Autor Subiect: Chevrolet C-10 Fleetside Pick-Up [1968][Highway 61]  (Citit de 3085 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Chevrolet C-10 Fleetside Pick-Up ~ 1968 ~ Highway 61


Ceva date despre utilitara 1/1:
  Spre sfarsitul anilor 60' si inceputul decadei urmatoare, Chevrolet a continuat traditia pick-up-urilor de incredere, traditie inceputa inca din anii '30. Pick-up-urile erau oferite in 4 categorii de greutate incluzand si pick-up-ul C-10, "C" arata ca utilitara avea tractiune pe rotile din fata.
  Incepand cu 1967, Chevrolet a oferit un design mai modern si o suita de drum mai buna si mai confortabila, lucru care era in concordanta cu noua politica de marketing a GM care promova pick-up-ul ca fiind mult mai mult decat un cal de povara.  
  Astfel utilitarele puteau fi echipate cu noi tipuri de suspensii care faceau calatoria si mai confortabil. Deasemenea din 1968 clasica luneta de dimensiuni mai reduse nu mai era disponibila.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Despre macheta 1/18:
  
  Macheta de fata este prima de acest gen din colectie si pot spune ca este o reproducere foarte buna cu putine neajunsuri, interesanta mai ales datorita culorii caroseriei .


  
  Vopseaua mata este aplicata bine desi am observat cateva bule prin unele locuri si, pot spune, culoarea este una pretentioasa care parca “atrage” praful mai mult ca alte culori. Desi nu am verificat, cred ca macheta respecta scara si proportiile dar voi verifica pentru pentru a fi sigur.
  Cromul este frumos dar nu foarte frumos, exsistand mici imperfectiuni la bare si la masca frontala. Stergatoarele de prabriz sunt si ele cromate si au dimensiunile corecte. Antena pentru radio este telescopica, detaliu interesant care apare si la alte machete Highway 61.
  Gurile de aerisire din masca frontala nu au plasa ci sunt doar gaurite, iar farurile sunt realizate ingrijit fara nituri vizibile. Semnalele laterale au plasticul vopsit in rosu si, respectiv, in protocaliu iar marginile plasticulului sunt cromate, lucru care face ca acesta (cromul) sa se duca destul de usor.
  Lufturile dintre piesele mobile sunt mici si bena poate fi acoperita cu un fel de capac (a nu se confunda cu capacul pentru incarcarea diferitelor obiecte in bena) dintr-un plastic flexibil. Un detaliu ceva mai neplacut il constituie clantele portierelor, putin cam groase. Geamurile laterale lipsesc dar la acest model, in special, e mai bine asa. Capacul rezervorului de combustibil este cromat si se afla la mijlocul utilitarei…

  La partea posterioara se observa scris pe capacul de incarcare al benei, in relief,  “Chevrolet” si se mai observa butucul cromat pentru tractare. La stopuri niturile sunt can deranjante avand in vedere ca suprafata stopurilor e mica. Oglinzile laterale sunt in culoarea masinii si au bratul de sustinere destul de subtire (e importanta chestia asta fiindca acestea nu vin montate si exsista riscul ruperii la montarea pe utilitara…)
  Tevile de evacuare, in numar de doua, sunt pe lateral, in spatele rotilor posterioare, si din nefericire gurile nu sunt gaurite sau macar sugerate printr-o adancitura.



















  Compartimentul motorului este detaliat, cu multe cablaje si destul de colorat. Se poate observa filtrul de aer, bateria, radiatorul si alte piese frumos detaliate si vopsite. Capota motorului (ca dealtfel orice alta piesa mobile de pe aceasta replica) se deschide cu ajutorul unui sistem complex (pe placul lui KSM).






  Interiorul este destul de spartan, caracteristic unei utilitare. Se pot observa ceasurile de bord realizate frumos, pedalele vopsite la margini cu argintiu, presurile din plastic si pragurile cromate. Scaunele sunt realizate dintr-un fel de plastic mai moale vopsit in rosu. Fetele interioare ale portierelor sunt vopsite si ele in rosu; pe acestea se observa levierul de ridicare/coborare al geamurilor cromat si celalalt levier de deschidere/inchidere a portierei.
  Un detaliu interesant este torpedoul care se deschide. Mocheta din interior este rosie.









  Capacul de incarcare al benei se deschide cu ajutorul unui sistem asemanator celui de la capota motorului. Bena este acoperita cu un plastic cu striatii, fidel modelului real.


  Jantele sun realizate frumos. Butucul este cromat, la fel ca si buza, in timp ce restul jantei este vopsit in argintiu. Ventilul este si el prezent. Cauciucrile destul de subtiri nu au imprimate vreun producator pe ele. Toate patru rotiile au o aparatoare de noroi.


  Sasiul acestui model este mult mai detaliat decat la multe alte machete, un detaliu frumos este cardanul care se invarte. Se poate observa si roata de rezerva si teviel sistemului de evacuare. (si la acest model jantele sunt prinse cu niste nituri mari negre, detaliu observat si de Ciprian la o alta prezentare)
Se vad si arcurile suspensiei functionale.





---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Concluzie:
  Macheta de fata este una cu o realizare buna, o macheta solide cu destule detalii, in stilul producatorului.
Desi masina nu este o frumusete cred ca este o macheta potrivita pentru o colectie de utilitare sau de americane.



Numai bine,
DS
« Ultima Modificare: 04/22/11*, 15 de Dark Side »
Click the banner to see my site

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Foarte misto arata ... pe alte culori mai este?

P.S. Tevile de esapament le poti ingauresti tu foarte usor si apoi sa le vopsesti negre pe interior. O sa arata foarte bine.
 


Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Chiar nu stiu.... :-?
In legatura cu tevile: Nu am mai facut asta si nustiu daca sa incerc sau nu.
Click the banner to see my site

andrei006

  • Vizitator
Foarte misto arata ... pe alte culori mai este?

P.S. Tevile de esapament le poti ingauresti tu foarte usor si apoi sa le vopsesti negre pe interior. O sa arata foarte bine.
 



Sunt 3 variante cu diferente minore intre ele. Grila fata, ornamentul din jurul farurilor si inscriptiile de pe spate difera. Variata asta de o are DS cred ca exista doar pe negru mat. Celelalte se gasesc in diferite culori :)

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Imi place foarte mult macheta, chiar daca unele detalii pe care le-a evidentiat DS nu sunt chiar ok.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Frumoasa macheta, imi place foarte mult tipul asta de pick-up. Prefer versiunea lui Andrei, dar ambele modele sunt bine realizate. Sper sa adaug si eu in colectie cat mai curand versiunea verde.

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
La versiunea lui Andrei imi place combinatia de culoari. :D

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
DS, mai schimba si tu decoru :P

macheta arata f bine, imi plac parghiile de la bena ;D in schimb toba de esapament e :0/

iar masina e praf :/()?!?
cumpar masinute cu cheita

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Mai exista si o varianta din '69.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
DS, mai schimba si tu decoru :P

macheta arata f bine, imi plac parghiile de la bena ;D in schimb toba de esapament e :0/

iar masina e praf :/()?!?


La vara sa am timp de bantuit. ;)

Multumesc de aprecieri

OFF: Astia ar trebui sa scoata si un Pick-up din ala cum erau in anii 40'-50'. Din cate stiu astia n-au scos; au scos altii. :-/

Click the banner to see my site

michi

  • Vizitator
interesant calandrul de la cel negru!
Nu este de serie !

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Asta aduce a masina de cocalari americani  ;D
Masina normala arata cam asa:
« Ultima Modificare: 03/17/13*, 14 de Dilo »

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
interesant calandrul de la cel negru!
Nu este de serie !
De fapt este... nu stiu e d'astea (adica sa modific machetele). :)
Oricum merci pentru apreciere. ;)
Dilo@: Eu stiam ca acei "cocalari" americani sunt aia cu bling-uri :)
Click the banner to see my site

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Dilo@: Eu stiam ca acei "cocalari" americani sunt aia cu bling-uri :)


Dar culoarea?! Nu cred cã a ieºit aºa din fabricã. Apoi mai este ºi caroseria lipsitã de tot felul de detalii ºi embleme, atipic pentru o maºinã americanã de serie.

michi

  • Vizitator
Dar culoarea?! Nu cred cã a ieºit aºa din fabricã. Apoi mai este ºi caroseria lipsitã de tot felul de detalii ºi embleme, atipic pentru o maºinã americanã de serie.
ceea ce este un plus pentru macheta in cauza !