Autor Subiect: Ferrari F40 Le Mans 'Totip' [1994][Hotwheels Elite]  (Citit de 1537 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Masina a fost lansata in 1987. Povestea aici http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=14185.0

Macheta celor de la HW Elite a alergat la prestigioasa cursa de la Le Mans in 1994 la clasa GT1, insa a abandonat dupa 51 de tururi. Va pot spune ca livery-ul Totip alb cu verde imi place foarte tare. De altfel nici macheta nu e rea. Deloc. Veti vedea de ce.














Macheta diviziei Elite este realizata pe modelul Foundation, aceste lucruri vazandu-se la lufturi, cam mari de altfel. Nici toate componentele nu sunt la linie.

Capota fata este complet detasabila, ca la un veritabill bolid de curse care nu se incurca cu greutatea sistemelor de deschidere.





Foarte interesant mi se pare inelul de remorcare (banuiesc) alaturi de inca 2 sarme foarte fine. Nu le cunosc destinatia.



Rotile sunt printre cele mai bune detalii ale machetei, discurile arata fabulos si se invartesc in etrierul care ramane fix. Janta de asemenea arata foarte foarte bine.



Idem si la roata spate.



Ne intoarcem la pasajul rotii fata, unde gasim amortizorul frumos redat, insa nefunctional :'(



Ajungem la motor, unul slabut, al carui capac este realizat dintr-un plastic asa-si-asa. Nu te da pe spate deloc. Exista insa 2 plase fine interesante. Tobele de esapament sunt vopsite intr-un gri cenusiu si arata foarte bine.
De asemenea, capota e sustinuta de un element de sprijin.



Grila din partea din spate este perforata.



Tot in partea din spate gasim un alt detaliu care mie mi-a placut foarte tare, o aripa sau deflector, difuzor, nu stiu sigur ce este. Fabricat din metal, acesta arata foarte realist.
Cele 3 tevi de esapament sunt 'captusite' cu o piesa metalica care la mine s-a desprins. Nu este foarte reusita.



Per ansambul, macheta se prezinta bine, si se gaseste pe toate drumurile pe la vreo 50 de euro. Nu trebuie ratata.

cumpar masinute cu cheita

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
modelul asta nu are varianta Foundation, matrita cred ca are ceva modificari ( la capota fata)
discurile nu sunt perforate, deci nu vad ce e asa fenomenal....
neinteresant daca nu a castigat nimic.....

in mare macheta arata binisor, pentru pasionati.... cine are fitze ca are lufturi si alte chestii sa isi cumpere un kyosho so sa il modifice....sau o rasina....
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Modelul de curse nu, e o matrita de F40 modificata... Si daca esti chiar carcotas vei zice ca 'gaurile' discurilor, defapt punctele de vopsea, sunt cam mari.. Oricum arata f bine:)
cumpar masinute cu cheita

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
A naibi macheta... cum a alergat ea la Le Mans...  ;D
Chiar are tobe de esapament?
« Ultima Modificare: 08/15/11*, 22 de Wheels »

Offline gigelm5m3

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 354
  • Gen: Bărbat
Sarmele alea 2 finute din fata sunt pentru a putea regla unghiul spoiler-ului de tip "lama" din fata. Interesant livery-ul

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Interesanta macheta, cu bune, cu rele, dar per total arata bine. Are insa tipicul asta Hotwheels Elite. Ei incearca sa puna multe elemente de calitate, dar nu prea le iese montajul si finisarea. Am sesizat insa un progres in ultima vreme. Modelele lansate anul asta sunt mai bune.

Niste poze cu interiorul nu?

Si niste curiozitati despre masina:

Echipa: Strandell (Suedia) / Obermaier Racing (Germania)
Piloti: A.Olofsson (Suedia) / S.Angelastro (Elvetia) / M.Angelelli (Italia)
Anvelope: Pirelli

Daca n-o vinzi pana la urmatoarea intalnire poate o aduci sa o vedem.
« Ultima Modificare: 08/16/11*, 22 de Ciprian »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Nu promit nimic:p

curiozitatile nu mi s-au parut importante, promo are dreptate, masina n-a castigat nimic. Iar de pilkoti eu nu am mai auzit pana acum.
cumpar masinute cu cheita