Autor Subiect: Problema Audi 100 Avant - Minichamps  (Citit de 8960 ori)

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline kro94f

  • Florin
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 557
  • Gen: Bărbat
  • Alfa Romeo 156 | Range Rover L322
Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« : 02/10/14*, 16 »
Salut tuturor!
Am o problema cu o macheta de la Minichamps.
La cromarea conturului parbrizului, s-a facut o bucatica din acesta alba si a fost lasata asa.
E vreo posibilitate sa recromez tot conturul parbrizului sau ceva asemanator?
Schumy mi-a zis ca s-ar putea doar sa-l fac negru, dar ar arata un pic cam nasol.

« Ultima Modificare: 02/10/14*, 18 de kro94f »
EX : Dacia 1300 | Audi 100 Avant C2 1.6 & 2.0 | Dacia Nova | Opel Omega A 1.8 T | Mercedes-Benz 307D | Opel Astra F Caravan 1.6i | Rover 75 1.8 | Citroen C5 2.0 HDI

klauze

  • Vizitator
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #1 : 02/10/14*, 16 »
daca te iei dupa schumy o sa iti iasa o dacie de safari.... ;)
ce ai acolo este un hot stamping executat peste o bucata probabil nedegresata corespunsator. Tot ce poti face este sa cauti o carioca argintie cu lichid in rezervor si sa o testezi sa fie din aceea argintie crom si nu argintiu mat ca la minichamps la modelele tampografiate. Din pacate defectul acesta nu se prea poate repara acasa si sa iasa ca in fabrica.
« Ultima Modificare: 02/10/14*, 18 de Stefan »

Offline kro94f

  • Florin
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 557
  • Gen: Bărbat
  • Alfa Romeo 156 | Range Rover L322
Re: Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #2 : 02/10/14*, 16 »
Totusi ma intreb cum de a trecut peste testul CTC cu o asemenea eroare...
E destul de vizibila..
EX : Dacia 1300 | Audi 100 Avant C2 1.6 & 2.0 | Dacia Nova | Opel Omega A 1.8 T | Mercedes-Benz 307D | Opel Astra F Caravan 1.6i | Rover 75 1.8 | Citroen C5 2.0 HDI

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #3 : 02/10/14*, 16 »
Scoti geamul potrivit metodelor specifice si apoi cu un marker cu bronz aluminiu refaci rama. La tampografie se mai intampla ca stampila sa rateze din cauza petelor de grasime de pe mainile meseriasilor, care pete se tranfera pe machete la manipulare si apoi afecteaza imprimarea.

Se vede in planul secund markerul argintiu. Recomand ca inainte de aplicare sa stergi cu un betisor de urechi muiat in alcool rama ca sa indepartezi urmele de grasime !
« Ultima Modificare: 02/10/14*, 18 de Stefan »

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #4 : 02/10/14*, 17 »
Din poza imi pare ca chederul cromat este "vopsit" peste parbriz.
Poti incerca diferite solutii:
1) Folie de aluminiu de bucatarie. O bucatica mica taiata pe dimensiune lipita cu superglue gel  care nu lipeste sau aracet. S-ar putea sa mascheze suficent defectul cat sa nu fie foarte vizibila.
2) Cauti spray crom (nu am incercat dar se pare ca da rezultate satisfacatoare). Incerci pe o suprafata sa vezi ce si cum. Daca e OK atunci cureti tot crom-ul cu mare atentie (posibil sa iasa cu acetona), maschezi cu banda de mascare (Tamyia sau asemanator) si revopsesti toata rama.
3) Cum a zis Prognosis, dai cu argintiu (marker sau vopsea, poti incerca Tamyia. Dupa ce se usuca bine polishezi cu un betisor de ureche umed pana cand reusesti sa ii dai un luciu.

!!!!!! Te sfatuiesc sa cumperi un DeAgostini stricat de pe forum si sa incerci pe el mai intai. Nu te lua dupa Schumy ca nu iese decat negru, in cel mai rau caz poti rezolva prin vopsire cu argintiu.
« Ultima Modificare: 02/10/14*, 18 de Stefan »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #5 : 02/10/14*, 18 »
...............
Schumy mi-a zis ca s-ar putea decat sa-l fac negru, dar ar arata un pic cam nasol.

chiar asa a zis ?

"decat" ?

nu a zis cumva "doar" ?

no offence... ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline kro94f

  • Florin
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 557
  • Gen: Bărbat
  • Alfa Romeo 156 | Range Rover L322
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #6 : 02/10/14*, 18 »
Schumy s-a exprimat astfel: la minichamps din pacate nu ai ce sa-i mai faci ,defapt ai o singura solutie sa-i faci chedereul respectiv cu negru .
Imi cer scuze pentru eventualele neplaceri.
EX : Dacia 1300 | Audi 100 Avant C2 1.6 & 2.0 | Dacia Nova | Opel Omega A 1.8 T | Mercedes-Benz 307D | Opel Astra F Caravan 1.6i | Rover 75 1.8 | Citroen C5 2.0 HDI

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #7 : 02/10/14*, 18 »
m-am linistit... si eu imi cer scuze ca am intrebat... dar nu mai stiam nimic de el...  8)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

klauze

  • Vizitator
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #8 : 02/10/14*, 18 »
pai hai sa o luam logic: daca ii faci chederul acela negru, trebuie sa le faci la toata masina ca altfel arata mai aiurea decat daca o lasai asa. Ai primit aici niste raspunsuri de la oameni care stiu cu ce se mananca restaurarea si modificarea de machete, doar ca sint foarte migaloase ca sa iasa cat mai aproape de realitate si necesita niste rabdare si ceva scule....si o lupa de masa as zice eu ca sa nu dai pe alaturi. Eu cred ca se poate face cu sculele si materialele potrivite, insa negru...lasa-l pe el sa le faca negre la minichampsurile lui....oups! stai ca am uitat...nu a atins niciodata asa ceva....

Offline kro94f

  • Florin
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 557
  • Gen: Bărbat
  • Alfa Romeo 156 | Range Rover L322
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #9 : 02/10/14*, 18 »
Intr-adevar ar arata cam nasol pe negru.
Am mai folosit marker argintiu, dar nu stiu cat de bine ar iesi...o sa caut ceva cat mai apropiat la culoare cu elementele de pe ea.
EX : Dacia 1300 | Audi 100 Avant C2 1.6 & 2.0 | Dacia Nova | Opel Omega A 1.8 T | Mercedes-Benz 307D | Opel Astra F Caravan 1.6i | Rover 75 1.8 | Citroen C5 2.0 HDI

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #10 : 02/10/14*, 18 »
Schumy s-a exprimat astfel: la minichamps din pacate nu ai ce sa-i mai faci ,defapt ai o singura solutie
  De fapt cred ca schumy s-a exprimat astfel:" la minichamps din pacate nu ai ce sa-i mai faci, defapt ai o singura solutie: (cum s-a mai intamplat) sa ii iei rotile sa le pui pe un DeA...gen.
1:24- American Dream Cars

klauze

  • Vizitator
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #11 : 02/10/14*, 18 »
vezi ca sint la magazinele specializate de pictori si artisti diverse vopsele si carioci argintii. cauta acolo argintiu cu aspect de nikel.
ps. daca arata bine pe negru le facea intai audi negre si apoi minichamps. Noroc ca nu i-au cerut parerea titanului ca iesea dacie...

klauze

  • Vizitator
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #12 : 02/10/14*, 18 »
  De fapt cred ca schumy s-a exprimat astfel:" la minichamps din pacate nu ai ce sa-i mai faci, defapt ai o singura solutie: (cum s-a mai intamplat) sa ii iei rotile sa le pui pe un DeA...gen.
=))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #13 : 02/10/14*, 18 »
  No offence, kro94f, era vorba de schumy. Bafta la modificat...
1:24- American Dream Cars

Offline kro94f

  • Florin
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 557
  • Gen: Bărbat
  • Alfa Romeo 156 | Range Rover L322
Re: Problema Audi 100 Avant - Minichamps
« Răspuns #14 : 02/10/14*, 18 »
Masina ,intr-adevar, este o bijuterie pentru mine  ;D
Cand eram mic, a avut tata una cam ca asta:

EX : Dacia 1300 | Audi 100 Avant C2 1.6 & 2.0 | Dacia Nova | Opel Omega A 1.8 T | Mercedes-Benz 307D | Opel Astra F Caravan 1.6i | Rover 75 1.8 | Citroen C5 2.0 HDI