Autor Subiect: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]  (Citit de 3570 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Si daca tot m-am apucat de treaba masina cu care a inceput sa fie scrisa istoria americana...
De departe cel mai celebru automobil sport american de care probabil am auzit cu toti si care si-a pastrat multe din lucrurile simple care l-au facut popular pana astazi. Desi americanii au avut intotdeauna masini puternice cu motoare in Xcilindri in V si dimensiuni impresionante Corvette a fost diferit si a reusit sa se mentina in top pana astazi..
V-ati fi inchipuit astazi ca in epoca motoarelor in V si cu muscle car-urile americane prima generatie de Corvette a avut un motor de 6 cilindri in linie? Probably not...Conform spuselor fabricii concurenta nu a fost de acord cu dorinta celor de la Chevrolet de a face un model sport si nu au vrut sa "doneze" un motor traditional american probabil in frica de a nu-si fura singuri palaria...Viitorul avea sa le dea dreptate...
Dar sa o luam cu inceputul : prima serie corvette a fost extrem de redusa : 300buc din care primele 15 au fost ansamblate si fabricate 100% manual, iar primele 2 se spune ca au fost masini de teste si au fost faramate intr-un final. Conform spuselor de pe cutia autoart cica toate fabricate au fost date starurilor de cinema sau altor celebritati ale momentului...Cert este ca toti care le-au avut au stiut sa le pretuiasca :) Ce inseamna asta? Conform datelor de la muzeul Corvette din cele 300buc fabricate 225 exista si astazi in stare foarte buna... Ca si dotari optionale la vremea respectiva includea un radio ( numai AM ca FM nu avea de unde ) si un precursor al A/C dar numai cu functia de incalzire. Desi era trecute ca optionale se pare ca toate masinile au fost livrate cu asa ceva, si nu va inchipuiti ca erau ieftine : aceste 2 dotari costa in jur de 250USD iar masina costa 3.000USD cu totul...
Motorul denumit Blue-Flame desi era in linie producea 105Bhp ceea ce pt anii 50 mie mi se pare mai mult decat enough, dar dat fiind faptul ca erau vremuri cand nu se uita nimeni la consum, americanii considerau ca masina nu avea deloc veleitati sportive...Ca si comparatie cu mastodontii din acea vreme va dati seama ce motoare aveau celelalte masini care aveau cateva tone comparabil cu un Corvette care era facut din fibra de sticla...
Ca si particularitate farurile erau acoperite de o plasa metalica care in conceptia lor reprezenta spiritul sportiv al masinii. Producatorii au vrut ca farurile sa fie de fapt carenate cu plastic exact ca la masinile de curse ale momentului insa legile americane nu permiteau acest lucru in perioada respectiva asa ca a fost aleasa aceasta cale de compromis...
Ca si culori toate masinile au fost vopsite albe cu interior rosu, o combinatie care mie imi pare extrem de reusita si care a fost extrem de bine realizata si de cei de la autoart printr-o mocheta foarte frumoasa in interior si cu granulatie mare care in opinia mea evoca foarte bine "luxul" masini

Masina era dotata cu un bord complet:indicator de ulei, turometru etc Insa conform spuselor vremii pasagerul le vedea mult mai bine decat soferul :) Deh pe atunci nu era borduri indreptate spre sofer, ergonomice, sau HUD ca la generatiile noi..


Dar enough cu vorbareala : sa zica pozele ce au de zis...























« Ultima Modificare: 12/03/08*, 00 de Ionut »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet Corvette [ 1953][ AutoArt ]
« Răspuns #1 : 11/26/08*, 18 »
Bestiala! Da motorul? Ia sa-l vedem si p-ala :P

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Chevrolet Corvette [ 1953][ AutoArt ]
« Răspuns #2 : 11/26/08*, 18 »
Din pacate sunt la servici si nu stiu ce s-a intamplat cu pozele ca nu le-am facut upload pe site...Ma uit cand ajung acasa si le postez si pe acelea. Motorul e chiar bine lucrat si dat fiind ca e un motor vechi are si multe surubele, fise etc, spre deosebire de modelele de astazi care sunt incapsulate si nu se vede nimic...

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet Corvette [ 1953][ AutoArt ]
« Răspuns #3 : 11/26/08*, 18 »
excelenta prezentarea, tot asa sa o tii ca mai aflu si eu una alta. deja am aflat cateva lucruri care nu le stiam despre acest corvette...
macheta pare bine pusa la punct si vad ca interiorul e mochetat in totalitate. combinatia de culori e reusita intr-adevar dar plasa aia de pe faruri imi pare ca ii da un look ciudat masinii ;D  oricum e frumoasa.

astept si eu poze cu motorul...

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Chevrolet Corvette [1953][ AutoArt ]
« Răspuns #4 : 11/26/08*, 18 »
Interiorul e mochetat iar mocheta e extrem de frumoasa. Portbagajul e si el frumos facut chiar daca nu e mochetat, are insa un plastic de o textura foarte moale si placuta. Intr-adevar o macheta foarte frumos lucrata. Cand ajung acasa bag si poze cu blue-flame :D

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #5 : 11/27/08*, 16 »
Si pentru ca am promis si trebuie sa ma tin de cuvant iata si poze cu superbul motor blue-flame







cu scuzele de rigoare pt batul de chibrit ce sprijina capota....Nu am gasit altceva mai rapid la indemana sa o fac sa stea fixata :)


Si inca cateva poze de detaliu cu nr de inmatriculare si bordul cu schimbatorul de viteze extrem de frumos lucrate





enjoy :)

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #6 : 11/27/08*, 16 »
 :o speachless ,superb...

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #7 : 11/27/08*, 17 »
da' ce servici de boier ai tu de esti la 4.30 acasa ...  ;D

deci asta este primul model, cu stopuri ascutite ... dupa aia (55) au intrat in aripa, nu ?
si pentru mine seria Corvette a fost speciala , am o gramada de modele.

 

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #8 : 11/27/08*, 17 »
in sfarsit vede si motorul ala altceva decat fundul capotei....

cosmic, cat iti dau pe motorul ala? macheta nu ma intereseaza, doar motorul il vreau, ca e prea frumos ;D

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #9 : 11/27/08*, 17 »
Pai motorul cred ca e daca nu cel mai frumos cu siguranta printre cele mai frumoase. Din pacate la machetele din generatiile noi nu prea ai ce sa vezi totul fiind incapsulat si impachetat in plastic

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #10 : 11/28/08*, 20 »
O machetă de excepţie pentru o maşină legendară.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #11 : 11/28/08*, 20 »
E o macheta care imi place foarte mult si chiar au reusit sa o faca foarte frumos si cu detalii bune. Oricum de la ei aproape toata seria Corvette e bine facuta, mai putin unele modele de la C5 cu care au dat chix ( vezi C5 Z06 )

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #12 : 11/28/08*, 22 »
Sunt sigur că peste 40 de ani o să facă o supermachetă după Z06. Poate o atunci o să mă intereseze şi pe mine fiindcă o să fie un oldtimer  ;D

Offline saizecisiopt

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.837
  • DREPTATE SI FRATIE,SPAGA SI HOTIE1
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #13 : 12/16/08*, 23 »
Dl. Cosmin, va tineti de goange. Arata bine, si si mai bine in realitate. Plasa folosea chiar la ce foloseste o plasa; sa apere farul de pietre.Aa nu a facut si ceva anii 80-90 ?, desi parca nu cred; mai curind Maisto.68
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 
 
VODAFONE  :0723047184 & ORANGE:0728980349

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Chevrolet Corvette [1953][AutoArt]
« Răspuns #14 : 12/18/08*, 23 »
Din pacate ultima generatie de Corvette facuta de aa e din 82, sarind apoi direct la C5 caruia i-au stricat tot farmecul nefacandu-i farurile escamotabile lucru care pe mine m-a dezamagit ( a trebuit sa incep sa colectionez si franklni mint 1:24 sa inlatur acest neajuns :). C4 au facut cei de la ertl si cei de la greenlight insa detaliile sunt incomparabile cu aa ( nici la greenlight si nici la ertl nu se deschide nici macar portbagajul, farurile escamotabile nici nu intra in discutie :(