Autor Subiect: Land Rover Freelander I Bburago 1/24 - Reconditionat  (Citit de 3637 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Va salut baieti! Am revenit cu un nou proiect. Weekend-ul trecut am facut o vizita prin talcioc si am intalnit din nou acel domn in varsta de la care am mai cumparat in trecut o macheta facuta bucati. De data asta am achiztionat de la el 2 cutii de robineti de chiuveta, in fiecare aflandu-se cate o macheta.


Incep prin a va prezenta stadiul machetei in momentul achizitiei...tandari...



Sa incepem cu, caroseria. Aceasta nu se afla in cea mai buna stare, insa nu o voi revopsii pt ca imi place enorm culoarea. Caroseria a fost curatata si polishata la mana pt un luciu un pic mai aprins. Am montat si partea din spate a acoperisului.



Am inceput prin a curata geamurile care se afla intr-o stare exceptionala si au fost fixate meticulos pe pozitia lor. Am curatat si stergatoarele si au fost si ele fixate. Bordul a fost spalat si curatat si montat. bandourile de la lateral au fost montate, barile la fel, dar si farurile care prezentau urme de marker negru. Acum sunt in regula!



Interiorul a fost spalat cu grija si montat. Constatarea a fost ca lipsea bancheta spate. Am gasit din noroc in punga cu piese doua sezuturi la care am lipit doua spatare, nu stiu de la ce model. Aceastea vin perfect.



Am montat si volanul si astfel rezultatul este directie activa!

Rotile machetei nici ele nu au iesit la numar. Lipsea roata de rezerva, dar gratie lui Catalin Vasile, caruia ii multumesc, am reusit sa completez nr de roti necesar pt macheta. Prinderea rotii de rezerva am facut-o printr-un surubel din interior spre exterior. Rotile au fost spalate si montate pe axurile rotilor, care sunt intacte si sasiul a fost prins de caroserie.









Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Am demontat din nou macheta in bucatele. Am hotarat sa ii schimb culoarea cu ceva mai pe stilul ei. Un visiniu, culoare superba intalnita pe Peugeot 407. Am dezasamblat caroseria si am matuit-o cu pasla de matuit si apoi cu smirghel de 500 si apoi iar pasla. Am plicat filler fin, am matuit din nou. Am aplicat baza 1k Lehler, apoi 3 straturi de Lac transparent. Iata caroseria si usile dupa vopsire.



Dupa uscarea machetei am montat numarul de inmatriculare, pe care l-am pastrat de pe vechea macheta.

Am montat si acoperiul partii din spate.



Urmatoarea etapa a fost montarea geamurilor machetei. Geamurile sunt formate din doua parti, parbriz cu trapa si cu geamuri laterale mijloc + luneta cu geamuri laterale spate.



Continuam cu ansamblul stergatoare parbriz...



Urmatoarea etapa a fost montarea elementelor optice, faruri & stopuri. Din pacate am avut o ureche rupta la un stop si a trebuit lipit, fara urma de lipici.



Etapa ce a urmat a fost bazata pe interior, am montat fetele de usi...



Urmatoarea etapa este una plina de activitate.

A fost montat suportul rotii de rezerva + roata de rezerva.
Au fost montate toate bandourile lataral si barile fata + spate.
Au fost montate usile.




Am montat si bordul...



Am curatat si suflat din nou interiorul si mai apoi am scos inventia mea cu doua scaune in loc de bancheta.



Partea finala tine de asamblarea finala a machetei. Strans suruburi prindere si fixat coloana directie in suport de prindere.




Sper sa va placa ce am izbutit si ma bucur ca am finalizat intr-un final ceva ce era inceput de mult timp...

Offline PETYCHOPPER

  • Colectionar de masini scara 1:43 si motociclete 1:18
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 400
  • Gen: Bărbat
  • Colectionari nu mor niciodata!!!!!!
Superb  sunt cele doua machete.A meritat efortul depus!!!!! )0(

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Superb  sunt cele doua machete.A meritat efortul depus!!!!! )0(
Iti multumesc frumos! Avan in vedere ca macehta nu arata prea bine langa celelelate SUV-uri, din cauza vopselei acesta a fost motivul pt care am vopsit-o :D