Autor Subiect: DeAgostini Romania - Colectia "Masini de legenda"  (Citit de 1181505 ori)

0 Membri şi 26 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
de o juma de ora stau si compar poza ta cu macheta si nu vad diferenta la MATRITA. Poate te referi la finisari (culori chedere etc,), totusi... Ca matrita e tot aia, ca n-au zeci de matrite de R12...

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Ca matrita e tot aia, ca n-au zeci de matrite de R12...
Se pare ca da (chiar tu ai zis ca primul model avea buson de benzina pe laterala). Cand o sa primesc pachetul de la Cluj, o sa fac un studiu comparativ intre cel 2 modele si ne lamurim.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Pai avea buson pe laterala dar nu din matritza, ci din decal (tampografie). Dar stiu ca R12 care il ai tu are busonul in spate in relief. Eu nu-l am ala dar il am pe asta, si cred ca busonul e doar o adaugire sau ceva:



Si in afara de buson-ul in relief la taxi, nu vad nici o diferenta de matrita. Inclusiv sasiul, oglinzile si stergatoarele sunt aceleasi. Sa fie cel care il ai tu altfel?  ??? Poate te-au indus in eroare pozele postate de mine cu macheta mea...
« Ultima Modificare: 03/09/11*, 23 de Piniuli »

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Da, busonul este in relief, tampoanele sunt negre, niturile la plastice nu sunt asa vizibile Ramane sa le compar cand imi vine pachetul.
Apropo de Aro 240, daca este lucrat macar la calitatea UAZ-ul 452, o sa fie OK.

VIPER

  • Vizitator
Viper, si la 5 E poti avea asteptari mari de la un 1:43. Vezi ultimile modele de la Hongwell (o marca foarte cunoscuta si la noi) care cam atat costa si care imbuteliate pentru Schuco sunt 20 de E...
Paralela e incorecta. Hongwell e producator. DeAgostini nu e, le ia de la un producator, le ataseaza unei reviste (care are si ea costuri de productie) si o trimite la chioscurile de difuzare a presei. E clar ca Hongwell isi ia mai multi bani de la o masina de 5€ decat DeAgostini. E la fel de clar ca nu pot avea aceeasi calitate. Personal, mie imi place asa cum e pentru ca nu am luat-o sa ma uit la calitatea ei ci am luat-o pentru ceea ce reprezinta pur si simplu.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Da, busonul este in relief, tampoanele sunt negre, niturile la plastice nu sunt asa vizibile Ramane sa le compar cand imi vine pachetul.
Apropo de Aro 240, daca este lucrat macar la calitatea UAZ-ul 452, o sa fie OK.

Stai putin, ca niturile si culoarea tampoanelor nu sunt lucruri legate de matrita. Eu m-am referit strict la afirmatia ta ca daca foloseau matrita de R12 iesea altfel Dacia, si eu ti-am zis ca e aceeasi, dar fara buson. Matrita fara buson provine din cea "cu buson" modificata (este o banuiala), pt ca au avut nevoie de ea asa pt R12 Gordini.



Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Mie in continuare imi par matrite diferite. In momentul cand voi avea ambele machete una langa alta vom relua subiectul.

Offline specti

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.216
O poza de pe un forum din Ungaria ... ;D





Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Si aparu si Aro...  )0(




Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Roþile un pic cam mari?

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
deci nu mai pun poze :))
  "Camera" asta Nokia N73 cu care fac eu poze am impresia ca mareste rotile la toate machetele. Nu, macheta are rotile OK. Sunt mai offroad ele dar nu mi se par prea mari.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Recunosc ca pozele mele nu avantajeaza machetele prea tare  :/()?!? . Mie imi place mult cum a iesit Aro, evident cu exceptia culorii. Asa vine macheta, cu numar de Bv si nu e o coincidenta. E ales de mine. La fel ca si urmatorul, de pe Trabant, care e de Mures. Eu sunt din Mures la origini :) . Daca nu face nimeni un review o sa fac eu dar mai incolo... Ca eu il puteam face si acum o saptamana dar am zis sa las si pe altii  ;D
« Ultima Modificare: 03/15/11*, 15 de Piniuli »

Offline specti

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.216
Rotile sunt un pic cam mari .... si nu are stergatoare de parbriz... :(

Offline cbx

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 85
stergatoarele sunt turnate cu parbrizul

Offline specti

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.216
Asa e, dar la Dacia 1300 erau separat ...

Am folosit pozele lui Piniuli ptr. o mica comparatie privind rotile ...