Autor Subiect: trenulete.ro  (Citit de 6739 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
trenulete.ro
« : 10/06/08*, 18 »
Trenulete.EU

www.trenulete.ro  www.trenulete.eu
Bine ai venit în fascinanta lume a
Trenuletelor Electrice !

Un univers minunat este pe cale sã þi se descopere. Aflã totul despre trenuleþele electrice sau cumpãrã tot ceea ce þine de trenulete de la Trenulete.RO ºi reþeaua noastrã de magazine.
« Ultima Modificare: 01/24/09*, 00 de Alex230 »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Re: trenulete.ro
« Răspuns #1 : 10/06/08*, 19 »
am avut o experienta nefericita cu acesti indivizi. le-am achitat avansul pt. anumite produse si m-au tot aminat cu termenul de livrare. bineinteles ca n-au vrut sa-mi restituie banii - asa ca am luat ceva doar sa nu-i pierd. ATENTIE!!!

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Re: trenulete.ro
« Răspuns #2 : 10/07/08*, 00 »
E bine de stiut. Ai facut un bine Paul.

Offline hgdan

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 84
  • Gen: Bărbat
Re: trenulete.ro
« Răspuns #3 : 10/07/08*, 08 »
Nu inteleg care este treaba cu avansul... O firma serioasa nu trebuie sa ceara avans, cu atat mai mult daca nu este sigura cand va aduce acel produs.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: trenulete.ro
« Răspuns #4 : 10/07/08*, 09 »
paul, hgdan...culmea este ca stiu la ce va referiti  ;D
ati vazut articolul asta, pe prima pagina din trenulete.ro ?


Odiseea DA060 CFR
- Modelul Tillig 72095, de la proiect pânã la lansare -

Proiectul locomotivei româneºti a fost documentat ºi pregãtit pentru matriþare, la scara H0, încã din anul 2000. Iniþiatorul proiectului cãuta însã un producãtor dispus sã investeascã într-un model, specific unei pieþe de trenuleþe care practic nu exista la acel moment, respectiv cea româneascã.

Trebuie înþeles cã investiþia într-un model nou de locomotivã, de la proiectare ºi pânã la seria zero, este de ordinul a 300.000 - 1.000.000 EUR, în funcþie de gradul de detaliere, nivelul de calitate, platforma tehnicã ºi aºa mai departe. Mai mult, orice model nou, de la decizia de producþie ºi pânã la lansare, are nevoie uzual de un an ºi jumãtate, pânã la doi ani. Oricare producãtor se lanseazã în proiectul unui model nou de locomotivã doar dacã are un plan sustenabil de vânzãri, de cel puþin 3-4000 de bucãþi, în diverse variante de culoare, în serii de 2-500 de bucãþi per schemã de vopsire. Iar planul se întinde pe urmãtorii 2 ani de la lansare. Vorbim deci de o planificare ºi o previziune pe trei-patru ani, la momentul deciziei de producþie. Altfel, proiectul este sortit eºecului.

ªansa modelului DA060 a fost faptul cã, în anii 2000 - 2001, operatorul privat german KEG (Karsdorfer Eisenbahn Gesellschaft) a achiziþionat 12 locomotive DA060 de la SAAF, respectiv societatea parte a fostului CFR, care se ocupa cu valorificarea activelor disponibilizate de CFR.

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: trenulete.ro
« Răspuns #5 : 10/07/08*, 09 »
si asta, tot acolo :

PRIMELE MOSTRE DA060

Avem plãcerea sã vã prezentãm, în premierã mondialã absolutã, primele poze cu modelul locomotivei româneºti ale DA060, realizatã de producãtorul german Tillig Modellbahn în colaborare cu Trenulete.RO.

Livrãrile vor începe în luna August 2008, prioritate având cei care au precomandat modelul. Doritorii îl pot comanda acum în Magazinul on-line, seria fiind limitatã.



poate sunteti printre cei norocosi ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Re: trenulete.ro
« Răspuns #6 : 10/07/08*, 11 »
culmea este ca eu am comandat niste produse aflate pe lista lor (ROCCO) in ianuarie 2008. nu se punea problema de a astepta viitoarele prototipuri. era vorba de locomotive aflate deja in productie + decodoare, lubrifianti si alte maruntisuri. toate acestea s-au intimplat la magazinul pe care l-au avut in Arad timp de vreo 3-4 luni.conform uzantelor lor, am achitat un avans de 30%. dupa tergiversarea termenului de livrare am solicitat returnarea avansului. madam Craciun mi-a cerut sa le transmit o cerere de returnare catre serv. contabilitate impreuna cu originalul facturii pro-forma de avans. am avut senzatia ca s-a intilnit hotu' cu prostu'. drept pt. care in contarvaloarea avansului am achizitionat ceva (de care chiar nu aveam nevoie) doar ca sa nu ramin cu buza umflata.

AVIZ AMATORILOR!!!

Offline hgdan

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 84
  • Gen: Bărbat
Re: trenulete.ro
« Răspuns #7 : 10/07/08*, 12 »
@ stefan

Se pare ca nici eu nici paul nu ne refeream la 060 DA,
Daca cineva ar avea pe piata locomotive inmatriculate CFR , se vand fara probleme daca pretul este cel corect , asa ca nu cred ca este nevoie de lista cu doritori.

Investitia este facuta cu scop de castig, asa ca nu cred ca beneficiarii trebuie sa participe la investitie dar sa nu participe la castig >:(

Eu ma refeream la procedura de solicitare avans, care nu este normala pentru produse de serie, este normala daca ai solicita de ex. o masina cu sigla " Miniauto ", care are valoare doar pentru un singur client.

Politica mea este sa nu solicit avans pentru produse, atata timp cat acestea au un numar mare de clienti potentiali. Desigur este mult mai comod sa incasezi avans pentru orice, dar cine te impiedica sa-l returnezi daca ai depasit cu o zi termenul de livrare ? Hoby -ul acesta este scump din principiu asa ca este bine sa fie clientii multumiti daca tot dau asa de multi bani. Cateodata este bine sa te gandesti si la reputatie, s-ar putea in timp sa fie mult mai valoroasa decat un castig pe moment.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: trenulete.ro
« Răspuns #8 : 10/07/08*, 13 »
Dan, eu cred ca vad mai clar situatia, ca nu sunt implicat deloc ;)

tu vinzi marfa deja existenta, nu proiecte , de aceea nu soliciti avans.

am inteles din articolele alea ca unul dintre impedimentele pentru care Tillig nu s-a apucat de macheta aia mai devreme a fost ca piata romaneasca de profil practic nu exista ( 1% din cea poloneza, care este probabil 10% din cea germana - zic si eu ;) )... si baietii nostri trebuiau cumva sa dovedeasca ca exista un grup de pasionati care-si doresc locomotiva, ca daca nemtii baga banii in productia ei se poate vinde garantat o parte din productie.

au cam vandut pielea ursului din padure, parerea mea ;)

probabil ca si noi astia cu machetele auto am pati la fel daca am comanda ceva ce nu exista, gen ARO 244 de la IXO sau SR 101 de la 1stModels  :o 8) ::) ;D

in fine, vorba cantecului...cine are bani are, cine n-are, n-are ... daca dadeau 1 milion de EUR cash la inceput, sa vezi ce lucrau omuletii aia si noaptea ca sa respecte termenele :)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: trenulete.ro
« Răspuns #9 : 12/23/08*, 12 »
(happy) end of story :

http://www.trenulete.ro/index.php?ml=40&art=4

Lansarea DA060 - Seria 0
- Bucureºti, Gara de Nord, 29 noiembrie 2008 -


Ploaia mãruntã din dimineaþa zilei de 29 noiembrie 2008 nu prevestea nimic din evenimentul "istoric" ce avea sã urmeze.
« Ultima Modificare: 01/24/09*, 00 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: trenulete.ro
« Răspuns #10 : 01/23/09*, 23 »
Se pare ca am mai prins si eu ante-penultima bucata ;)
asta e "obiectul" :

P.S.
ca orice firma care se respecta, Trenulete.ro ofera si un certificat... insa al lor este "CERITficat de Garantie" , ca sa fie clar ca este ceva deosebit ! :o 8) ;) :) ;D ;D ;D

sorry Mihai, sorry Daniel ... dar asa scrie acolo !
« Ultima Modificare: 01/23/09*, 23 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Bizi

  • Vizitator
Re: trenulete.ro
« Răspuns #11 : 01/23/09*, 23 »
tata de curand si-a incheiat o cariera de 35 de ani ca mecanic de locomotiva la CFR. am incercat sa-i indrept atentia catre colectionatul de trenulete. inca n-am reusit....... :-[ :-[

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: trenulete.ro
« Răspuns #12 : 01/23/09*, 23 »
Pãi ai prins doar cutia, sau cum? Vrem sã vedem ºi obiectul.


apare si obiectul , maine ;)
Stefan
« Ultima Modificare: 01/23/09*, 23 de Stefan »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: trenulete.ro
« Răspuns #13 : 01/23/09*, 23 »
tata de curand si-a incheiat o cariera de 35 de ani ca mecanic de locomotiva la CFR. am incercat sa-i indrept atentia catre colectionatul de trenulete. inca n-am reusit....... :-[ :-[

pacat, ei se pare ca sunt cei care sustin hobby-ul "trenulistilor" , este o comunitate puternica de pensionari CFR care stiu despre ce este vorba... de parca automobilisti nu ar fi destui, care sa-l sustina pe al nostru ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

VIPER

  • Vizitator
Re: trenulete.ro
« Răspuns #14 : 01/24/09*, 11 »
Daca tot ii amintesti pe trenulete.ro, mai stiu si eu o firma, mai mica dar mult mai sufletista, care a tot facut locomotive si vagoane cu inmatriculari romanesti. Doar ca nu se iubesc cele 2 firme intre ele deloc. Motivele nu le zic decat in afara forumului.