Autor Subiect: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]  (Citit de 2761 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« : 05/17/10*, 16 »
Revin si eu cu prezentari ale unor masini racing chiar daca pe aici lumea e cu masini mai mult in varianta street version.
Nissan-ul de azi desi nu a castigat nici o cursa importanta a fost ales de cei de la EXOTO probabil din cauza licentelor pe care le au pt masinile de LeMans din acea perioada, cand cei de la jaguar faceau legea intre 1988-1990. Cum pentru noi macheta primeaza si nu masina reala vom sari astazi peste datele modelului real si ne vom concentra numai pe modelul celor de la exoto.
Macheta este un model high-end care rivalizeaza fara probleme cu singura concurenta - CMC. Plasticul este prezent in foarte putine locuri, nu exista elemente ale caroseriei care sa fie reprezentate din plastic, tot ce trebuie sa fie metal este metal : radiatoare, conducte, discuri de frana si etrieri etc. Elementele sunt realizate in cel mai mic detaliu, si as fi putut spune ca aceasta ar fi fost cea mai aproape de perfectiune macheta pe care o detin daca cei de la exoto nu ar fi gresit destul de rau din punctul meu de vedere mecanismul de deschidere al portierelor. Nu stiu cum era la masina reala insa daca ar fi pastrat mecanismul existent la Sauber C9 aflat tot in curtea fabricii exoto acesta era un model perfect. Din pacate aici au avut cea mai slaba ( si zic eu singura slaba ) realizare la acest model, portierele neputand sta deschise singure si trebuind sprijinite pentru a avea acces in cockpit.
Dar sa vedem despre ce e vorba...









masina prezinta conform traditiilor de competitie din acea perioada ( nu am mai vazut si in vremurile de azi ) aparatoare pentru rotile spate; acestea au un mecanism de prindere destul de reusit din 2 parti astfel incat odata fixate nu cad sub nici o forma



partea fata-spate se demonteaza complet; de altfel in cutie ele vin oricum ambalate separat si trebuie ansamblate ulterior. Capota prezinta niste cleme de prindere destul de bine realizate deoarece odata fixate macheta poate fi intoarsa fara a exista riscul ca acestea sa se desprinda



nu exista fante de aerisire ale caroserie care sa fie doar desenate; totul este perforat in metal conform cu originalul



stopurile si farurile sunt reprezentate exemplar, fara vreun nit la vedere - Exoto 1 - CMC 0; mai mult de atat masca de plexiglas a farurilor are reprezentate foarte exact si niturile de prindere ca in realitate





odata intoarse capotele arata grija pentru detalii : toate contactele pentru faruri sunt reprezentate corect





si acum ciresele de pe tort : cheia pentru roti poate desface rotile dar ajuta la simularea modului de functionare a rezervoarelor : prin apasarea capatului de rezervor acesta se retrage in interior exact ca la modelul real. Cei de la exoto numesc aceste sisteme "pneumatice", nu stiu daca chiar sunt insa clar sunt de mare efect. De asemenea cheia poate fi folosita pentru aceleasi suruburi pneumatice care exista sub sasiul masinii astfel ca in pozitia deschis masina sta ridicata cam 0.5cm de la sol iar cauciucurile nu ating suprafata de contact









discurile de frana sunt evident metalice si realizate in detaliu extrem de bine









cauciucurile sunt de tip slick ( in contrast cu cele de la Sauber care sunt rain ), tevile de esapament arata de asemenea super







stergatoarele de parbriz sunt si ele atent realizate



radiatoarele sunt piese de rezistenta









interiorul e la mare inaltime, scaunul e realizat din material textil, centurile de siguranta sunt albastre iar benzile de siguranta ce asigura portierele rosii; marginile imita foarte bine fibra de carbon - pacat de sistemul care nu asigura sustinerea usilor si a culorii negre care nu mi-a permis mie sa fac niste poze mai acceptabile...













iar la sfarsit motorul care este sufletul masinii si cel care te da pe spate...In momentul asta uit si de gaura facuta pe card de acest frumos exemplar ... :)























« Ultima Modificare: 05/17/10*, 16 de Ciprian »

Offline matchbox

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.021
  • colectionar - matchbox -
Rãspuns: Nissan R89C LMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #1 : 05/17/10*, 16 »
SUPERBA macheta , FELICITARI  :o :P :P :P :P :P

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Nissan R89C LMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #2 : 05/17/10*, 16 »
Bijuterie!
Printre cele mai frumoase si detaliate machete, te felicit pentru achizitie. "Gaura" din card a meritat cu prisosinta.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Nissan R89C LMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #3 : 05/17/10*, 16 »
 :o  Se pare ca cei care spun ca asta e cea mai buna realizare Exoto au mare dreptate. Felicitari Cosmin, o macheta de exceptie, e si pe lista mea, dar acum nu prea mi-o permit. Sistemul ala pneumatic este extraordinar si unicat in acelasi timp la o macheta 1:18.

Grija pentru detalii este incredibila, o macheta peste majoritatea celor oferite de CMC!

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #4 : 05/17/10*, 16 »
Motorul ala este incredibil. Foarte multe detalii. O bijuterie.  )0(

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #5 : 05/17/10*, 16 »
Multumesc pentru aprecieri, macheta le merita pe toate. Voi incerca in limita posibilitatilor financiare pe viitor sa agat si varinata R89 si 90 si cea R90. In cursul serii o sa incerc sa fac poze si la sasiu cu suruburile pneumatice desfacute ca se pare ca desi m-am minunat si eu de ele am uitat sa le pozez...

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #6 : 05/17/10*, 18 »
Arata extraordinar  :o ... superba.

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #7 : 05/17/10*, 18 »
O macheta de nota 10+!
Am numai cuvinte de lauda la adresa ei )0(
Felicitari pentru o asemenea achizitie rara si in acelasi timp una din favoritele mele(detin Jaguar-ul XJ Le Mans si pot afirma ca Exoto este imbatabil la reproducerea modelelor "Le Mans" de la sfarsitul anilor 80').

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #8 : 05/17/10*, 19 »
domnu cosmic, io nu inteleg din poze cum functioneaza sistemul 'pneumatic' :-\

in rest )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #9 : 05/17/10*, 19 »
Stimabile domn KSM - o sa va edific in aceasta seara cu ajutorul unor poze. In momentul in care suruburile sunt in pozitia deschis masina arata ca si cum ar fi ridicata pe niste cricuri astfel incat rotile nu ating solul

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #10 : 05/17/10*, 19 »
si chiar exista un astfel de sistem de cricuri functionale, sau ele sunt aplicabile ca la Bugatti Type 35?
cumpar masinute cu cheita

Offline LDH

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.154
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #11 : 05/17/10*, 20 »
De exceptie, felicitari!

Da, portierele asa se deschid. Probabil la macheta ta ceva le impiedica sa treaca dincolo de 90 gr. ca sa "cada" putin spre botul masinii.


Si da, exista astfel de cricuri si sunt utilizate atat in WTCC si seria Le Mans. Daca nu ma insel si in DTM le-am vazut.
Toate cele bune,

LDH

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #12 : 05/17/10*, 21 »
eu intrebam de macheta 8)
cumpar masinute cu cheita

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #13 : 05/17/10*, 21 »



Si da, exista astfel de cricuri si sunt utilizate atat in WTCC si seria Le Mans. Daca nu ma insel si in DTM le-am vazut.


Off topic - se utilizeza de multi ani in cursele americane Indy.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Nissan R89C LeMans [1989][EXOTO]
« Răspuns #14 : 05/18/10*, 00 »
Din pacate galeata cu poze se pare ca e plina in seara asta, nu mai accepta si de la mine. Maine dimineata insa apar si pneumaticele