincer, pe mine nu ma atrage nici macheta nici masina reala. Totusi, pentru ca ai relatat o gramada de amanunte referitoare la macheta m-ai cam pus pe ganduri.

o mica remarca: nu ai pus poze cu motorul machetei. in rest imi place prezentarea :)

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #2 : 06/18/10*, 18 »
Tu ai 2 SLS AMG  ??? uf ... criza asta  >:-D

Ca sa fiu sincer, pe mine nu ma atrage nici macheta nici masina reala. Totusi, pentru ca ai relatat o gramada de amanunte referitoare la macheta m-ai cam pus pe ganduri.

o mica remarca: nu ai pus poze cu motorul machetei. in rest imi place prezentarea :)

Nu le detin pe amandoua,stai chill,e macheta unui prieten,dar versiunea gri mi se pare mai frumoasa ;)

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #3 : 06/18/10*, 19 »
Deci numai modelul dealer este mochetat?! Adica cel negru?
Dar amandoua arata foarte bine. Va ajunge si la mine ... cat mai curand sper ...

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #4 : 06/18/10*, 19 »
Deci numai modelul dealer este mochetat?! Adica cel negru?
Dar amandoua arata foarte bine. Va ajunge si la mine ... cat mai curand sper ...

Probabil,desi am mai vazut editii dealer si la alti colectionari care nu erau mochetate,dar tu cum lucrezi la MB cu siguranta vei pune mana pe varianta mochetata ;)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #5 : 06/18/10*, 19 »
Asa cum spuneam si la celelalte modele Mercedes proaspat lansate de Minichamps, grilele neperforate mi se par inacceptabile la pretul asta. Motorul e slab rau. Pacat! Nu de macheta, cat de directia in care se indreapta Minichamps cu gama asta. Interiorul este foarte reusit, probabil punctul forte al machetei.

Offline LDH

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.154
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #6 : 06/18/10*, 19 »
Modelul 1:1

Jantele sunt de asemenea realizate bine,etrierele sunt marcate cu sigla AMG,discurile de frana fiind functionale.


De mult vreau sa pun o intrebare.
Intamplarea face sa fie la modelul tau.

Spune-mi, te rog, daca etrierul este fix avand in vedere ca discurile se invart?

Multumesc
Toate cele bune,

LDH

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #7 : 06/18/10*, 22 »
De mult vreau sa pun o intrebare.
Intamplarea face sa fie la modelul tau.

Spune-mi, te rog, daca etrierul este fix avand in vedere ca discurile se invart?

Multumesc

Da,intr-adevar etrierul ramane fix ;)
Ciprian,dupa cum am mai spus la SL65 AMG Black Series calitatea modelelor Mercedes-Minichamps este in scadere(la fel si SL-generatia noua sau SLR Roadster),dar pretul nu mi se pare exagerat.In orice caz calitatea in ultimul timp se plateste cu varf si indesat(noile Ferrari Kyosho sau Mclaren F1,Pagani Zonda R-Autoart) din pacate.
Eu nu sunt de acord nici cu preturile exagerate(in jur de 200 euro),dar nici cu cele mici(50-70 euro).Raman la parerea ca un pret normal(in jur de 100 euro)ar putea echilbra raportul calitate/pret la marci precum AA,Kyosho sau Minichamps,daca acestia nu ar profita de pe urma colectionarilor.
P.S:nici la S63 AMG(Autoart) grilele nu sunt perforate,dar in rest macheta nu are nicio legatura.....

Offline tudor_alex

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 79
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #8 : 06/25/10*, 13 »
Eu sunt de parere ca arata foarte bine rosie ;D.Am avut ocazia sa vad masina reala pe rosu...si de unde inainte nu imi trezea un prea mare interes,zic eu ca este o masina de mare senzatie.Felicitari pentru macheta si culoarea aleasa!

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #9 : 06/27/10*, 17 »
finisarea se observa mai greu in poze, insa la detalii, macheta e muci 0\
puteau s-o 'doteze' cu urmatoarele:
- eleron functional (ca la versiunea Maisto <-o)
- pargii / amortizoare la enorma capota fata, care mie imi place foarte mult
- amortizoare la usi, etc

singurul aspect care imi place sunt discurile de frana

excelent spotul publicitar in care pilotul masinii este MSC )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #10 : 06/27/10*, 17 »
amortizoare la usi abia daca pune CMC. alea ridica foarte mult pretul, precul si parghiile de la capota fata. asta e noul trend minichamps, colectionarii trebuie sa se obisnuiasca cu el.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #11 : 06/27/10*, 17 »
mai sus voiam sa scriu 'parghii'

nu stiu cat sarea pretul, cred ca ai totusi dreptate. se gasesc machete in jurul pretului de 100 euro care au astfel de caracteristici, nu moare nimeni fara amortizoare metalice ca la SLRu CMC, merg si alea de plastic. iar parghii au multe Mercedes-uri fara preturi nesimtite. de eleron ce sa mai zic :/()?!?

oricum si daca se dubla pretul, macheta isi gasea cumparatori, iar Minichamps nu mai lua suturi
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #12 : 06/27/10*, 17 »
Isi ia suturi degeaba, ei tot vor vinde si vor fi fericiti. Colectionarii care mor dupa masina asta vor cumpara macheta si vor fi fericiti. La urma urmei, noi doi carcotim si ii luam la suturi cam "degeaba". Eu nu colectionez asa ceva, iar pe tine nu te vad hotarat sa-ti iei macheta asta ;D Deci cei care o vor o accepta asa cum e.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #13 : 06/27/10*, 17 »
Isi ia suturi degeaba, ei tot vor vinde si vor fi fericiti. Colectionarii care mor dupa masina asta vor cumpara macheta si vor fi fericiti. La urma urmei, noi doi carcotim si ii luam la suturi cam "degeaba". Eu nu colectionez asa ceva, iar pe tine nu te vad hotarat sa-ti iei macheta asta ;D Deci cei care o vor o accepta asa cum e.
nu cred ca o voi lua, ai dreptate. incerc sa le fac un bine celor care o vor, sperand ca-critica noastra va avea rezultatul scontat. le-am dat mura in gura ;D
cumpar masinute cu cheita

Offline mike_neagu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 496
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes-Benz SLS AMG [2010][Minichamps]
« Răspuns #14 : 12/16/10*, 22 »
_si acum si varianta pe rosu.