Autor Subiect: Colectia mea VW by FOXWagen  (Citit de 68339 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #30 : 05/18/13*, 16 »
Golf Mk5(6) Plus

La inceputul anului 2009 a aparut  versiune facelift a Golf Plus. Diferenta fata de versiunea anterioara a constat in preluarea partii frontale de la VW Golf 6, stopurile spate sunt usor mai inchise decat la predecesorul sau. Partea laterala a masinii a ramas aceiasi, primind in versiunea standard bare de pavilion longitudinale . Designul interior a preluat elemente de la versiune Golf 6.

Modelul 1:1



Schuco 1/43 VW Golf Mk5(6) Plus 2009


Macheta este de calitate si reda detaliile atat exterior cat si interior intr-o maniera acceptabila. Culoarea machetei este  maro metalizat cu interior negru, bari longitudinale pe pavilion cromate, geamuri ridicate 100%, rotile nu bracheaza, jante aliaj in cinci spite. Nivelul de detaliere al interiorului este acceptabil, sunt reprezentate OK toate elementele (ceasuri, panou central, volan). Macheta este inmatriculata in Germania WOB:CP 100, vine in ambalaj Dealer Edition (Schuco # 5M0 099 300 A A8X).




















Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #31 : 05/18/13*, 16 »
Flower power mix - AutoArt














Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #32 : 05/18/13*, 16 »
Silver line MK5 Hatch&SW













Offline Gabriel99

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 36
  • Gen: Bărbat
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #33 : 05/18/13*, 18 »
Stiti raspunsul meu...
Foarte frumoase.
Cate detineti in total?

Offline Ovi HSro

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 96
  • Gen: Bărbat
    • hobbyshop.ro - machete auto si trenulete electrice
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #34 : 05/18/13*, 18 »
Sincere felicitari pentru colectie si prezentari de la un alt admirator al fenomenului VW Golf: Das Auto.
 )0( )0( )0(
Dintre cele 1:1 ce variante ati incercat?
-  w w w . h o b b y s h o p . r o  -
machete auto si trenulete electrice
varietate maxima / preturi minime

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #35 : 05/19/13*, 00 »
Stiti raspunsul meu...
Foarte frumoase.
Cate detineti in total?
Numarul machetelor este mic pentru unii si mare pentru altii... ,
avand in vedere ca eu m-am axat mai mult pe Golf nu sunt multe, insa sunt destule pentru ce se gaseste acum pe piata :)

Sincere felicitari pentru colectie si prezentari de la un alt admirator al fenomenului VW Golf: Das Auto.
 )0( )0( )0(
Dintre cele 1:1 ce variante ati incercat?

Multumesc pentru aprecieri,
nu am incercat mai multe...am un Golf V din 2006 de care sunt foarte multumit si nu am de gand sa-l schimb prea curand.

Offline aventador10

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • Gen: Bărbat
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #36 : 05/19/13*, 00 »
frumoasa colectie de nemtoaice!!!

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #37 : 05/23/13*, 00 »
VW Golf Mk3 Variant

Volkswagen Golf Mk3 Variant a aparut pentru prima oara pe piata in anul 1993, fiind inlocuit in 1999 de versiunea VW Golf Mk4 Variant, respectiv Bora Variant in America de Nord. Nu a existat versiune Variant bazata pe Golf Mk1 sau Mk2.

Modelul 1:1



Schabak  1/43 Volkswagen Golf Mk3 Variant

Macheta este produsa de Schabak in anii ’90 intr-o versiune pentru Dealer VW, se deschid usile, capota si portbagajul. Culoarea machetei este rosie cu interior alb, geamuri deschise 100%, se poate demonta/remonta precum un kit, stopurile sunt monocolor - rosii, farurile si gentile reprezentate foarte bine. Macheta nu este inmatriculata, are ambalaj original Schabak dealer edition.




























« Ultima Modificare: 05/31/13*, 23 de adrianvasi »

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #38 : 05/23/13*, 20 »
Golf Mk4

A patra generatie - Volkswagen Golf MK4 a fost lansat in anul 1997 (august), fiind produs in versiunea Hatchback 3 usi, Hatchback 5 usi, versiunea break -  Variant din Martie 1999 si versiunea berlina din august 1998 in Europa sub denumirea de Bora, versiune care in America de Nord a revenit la denumirea de Jetta. Nu a existat o versiune Golf Mk4 Cabrio propriu-zisa insa din 1999 Golf Mk3 Cabrio a aparut cu un facelift acesta preluand partea frontala (grila, faruri, bara) de la Mk4.

Modelul 1:1



Minichamps 1/43 VW Golf Mk4 GTI 1997


Macheta este de calitate si reda detaliile atat exterior cat si interior intr-o maniera acceptabila. Culoarea machetei este  albastra (jazz blue) cu interior negru, geamuri deschise 100%, jante aliaj. Nu sunt reprezentate detaliat ceasurile de bord fabricantul alegand doar o reprezentare monocolora a interiorului. Macheta nu este inmatriculata, vine intr-o versiune de ambalaj Dealer Edition cu postament si carcasa transparenta.





















Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #39 : 05/26/13*, 22 »
Golf Mk4 Cabriolet (Mk3 Cabriolet Facelift)

Golf Mk4 Cabriolet a aparut in a doua jumatate a anului 1999 el fiind in fapt un Golf Mk3 Cabriolet restilizat. Astfel, partea frontala a Golf Mk4  a fost adaptata sasiului Golf Mk3, deasemenea partea dorsala a primit o restilizare - suportul de numar fiind incorporat in bara iar portbagajul a primit un maner de la versiunea hatch a Golf Mk4. Interiorul a pastrat in mare elementele Golf-ului Mk3 dar au fost introduce si cateva elemente Mk4(lumina ceasurilor de bord in culorile rosu/albastru, volan de piele in trei spite cu airbag).
Datorita mixului dintre Mk3 (sasiu,interior) si Mk4 (elemente caroserie) neoficial poarta denumirea de Golf Mk3.5 Cabrio.

Modelul 1:1



Minichamps 1/43 VW Golf Mk4 Cabriolet 1999


Macheta este de calitate si reda detaliile atat exterior cat si interior intr-o maniera acceptabila. Culoarea machetei este  verde inchis cu interior bej, jante aliaj. Ca un minus - nu sunt reprezentate in amanunt  ceasurile de bord. Macheta nu este inmatriculata, vine intr-o versiune de ambalaj Dealer Edition cu postament si carcasa transparenta.






















mirci78

  • Vizitator
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #40 : 05/26/13*, 23 »
frumoasa prezentare, frumoase fotografii.
felicitari.

Offline Ovi HSro

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 96
  • Gen: Bărbat
    • hobbyshop.ro - machete auto si trenulete electrice
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #41 : 05/26/13*, 23 »
 )0( )0( )0(
-  w w w . h o b b y s h o p . r o  -
machete auto si trenulete electrice
varietate maxima / preturi minime

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #42 : 05/26/13*, 23 »
frumoasa prezentare, frumoase fotografii.
felicitari.
)0( )0( )0(


Va multumesc dragi colegi pentru vizita si incurajare.

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #43 : 05/30/13*, 00 »
VW Golf Mk1

Prima editie a VW Golf a aparut in Europa in anul 1974, fiind inlocuitorul defacto al binecunoscutului VW Beetle (Kafer). In America de Nord a fost prezentat sub denumiri diferite, astfel in  SUA si Canada s-a numit VW Rabbit iar in Mexic VW Caribe. Giorgetto Giugiaro a trasat liniile VW Golf Mk1 - o versiune de caroserie hatchback  cu tractiune pe puntea fata. In anul 1980 a aparut a doua serie a Golf Mk1 – un facelift ce a constat intr-o marire a lampilor spate (mult mai aproape de conceptul initial al lui Giugiaro), bari de protectie turnate din plastic, un nou bord interior cu un design mai modern, faruri rectangulare pentru versiunea nord americana.

Modelul 1:1



Ixo/Deagostini Polonia 1/43 Volkswagen Golf Mk1 1980

Macheta a aparut in editia Kultowe Auta nr. 87 a Deagostini Polonia. Culoarea machetei este verde cu interior negru, geamuri inchise 100%, are trapa, stopurile sunt monocolor, farurile si gentile reprezentate realist. Macheta este inmatriculata in Polonia KEA 6743 vine in blister fara postament.











« Ultima Modificare: 10/01/13*, 22 de adrianvasi »

Offline adrianvasi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: Colectia mea VW by FOXWagen
« Răspuns #44 : 05/30/13*, 00 »
VW Golf Mk1 JGL - TAS

VW Golf Mk1 a fost produs incepand cu anul 1976 si in fabrica TAS (Tvornica Automobila Sarajevo) aflata in localitatea Vogosca, langa Sarajevo (Yugoslavia). Fabrica a produs automobile VW incepand din anul 1972 cu VW Beetle, din 1976 Golf 1 si Jetta 1, din 1982 Caddy, din 1985 Golf 2. In anul 1992 odata cu razboiul din fosta Yugoslavie fabrica a fost bombardata, aceasta fiind refacuta abia in 1998 moment in care si-a schimbat si denumirea in Volkswagen Sarajevo d.o.o., fabrica ce apartine noului stat Bosnia si Hertegovina. Ca o particularitate VW Golf si Jetta aveau in partea stanga a grilei emblema TAS, iar in partea dreapta a hayonului aveau emblema Golf JGL.

Modelul 1:1



Ixo/Deagostini 1/43 Volkswagen Golf  JGL

Macheta este produsa probabil pentru Deagostini Slovenia (poate fi insa si pentru Croatia, Bosnia si Hertegovina sau Serbia ... chiar Romania). Culoarea machetei este galben cu interior negru, geamuri inchise 100%, are trapa, stopurile sunt monocolor, farurile si gentile reprezentate realist. Fata de versiunea poloneza pare mai finisata, are inscriptia TAS pe grila fata si indicativul JGL pe hayon. Macheta este inmatriculata in fosta Yugoslavie PS 432-50 vine in blister cu postament.






















« Ultima Modificare: 08/21/13*, 22 de adrianvasi »