Autor Subiect: Lotus Exige [2004][AutoArt]  (Citit de 3108 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Lotus Exige [2004][AutoArt]
« : 12/07/08*, 02 »
Si sa revenim la Lotus...

Desi toata lumea considera ca italienii sunt cei cu traditie in marci sportive si competitii nu trebuie uitat aportul la aceasta lume auto a unor mici producatori care au reusit sa tina pasul cu industria auto moderna si sa supravietuiasca chiar lasand o impresie puternica in lumea cu motor

In anul 1995 cand Lotus era in glorie cu modelul Esprit ( de altfel singurul model existent in oferta firmei engleze ) cei de la Lotus au decis sa "revolutioneze" felul de abordare al masinilor sport. Daca pana atunci totul se baza pe puterea din ce in ce mai mare a motorului englezii cu spiritul lor pragmatic au considerat ( si bine au facut :) ca se pot obtine performante si fara sute de cai-putere si alte optiuni costisitoare. Masina pe care au prezentat-o atunci a reprezentat o inovatie dpdv al modului in care a fost creata folosind un sasiu ultra-usor din aluminiu si desi motorul era "simbolic" pentru o masina sport ( doar 140bhp ) datorita greutatii extrem de reduse masina avea adevarate veleitati sportive si cel mai important : era cea mai manevrabila ca si masina sport in acea perioada

Cum tehnologiile au evoluat anul 2000 ii gaseste pe cei de la Lotus in postura de a upgrada modelul lor cu fibra de carbon si alte gadgeturi moderne luand astfel nastere modelul Exige. Ulterior a fost importat si un motor nou de la Toyota ce dezvolta 240bhp in 2004 renuntandu-se la motor folosit pana atunci de la Rover

Modelul Exige a dat noi sperante firmei, existand astazi chiar si o competitie monomarca iar vanzarile acestui model au tinut pe picioare firma dupa renuntarea la modelul longeviv Esprit

Autoart a realizat acest model de curand si spre fericirea mea au facut treaba buna si de aceasta data mentinandu-si reputatia de firma cu lucruri bine facute asa ca enjoy :)




















si alaturi de modelul de baza Elise ( produs de Jadi )









Sau alaturi de cel mai tare din parcare...Elise GT1






« Ultima Modificare: 12/10/08*, 18 de Ionut »

Offline calinteo76

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 175
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #1 : 12/07/08*, 15 »
Comentarii despre macheta?Lucruri bine facute?Calitatea lor scade vazind cu ochii,preturile cresc.Se cred intr-o lume a lor.Uitate ce sistem de prindere au adoptat la usi.Un model trebuie judecat dupa categorie,la nivelul asta nu prea se accepta scuze.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #2 : 12/07/08*, 16 »
Nu inteleg la ce te referi cu sistemul de prindere al usilor...
Poate nu are amortizoare telescopice insa mecanismul e destul de "teapan". Am multe alte machete la care usile sunt mult mai slav lucrate ca articulatii. Vopseauna e bine lucrata si nu am gasit sa fie sarita pe la incheieturi sau prin alte parti, nicidecum ingrosata sau neuniforma.
Macheta e intr-adevar mai simplista constructiv ( interiorul nu are mocheta pentru ca asa e si in realitate, insa bucatica de portbagaj de langa motor este mochetata desi la cat e de mic o puteau ignora ca nu stiu cati ar fi observat ) asa ca per total au facut treaba buna. Din punctul meu de vedere e o macheta cam de nota 8. Partea fata oricum nu se desface nici la masina reala, rotile si discurile de frana sunt lucrate foarte bine iar ca detaliul siglele sunt de nota 10 fara probleme de scris avand in vedere cat de mici sunt. La fel grilele de aerisire sunt metalice si in fata si in spate ( deci nu de plastic cum se poarta ) si sunt efectiv grile nu doar decaluri
Deci daca iti place modelul eu zic ( parerea mea ) ca merita sa o ai in colectie

Offline calinteo76

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 175
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #3 : 12/07/08*, 16 »
Sistemul de prindere irealistic.Se cheama dog-leg,dupa forma.E caracteristic modelelor ieftine.Daca tu esti multumit e totul ok.Insa gindestete ca nu ai platit pe el cit pe un Solido.Eu am citeva experiente nasoale cu ei in ultimul timp,sint o umbra a ceea ce au fost.

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #4 : 12/07/08*, 17 »
Ii dau dreptate la Calinteo cu "boala" dog-leg la usi ,dar in rest e super macheta. Si totusi cred ca se poate trece cu vederea si balamaua aia de la usi.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #5 : 12/07/08*, 19 »
Am vazut ca multa lume critica sistemul asta de prindere al portierelor, pe mine insa nu ma deranjeaza atata timp cat nu am avut probleme cu ele. Poate daca mi-ar fi facut probleme vreun model de la ei cu sistemul asta m-ar fi deranjat dar asa nu am nici o treaba. Cat despre comparatia cu solido cred ca in afara de sistemul de la usi altceva nu au in comun calitatea la solido fiind dupa parerea mea mult mai slaba de la detalii si pana la vopsea..

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #6 : 12/07/08*, 21 »
Ii dau dreptate la Calinteo cu "boala" dog-leg la usi ,dar in rest e super macheta. Si totusi cred ca se poate trece cu vederea si balamaua aia de la usi.


stiu ca "dog leg" era folosit la machetele mai vechi..dar vad ca l-au adoptat si la machetele noi.

problema e ca sistemul acesta nu e realist, nu are nici o masina reala un aseneea sistem de prindere al usilor.
la o firma care se respecta..nu ar fi trebuit sa apara.... daca sunt machete mai vezhi care nu se mai fabrica..te multumesti cu ce e....
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: Lotus EXIGE [2004][AutoArt]
« Răspuns #7 : 12/08/08*, 15 »
misto macheta ;D
da tot mai misto Esprit V8 8)
cumpar masinute cu cheita

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Re: Lotus Exige [2004][AutoArt]
« Răspuns #8 : 12/10/08*, 11 »
parca din cate imi aduc eu aminte ... te tineai sa iti iei portocalie ...

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Lotus Exige [2004][AutoArt]
« Răspuns #9 : 12/10/08*, 12 »
Ma tineam e adevarat sa o iau portocalie insa de cand au scos si Lotus Europa care e doar pe gri m-am decis sa le iau si pe asta si Europa sa fie gri :)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: Lotus Exige [2004][AutoArt]
« Răspuns #10 : 12/10/08*, 19 »
cand ne arati Elise GT1? eu unul sunt foarte interesat ;D

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Lotus Exige [2004][AutoArt]
« Răspuns #11 : 12/10/08*, 20 »
Nu am prezentat Elise GT1 deoarece e o macheta entry-level ( Sunstar ) si mai mult de atat la acest model au preferat sa imite varianta sealed body shell de la autoart. Oricum fata de ce alte machete am prins de la sunstar asta mi s-a parut rezonabila ca si calitate iar daca pui in balanta si faptul ca doar ei o fabrica atunci optiunile mele erau limitate :D