Autor Subiect: BMW X5 [2006][Kyosho]  (Citit de 2764 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei006

  • Vizitator
BMW X5 [2006][Kyosho]
« : 04/10/10*, 17 »
Bmw X5 - E70 este a doua generatie din gama X a celor de la BMW. Aceasta masina este mai lunga si mai lata decat versiunea precedenta si dispune de un rand suplimentar de scaune in portbgaj. Alaturi de X6 este construit in USA.
Odata cu lansarea noului X5, bmw a lansat si cateva inovatii in aceasta clasa printre care: stopuri cu led, sistemul i-drive si acel joystick folosit pe post de schimbator care desi oarecum ca unul normal, nu foloseste un sistem mecanic pentru schimbarea vitezelor ci unul electronic.  

Despre macheta in primul rand trebuie mentionat faptul ca este grea. E una dintre cele mai grele macheta din colectie, mult peste greutatea suv-urilor autoart. Detalile de la motor, desi sunt absente si masina reala, pot fi considerate drept slabe. La interior si exterior detalile sunt bune, kyosho lucrand ingrijit. Totusi imbinarile nu par a fi la nivelul suv-urilor de autoart, desi in mod normal nu e difernta mare de pret pret intre ele. Per total pare o macheta solida, bine inchegata ce merita adaugata in colectie.

















Farurile, stopurile si proiectoarele prezinta nituri de prindere vizibile. Nu sunt in genul celor "maisto", dar se pot observa atat la baza farurilor cat si a stopurilor mici picioruse de sustinere. Calitatea blocurilor optice din fata este superioara celor din spate, lasand mai mult impresia de high-end.



Grila prezenta in celebrele "nari" BMW este reala, dar cea din partea inferioara a barii fata este "plina". Aspectul cromat al grilei frontale este foarte reusit, chiar daca in poza nu se observa foarte bine. Se poate observa si numarul de inmatriculare (M-BZ) care este cel putin ciudat.



Interiorul este la inaltime. Desi scaunele sunt din plastic, ele prezinta "cusaturi" vizibile. Bordul si toate instrumentele prezente pe el sunt realizate bine, la fel ca si imitatia de mahon care desi nu e grozava seamna cat de cat cu cea reala. Ar mai fi de precizat faptul ca japonezii de la Kyosho au decis sa faca cele doua ecrana (fata-spate) inchise. Nu s-au mai obosit sa puna un sticker sau sa incerce o vopsea ce reda afisajul.





Portbagajul este poate cea mai reusita parte a masinii. Scaunele pliabile din portbgaj, la fel ca si sistemul de deschidere sunt superbe. Se pot observa cemturile de siguranta si alte elemente minore pentru care s-a aratat o importanta marita.



Motorul. Aici e partea cea mai slaba a masinii. Am decis sa pun poza cu motor identic (4.8i) pentru a vedea diferentele. Motorul pare slab, desi respecta in mare proportie realitate, dar parca textura folosita e urata. In plus nici nu s-au chinuit sa vopseasca partea superioara la fel ca in realitate.



Jantele sunt realizate bine. Se vad prezoanele si emblema de bmw, toate parti separate (sau cel putin asa imi par). Nici modelul real nu dispune de discuri perforate, dar si asa se putea lucra unpic mai mult asupra lor.



Alte detalii sesizabile ar fi: senzorii de ploaie de pe parbriz, manerele de usi realizate frumos si espamentul (scuzati poza) bine dimensionat. Rezervorul este doar "zgariat" pe caroserie.



Sasiul nu prezinta mari detalii, dar dispune de suspensii functionale. Totusi reprezentarea la 1:18 a telescoapeler nu este la fel de buna precum la autoart.
Ar mai fi de mentionat un MARE MINUS al machetei. Toate cele patru roti sunt la fel de late. In realitate (cine a vazut poate confirma fara probleme) cele spate sunt mult mai late. Diferenta e destul de mare in realitate: 255.50 R19 - fata / 285.45.R19 - spate.



Desi in acest review am relatat multe parti negative, macheta ramane mai mult decat interesanta. Culoarea poate fi subiectiva, dar decat alb eu zic ca e mult mai bine.
De curand s-a lansat si versiunea 1:1 a modelului X5 M. Astept si macheta 1:18.
« Ultima Modificare: 04/11/10*, 16 de andrei006 »

Offline GrAnDe

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 397
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #1 : 04/10/10*, 23 »
Foarte reusita prezentarea , felicitari

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #2 : 04/11/10*, 10 »
Felicitari pentru achizitie si pentru prezentare. Cred ca scopul unei prezentari este acela de a scoate partile negative in prim plan care speram noi, colectionarii, sa fie din ce in ce mai mic si totodata partile pozitive.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #3 : 04/11/10*, 14 »
Macheta nu imi spune mie nimic. E destul de banala. Dar prezentarea este foarte buna. ;)
Click the banner to see my site

andrei006

  • Vizitator
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #4 : 04/11/10*, 16 »
Merci. Sunt curios si de X6/X6m daca sunt cel putin la fel dpdv calitativ.
Dark Side eu nu as spune ca macheta e banala. Din punctul meu de vedere nu e cu nimic mai prejos decat orice alta macheta kyosho (excludem ferrari), de generatie noua din gama kyosho.
Am uitat sa adaug ca macheta are scaunele rabatabile (functionale) in portbagaj.
« Ultima Modificare: 04/11/10*, 16 de andrei006 »

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #5 : 04/12/10*, 02 »
Superba,la fel ca majoritatea SUV-urilor realizate de catre Kyosho,cata atentie pentru detalii(ecranul lcd din spate),portbagajul realizat perfect....m-a suprins macheta asta in mod placut.Eu mi-as dori in mod special X5 M(albastru) si X6 M(visiniu) cand or sa apara ;)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #6 : 04/12/10*, 10 »
O singura problema majora vad eu la macheta asta. Culoarea in care a fost vopsita macheta difera de cea folosita pe modelul real. Mi se pare cam prost finisata in zona blocurilor optice, iar motorul arata urat, prea plasticos, daca mi-e permisa exprimarea.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #7 : 04/12/10*, 22 »
La BBurago motorul cum arata ?!
Click the banner to see my site

andrei006

  • Vizitator
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #8 : 04/12/10*, 22 »
La BBurago motorul cum arata ?!

mult mai detaliat ...

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #9 : 04/12/10*, 22 »
Good to know... :))) (geez!)
Click the banner to see my site

andrei006

  • Vizitator
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #10 : 04/12/10*, 22 »
Daca tu compari o macheta buna(ca pana la urma e peste medie... zic eu) din gama kyosho cu una bburago (desi sincer sa fiu cred ca doar welly mai face modelul asta) ...  )0(
Ma tot uit asa la ce scri pe ambele forum-uri de ceva vreme si vad ca esti vesnic nemultumit. Nu-ti place nimic. Ce pentru altii e bun, pentru tine e jalnic si asa mai departe ... Chiar nu inteleg de unde vine atitudinea asta.
ma rog ... scuze de offtopic-ul partial.


Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #11 : 04/12/10*, 22 »
Ce legatura are ? Si da... bburago face X5-ul asta. Vroiam sa fac o comparatie intre doua modele la fel fara sa iau in considerare firmele producatoare.
Click the banner to see my site

Offline MGF

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #12 : 01/31/14*, 17 »
Pacat ca aceasta macheta nu se mai poate admira  :(

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #13 : 01/31/14*, 18 »
Poate andrei006 pune pozele din nou ...

Offline andrei006

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 177
  • Gen: Bărbat
Re: BMW X5 [2006][Kyosho]
« Răspuns #14 : 01/31/14*, 18 »
Stati linistiti ca nu a sters nimeni pozele. Pur si simplu, am depasit limita adminsa intr-un cont gratis de photobucket, asa ca pozele vor putea fi vizualizate din nou abia 17, luna viitoare.