Autor Subiect: Fotografia  (Citit de 86697 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #15 : 11/13/08*, 22 »
Nokia N73 are LED flash ;)

dorin_cdg

  • Vizitator
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #16 : 11/13/08*, 23 »
FUJIFILM FinePix S5800

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #17 : 11/14/08*, 20 »
Pt fotografierea machetelor.
(l-am luat de pe dacia club in prima instanta).
http://photoguide.tiono.com/
Click the banner to see my site

Offline matchbox

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.021
  • colectionar - matchbox -
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #18 : 11/14/08*, 20 »
Vrei sa ne MOLIPSIM cu inca o boala ????????? ;D

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #19 : 11/14/08*, 20 »
E pentru a invata arta de a face poze reusite (la modele de avioane,masini,tancuri,TAB-uri etc.)
Click the banner to see my site

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #20 : 11/15/08*, 00 »
Da, pe tutorialul asta il cautam si nu-l mai gaseam. Mai e unul (de data asta in romana) si aici: http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Cum-sa-ne-tragem-in-poza.html, chiar daca este scris intr-un stil pseudoumoristic enervant.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #21 : 12/21/08*, 22 »
Deci, să vă explic, în cazul în care sunteţi interesaţi:

- cameră foto cu setare manuală pentru timp şi diafragmă
- două coli A3
- trepied (în lipsă merge şi o stivă de cărţi)
- două lămpi de birou (cu becuri de 60W)
- soft de editare imagini

Se alege o masă la perete şi se aşează colile astfel încât să creeze un fundal alb, fără să facă unghi drept (se poate folosi scotch de hârtie pentru fixare). Se orientează cele două lămpi spre scena astfel creată, de preferinţă lumina să vină din două direcţii diferite. Pentru atenuarea luminii (în caz că este prea puternică) se pot interpune foi de hârtie între bec şi scenă.

Se setează aparatul pe funcţia "manual" cu sensibilitate ISO cât mai mică şi diafragmă deschisă la minimum. Se fixează camera pe trepied (sau pe nişte cărţi, CD-uri etc) la o înălţime convenabilă. Se setează funcţia de întârziere a declanşării (1 secundă, 2 secunde). Se alege un timp de expunere potrivit pentru declanşare - vă ajută şi aparatul atenţionându-vă în caz de sub/supra expunere. Opţional, se reglează şi balansul de alb (majoritatea aparatelor au varianta "custom").

E foarte important ca obiectivul să rămână nemişcat când se face poza.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #22 : 12/22/08*, 10 »
Ionut>

nu uita "cireasa de pe tort" :

un spot de lumina care sa cada central pe macheta, si sa creeze un halou luminos in spatele ei, gen reflector de teatru... este un efect superb, am vazut asa ceva la unele poze ale lui 68 pe okazii ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #23 : 01/09/09*, 19 »
Cu voia Dvs, un mic amendament la ce s-a zis despre cum e mai bine sa se faca pozele... Majoritatea camerelor compacte ("sapunierele") au zgomot foarte mare la timpi de expunere lungi. Zgomot = purici. E adevarat, un soft specializat scoate zgomotul, dar folosirea unui soft slab sau folosirea unor setari gresite ale oricarui soft pot aduce prejudicii contururilor obiectului pozat (fotografiat, ziceti-i cum vreti :P). Daca aparatul va permite setari cat de cat manuale si va lasa sa setati si sensibilitatea (ISO), va recomand sa nu sariti peste 100, hai 200, in cazul in care aveti un aparat compact. De asemenea, inainte sa folositi Macro, verificati care este distanta minima la care puteti face poze, si verificati (prin teste) daca la aceasta distanta minima nu o sa aveti umbre (sunt pe forum poze care sufera din cauza asta, apar zone intunecate deoarece blitzul este situat sus si nu lumineaza partea de jos in cazul unei poze de foarte aproape). Sincer, puteti face mai bine un close-up decat un macro, adica sa va folositi de zoom-ul optic al aparatului cat de mult posibil. Unde nu se poate, intra Macro.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #24 : 01/09/09*, 21 »
Eu prefer dezactivarea blitzului, macro la nivel minim (săpuniera mea merge la 50). Diafragma închisă la maxim îmi permite şi profunzime de câmp mare, aşa că las totul în seama timpului de expunere îndelungat. Pentru asta folosesc bineînţeles un trepied şi întârziere la declanşare. Eu zic că am găsit o soluţie onorabilă. Mai rămâne problema luminii, care trebuie să fie destulă, eventual cu surse multiple pentru a nu pune total în umbră anumite zone.

Eliminarea completă a umbrelor nu e totuşi o chestie prea bună pentru că atenuează impresia de volum, dă senzaţia de obiect plat, fără forme tridimensionale. Rămâne de experimentat şi testat.

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #25 : 01/11/09*, 17 »
FujiFilm S5800 8.00 Mpx

NIKON DSLR D80 10.2 Mpx

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #26 : 01/12/09*, 01 »
In acest post m-am hotarat sa detaliez metoda mini-studio-ului foto propusa de Ionut. 
Rezultatele ? Punerea in evidenta a machetei, a detaliilor acestora cat si obtinerea de poze artistice gen car magazine.


 Pentru inceput avem nevoie de:
                              - 2 surse de lumina (lampi de birou cu halogen)
                              - coli de hartie alba (A4, A3, A2 in functie de scara machetei)
                              - trepied mic
                              - aparat foto cu optiunea MACRO, setarea diafragmei, setarea timpilor de expunere.(P/A/S/M)


 Coala (colile) de hartie se pozitioneaza pe birou in asa fel incat sa formeze un unghi de 90 de grade cu peretele. Atentie insa, nu indoiti hartia in unghi
ascutit, lasati o usoara curbura pentru a da impresie de continuitate si a evita umbrele nedorite.

Lampile se pozitioneaza deoparte si de alta in asa fel incat lumina sa bata pe intreaga suprafata a machetei cand aceasta se afla pe fondul alb. Se doreste in acest mod o iluminare uniforma a modelului pentru a putea pune in evidenta detaliile si a evita zonele de umbra.

 Se pozitioneaza macheta in centrul decorului alb.


 Pentru a fotografia macheta, selectam optiunea macro a aparatului foto si modul S (shutter) cu care putem controla manual atat diafragma cat si viteza obturatorului cea
care ne da timpii de expunere ( mici, mari). Nu uitam insa sa fixam aparatul foto pe trepied pentru a evita miscarea acestuia in momentul in care se fac poze
cu timpi mari de expunere. Altfel pozele ies neclare, cu efectul de blur.


 Putem folosi doua metode.

1) Setam diafragma (cea care permite luminii sa intre in obiectiv) la maxim si ne jucam cu timpii de expunere pana ce obtinem poza dorita. In cazul
acesta vom folosi timpi mici pentru a evita supraexpunerea din cauza cantitatii mari de lumina permisa de diafragma.

2) Setam diafragma la minim dupa care, evident ca la prima metoda vom lucra cu timpii de expunere. Singura diferenta este ca vom folosi timpi mai mari din cauza
cantitatii slabe de lumina permisa de diafragma sa intre pe obiectiv.


Exemplu final:



In caz de greseli tehnice, rog moderatorii sau persoanele avizate sa ma corecteze.
« Ultima Modificare: 01/12/09*, 01 de Alex_Aeg »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #27 : 01/12/09*, 03 »
Sa nu uitam de apertura.
Aceasta poate ajuta in realizarea pozelor la machete mult mai realist ,o apertura mare (numarul F) reduce lens blur-ul creat de aparat datorita functiei macro si a focalizarii pe obiecte mici. Implicit cu cresterea aperturii ,este nevoie de mai multa lumina ,deci timpi de expunere mari (1/10 ,1/16 de ex dar asta depinde si de lumina ambientala).
Mai pe larg maine ,o sa fac si o demonstratie :)

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #28 : 01/12/09*, 03 »
Aperture - diafragma - reglezi cantitatea de lumina
Shutter - obturator - in functie de viteza de declansare obtii timpii de expunere.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #29 : 01/12/09*, 03 »
Andyned, văzusem că te-ai inspirat din ceea ce spusesem (într-o poză anterioară am observat  ;D) dar poate că ai explicat mai bine decât mine. Locul postului tău era poate mai potrivit la "cum fotografiem şi cu ce". Eu folosesc becuri obişnuite (neecologice) de 60W montate pe 2 lămpi de birou, una din ele cu braţ multiarticulat, astfel că libertatea de mişcare e mare, practic pot orienta lumina aproape în orice direcţie vreau.

Parcă am mai zis pe undeva, e recomandabilă folosirea diafragmei închise la maxim pentru profunzime de câmp mare (toate părţile machetei vor fi clare). Eu folosesc coli A3 pentru scara 1:18, deşi pentru anumite modele de dimensiuni mari (limuzine interbelice) ar fi potrivite coli de dimensiuni mai mari. La fotografierea subiecţilor/machetelor de culoare albă am o mică problemă, contrastul e prea slab între fundal şi obiect, în asemena cazuri s-ar cuveni un fundal de o altă culoare.

LE: acum văd că şi Alex230 a spus cam acelaşi lucru în legătură cu diafragma.