Autor Subiect: NURNBERG 2015  (Citit de 15285 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #15 : 01/29/15*, 15 »
astea nu sunt jagurile paragon?

dan, can u be more specific?  ;D

- ba da, vezi mai sus;

- de ce, te interesează ceva de la mine?  :D
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #16 : 01/29/15*, 16 »
poze cât cuprinde - Art Model, Autoart, BBR, Best Model, Bburago, CMC, Ebbro, Eligor, Figutec, Fronti Art, GT Spirit, Ixo, Kess, Kyosho, Maisto, Looksmart, Norev, Otto, Minichamps, Pocher, Rio, Schuco, Solido, Spark, Sunstar, Tecno Model, TSM:

http://minicar-fs.jp/html/page155.html
« Ultima Modificare: 05/09/21*, 12 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #17 : 01/29/15*, 17 »
Futurliner-ul o sa fie spectaculos!

Si nici astea nu sunt de aruncat ;D

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #18 : 01/29/15*, 19 »
Aro-urile lui Ceaușescu, săracu'. Să fi trăit el să vadă că a ajuns subiect de jucărie în RFG.

Online buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #19 : 01/30/15*, 11 »
Dupa disparitia DeAgostini ( nu ca o regret foarte mult) din pacate pentru colectionarii de machete replica a autoturismelor romanesti nu mai raman optiuni multe . Doar aparitiile accidentale in alte colectii sau la producatori mai pot aduce machete noi in colectie. E clar ca matritele machetelor Aro prezentate, sunt replica la "Autovehicolul Principal " din coloana oficiala a Presedintelui Romaniei (de atunci) si abia astept sa le vad ca si machete. Nu cred ca vor fi amandoua :-(
Mai e Dacia Supernova tot de la ei (IXO ) si cam atat anul acesta.  :-(''
« Ultima Modificare: 01/30/15*, 11 de buruceagga »

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #20 : 01/30/15*, 12 »
Dupa disparitia DeAgostini ( nu ca o regret foarte mult) din pacate pentru colectionarii de machete replica a autoturismelor romanesti nu mai raman optiuni multe.

Acuma ce să zic, nici industria auto românească n-a fost una chiar așa de vastă, încât să se poată scoate la nesfârșit machete pe această temă. Aș putea în schimb să spun că, în ciuda acestei avalnșe de Dacii vechi, Logane și alte minuni la 1/43, nu există nici măcar o singură machetă de mașină românească la 1/18.

Online buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #21 : 01/30/15*, 12 »
Acuma ce să zic, nici industria auto românească n-a fost una chiar așa de vastă, încât să se poată scoate la nesfârșit machete pe această temă. Aș putea în schimb să spun că, în ciuda acestei avalnșe de Dacii vechi, Logane și alte minuni la 1/43, nu există nici măcar o singură machetă de mașină românească la 1/18.
Absolut NORMAL. Numarul de colectionari pentru masini reduse la scara in Romania e mic.(Raportat la mia de locuitori si in comparatie cu alte tari europene)  Numarul de colectionari Romani la 1:18 este si mai mic. Pentru ce un producator ar da banii pe o matrita pentru un produs care nu se cere si nu se vinde?  ;D
Daca te duci in reprezentantele Dacia si intrebi de machete de Logan se uita la tine ca la "Zidul Mortii" si zic ca au vandut greu si alea care le aveau prin 2006-2010. Pe site Dacia Merchendiser e pustiu doua amrate de Loganuri.
Asta e, COLECTIONARII DE MACHETE REDUSE LA SCARA care au ca tema de colectie "ROMANESTI" sau DACIA   :) ;D ;) sunt o minoritate la ei in tara lor!!! :P ;D

Cat priveste Industria romaneasca de profil e de discutat. Asa... doar ca o parere ... pentru scara 1/50 specifica utilajelor sau camioanelor ar mai fi de asemenea cate ceva de zis.
« Ultima Modificare: 01/30/15*, 12 de buruceagga »

klauze

  • Vizitator
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #22 : 01/30/15*, 13 »
te contrazic! nu sint o minoritate in tara lor, pentru ei s-au facut mai multe modele la un pret absolut genial decat se fac pentru un colectionar de altceva. Ca sa isi duca pasiunea la un anumit nivel, colectionarul de bmw , mercedes, interbelice sau antebelice sa zicem, scoate din buzunar o gramada de bani. Vrei sa vezi ca daca ar iesi TOATE modelele maretei industrii auto romanesti la pretul pe care il platim noi, ceilalti pasionati, brusc s-ar diminua numarul pasionatilor de romanesti la 10% (intr-un caz fericit)? Toti "minoritarii" se bat cu pumnii in piept ca ce ar face ei si ce ar mai drege ei daca si parca.....sint curios cati vor cumpara cele doua aro prezidentiale plus supernova la pretul ist (estimez un 30 de euro lejer).

Online buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #23 : 01/30/15*, 14 »
te contrazic! nu sint o minoritate in tara lor, pentru ei s-au facut mai multe modele la un pret absolut genial decat se fac pentru un colectionar de altceva. Ca sa isi duca pasiunea la un anumit nivel, colectionarul de bmw , mercedes, interbelice sau antebelice sa zicem, scoate din buzunar o gramada de bani. Vrei sa vezi ca daca ar iesi TOATE modelele maretei industrii auto romanesti la pretul pe care il platim noi, ceilalti pasionati, brusc s-ar diminua numarul pasionatilor de romanesti la 10% (intr-un caz fericit)? Toti "minoritarii" se bat cu pumnii in piept ca ce ar face ei si ce ar mai drege ei daca si parca.....sint curios cati vor cumpara cele doua aro prezidentiale plus supernova la pretul ist (estimez un 30 de euro lejer).
Nu stiu ce vor face alti dar eu le voi cumpara. Am cumparat si ARO 240 de la IST si ARO M461 Pompiers si o Dacie de la acelasi producator la pretul specificat de tine. Hai sa nu comparam minoritatea de care fac eu vorbire cu alti colectionari la care stiu eu ca te gandesti tu acuma. Este clar ca numarul total de colectionari de machete reduse la scara este foarte mic in Romania si asta am vrut sa subliniez. Pe acest fond al cererii scazute de machete in Romania este clar ca interesul pentru a dezvolta matrite noi si machete noi destinate pietei din Romania e scazut. Vin si intreb acum eu. Care ar fi dupa parerea ta cererea de BMW, Mercedes sau orice altceva in Romania pentru ca IST sa comande si sa vanda in Romania 10.000 de unitati pentru un model de macheta redusa la scara? vezi incercarea celor de la Vitesse cu macheta Mitsubishi Lancer Politia.

klauze

  • Vizitator
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #24 : 01/30/15*, 14 »
pai este scazut interesul pentru ca oamenii se plang de calitate la 26 de lei. am destui cunoscuti si cred ca fiecare din noi stie cel putin unul care cand incearca sa vanda un autoart de 200 de euro primeste oferte de 60 de lei cu transport inclus. e vorba de romani si romania: vrem lucruri de calitate fara indoiala, la preturi de nimic. nu exista asa ceva. vrem machete ale prestigioaselor produse romanesti la preturi de nimic. s-a putut si tot nu a fost bine...daca au iesit anumite modele, de ce nu au iesit si restul variatiunilor, daca ieseau si variatiunile apareau cei care se plangeau ca pentru un semnalizator schimbat si o emblema pusa in alta parte li se ia acelasi pret in loc sa fie mai mic pentru ca e aceeasi matrita....nu stiu de ce am impresia ca oamenii aia care decid ce si cum se face stiu mai multe ca noi si au luat deciziile pe baza unor testari si rezultate. noi vrem dar vrem moca si vrem cel mai bun.
cui ii place bmw sau mercedes plateste pretul. daca ist sau de agostini comanda matrite de asa ceva in mod sigur nu vor lua in calcul cererea din romania. ca dovada, tot ce a aparut in afara de legende este ce a ramas de prin alte colectii nevandut. mai avem multe de demonstrat ca si capacitate si commitment pentru ca baietii sa mai ia in calcul ceva anume pentru romania....

Online buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #25 : 01/30/15*, 16 »
Ai dreptate in mare parte totusi exista si un contraexemplu. ABREX. Nu e DeAgostini , promoveaza marca nationala si scoate la un pret corect pentru Republia Ceha. (Chiar vinde si la altii) Intrebarea fireasca ar fi DE CE? Pai pentru ca acolo numarul de colectionari la mia de locuitori e MARE !

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #26 : 01/30/15*, 18 »
alfa aia!  <-00

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #27 : 01/30/15*, 20 »
da, tot am așteptat-o pe aia de la minichamps, anunțată ca diecast; nu vine nici în 2015  :-(''
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

klauze

  • Vizitator
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #28 : 01/30/15*, 21 »
este deja si chiar in culoarea aia cristi si e foarte faina. pentru 118 nu mai zic nimic.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: NURNBERG 2015
« Răspuns #29 : 01/30/15*, 21 »
pentru 118 nu mai zic nimic.

sigur, după asta plângeam -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)