Autor Subiect: Volvo FH Emma Jade & Fridge Trailer [Oxford] [2002] [1:76]  (Citit de 4313 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
FH este gama de camioane heavy-duty de la Volvo. Introdusa in 1993 aceasta a suferit modificari pe parcursul anului, generatia a 2a fiind prezentata in anul 2002 urmand apoi alte imbunatatiri si face-lifturi. In totatl 400 000 de unitati s-au vandut din gama FH de la lansare.
Eddie Stobart este o companie de logistica din UK care are o retea de depozite sio  flota de transport (3200 de camioane). Fiecare camion are propriul nume de fata. Emma Jade este un Volvo FH in schema clasica de culori a companiei, alb/verde/rosu.

Macheta este produsa de Oxford Diecast la scara 1:76 pentru colectiia Eddie Stobart Atlas din UK. Colectia cuprinde camioane de diferite tipuri ale companiei de transport.

Macheta este realizata bine pentru scara ei. Reproduce destul de fidel modelul real, inmatriculare, schema de culori insa nu si generatia buna de FH (daca judecam dupa forma farurilor). Are oglinzi exterioare (dar fara sticla), faruri aplicate. I-ar fi stat bine si cu niste stergatoare fotodecupate, dar deh, e de revista. Ceva probleme sunt la reprezentarea schemei de vopsire care nu a fost imprimata destul de precis (probabil prin tampografiere iar rezolutia nu a fost cea mai buna).


Modelul de trailer nu l-am gasit imperecheat cu Emma Jade si din cate vad eu este unul generic folosit de Oxford pentru alte capete tractoare. Seamana cu realitatea dar nu rasare. Schema de culori este insa corecta.



Pe sub fustita nu gasim multe detalii.


O macheta decenta dar din pacate imbinata din ce matrite au avut la indemana pentru a iesi ceva asemanator cu realitatea. O recomand pentru ca da bine in vitrina/ birou.

Offline CALIN 79

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.134
  • Gen: Bărbat
  • VW driver
Da, modelul real este cu o generatie mai nou decat macheta. Macheta arata foarte bine pentru scara ei.
Mai.............................in viata conteaza un singur lucru............................habar n-am care e ala.........

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
de mult ma invart pe langa oxfordurile astea,imi plac

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Ma bucur ca va place.
Rosul e rosu la macheta dar camera mea expune prost culoarea rosie fara blitz desi i-am facut balansul de alb :(