Autor Subiect: DeAgostini si 3d-ul  (Citit de 5023 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
DeAgostini si 3d-ul
« : 08/12/13*, 12 »
A-pro-pos de masini care nu mai exista decat in poze si documente.
DeAgostini Rusia a scos mai multe machete in colectia de serie si pozele care nu sunt de arhiva sunt modele 3D randate.
Pozele au fost luate de pe rcforum.ru, postate de autorul lor Nailgun.
Ar putea apare si la noi astfel de numere dupa masini disparute sau in stare degradata.









Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #1 : 08/12/13*, 12 »
Bravo lor! Le-au iesit bine tare. Totul e ca si DeA Ro sa vrea sa faca asta, si s-ar putea face si la noi.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #2 : 08/12/13*, 12 »
Ar putea face treaba asta. Daca e vointa e si cu putinta.
Tirajul la rusi este de 120.000 exemplare, costurile cu modelarea si randarea si procesarea foto se amortizeaza mai usor decat la noi unde sunt 10-15000 exemplare. Vom vedea.

Offline IPR

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.275
  • Gen: Bărbat
  • Decat 10 lei la soare, mai bine 5 lei la umbra!
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #3 : 08/12/13*, 13 »
  Randarile sunt comandate direct de DeAgostini, sau sunt facute de pasionati si ulterior le-au luat ei de la autori ?? Intreb pentru ca stiu si in Romania cativa modelatori buni. Pana acum au randat doar pentru jocuri si alte aplicatii 3D, Logan-uri, Dacii, Aro etc... Cred ca s-ar descurca si la un Ford V8 fabricat in Floreasca  ;D.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #4 : 08/12/13*, 13 »
Randarile sunt comandate de catre DeAgostini dupa cate imi dau eu seama.

Offline 1955chevy

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #5 : 08/12/13*, 14 »
Ce tare! Mi-ar placea sa vad un autobuz Tv 2 sau un Sr Ba 1

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #6 : 08/12/13*, 14 »
Ar putea face treaba asta. Daca e vointa e si cu putinta.
Tirajul la rusi este de 120.000 exemplare, costurile cu modelarea si randarea si procesarea foto se amortizeaza mai usor decat la noi unde sunt 10-15000 exemplare. Vom vedea.

La noi sunt cam 30000-40000 de exemplare la numarul actual   ;)

Nu sunt tocmai ieftine modelarile astea si randarile. Ceva la calitatea asta ma astept sa coste cam de la 1500 euro in sus de masina. Si eu stiu modelare 3d, am lucrat inainte modele chiar contra-cost, pe langa pomenile pt GTA, de care unii de pe forum mai stiu :) . Si cam acolo ar fi pretul. Lucrarile sunt de o calitate extrem de buna. Nu multi stiu sa atinga fotorealismul. Mie, cel putin nu mi-a iesit niciodata.  :-[

Tentativele mele pe un model low-poly, acu 2-3 ani

« Ultima Modificare: 08/13/13*, 13 de Piniuli »

Offline IPR

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.275
  • Gen: Bărbat
  • Decat 10 lei la soare, mai bine 5 lei la umbra!
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #7 : 08/12/13*, 15 »
  Depinde in mare masura de cat de bine stapanesti softul si de ochiul si simtul artistic al celui care lucreaza, imi permit chiar sa ii spun designer. Este preferabil un soft ce prelucreaza suprafetele cu ajutorul curbelor de tip Bézier. Un exemplu este ICEM Surf. La fostul loc de munca am fost nevoit sa lucrez cu el o perioada de timp pentru corectarea de suprafete. Destul de stufos, si n-ai nici o sansa decat daca furi de la un designer care il utilizeaza.
   In ziua de azi sunt multi amatori care stiu 3Ds max, Maya, Rhino, Swift 3D,  in care sa isi faca postere si wallpapere  ;).

klauze

  • Vizitator
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #8 : 08/12/13*, 15 »
iuliane, arata foarte bine aro ul, poate o sa iasa si el, ma abonez la 3 exemplare. ;)

Offline C_N_D

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 95
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #9 : 08/12/13*, 18 »
A-pro-pos de masini care nu mai exista decat in poze si documente.
DeAgostini Rusia a scos mai multe machete in colectia de serie si pozele care nu sunt de arhiva sunt modele 3D randate.
Pozele au fost luate de pe rcforum.ru, postate de autorul lor Nailgun.
Ar putea apare si la noi astfel de numere dupa masini disparute sau in stare degradata.

Несовсем так,изменился подход к журналу (кнцепция) с 100 номера.
Убрали некоторые разделы, вместо них появились новые (история завода/ рассказы о конструкторах.
И даже если модель есть еще где-то , всеравно сделают 3D-модель.
Наиль рассказывал о дороговизне его работы,но темнемее ДеА все устраивает...
Кому интересно ,смотрите :http://rcforum.ru/showthread.php?t=26535

Nu este chiar așa, modul de abordare a revistei (conceptul), cu 100 de camere.Eliminat unele secțiuni, în schimb, acestea au nou (istorie plante / povesti despre constructori.)Și chiar dacă modelul este încă în jurul, nu-mi pasă nici modelului 3D.Nail (autor) a vorbit despre costul ridicat al operei sale, dar DEA sunt îndeplinite ...Atunci când posibilitatea de a continua seria, aceasta a fost singura cale de ieșire din situația.Cui îi pasă, a se vedea: http://rcforum.ru/showthread.php?t=26535
« Ultima Modificare: 08/13/13*, 13 de Piniuli »

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #10 : 08/13/13*, 14 »
O sedinta foto profesionala (asa cum au parte modelele rusesti care apar si in colectia noastra) este intr-adevar mai ieftina, dar modelarea 3D permite si obtinerea matritelor pentru masini care nu mai exista sau sunt greu de scanat 3D.
Oricum, un model 3D superdetaliat nu poate fi folosit la obtinerea unui master pentru machete. Sunt anumite detalii eliminate sau reprezentate mai grosier p emacheta, cel putin la scara 1:43. Pentru 1:18, 1:12 sau 1:8 e alta poveste.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: DeAgostini si 3d-ul
« Răspuns #11 : 04/02/15*, 22 »
De aici: http://rcforum.ru/showpost.php?p=2664401&postcount=793
Autor: nailgun pentru DeAgostini.