Autor Subiect: Cea mai pretioasa macheta din colectia personala  (Citit de 24133 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

michi

  • Vizitator
da,
multora ne'a marcat viata!

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Nu stiu daca este cea mai pretioasa macheta din colectia mea, dar cu siguranta ca tin extrem de mult la ea. Este prima mea "masina de fier" iar cei care au copilarit inainte de revolutie stiu ce insemnau pe vremea aceea masinile de fier. Nu cred ca exista bucurie mai mare decat achizitionarea unei "masini de fier". Le aduceau soferii de TIR si ne bateam cu totii pe ele. Treceau prin nu stiu cate maini, le vopseam cu oja, cand sidefate (aka metalizate), cand simple... ce mai, erau o incantare.

Autobuzul din poza l-am primit cadou de la o asistenta a mamei mele, il adusese din Germania, impreuna cu un Citroen caruia i se deschideau usile. Pe ala nu-l mai am, dar autobuzul l-am pastrat cu sfintenie

Am ceva CMC-uri si Exoto-uri dar achizitia niciunuia nu mi-a produs bucuria traita in copilarie cand mi-a scos mama din poseta masinile alea doua.

Offline graffi80

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
  • Alfista
Poate nu este macheta cu cea mai mare valoare sentimentala pt mine , defapt nu cred ca pot sa aleg una anume toate imi plac la fel de mult dar aceasta le intrece pe toate : Ferrari GTO 1962 scara 1/43 ( banuiesc ) exemplarul 0/19 executat manual din argint masiv ( 160 grame ) de Michele Conti valoare : greu de spus , inca sunt in discutii cu o casa de licitatii si evaluari din Londra pt a-i afla valoarea pe piata.
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :)

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat


cea mai valoroasa macheta , daca nu se va reedita, cred ca este Exoto Ford MK4 #1. oricum in exoto nu poti avea incredere  :(




« Ultima Modificare: 07/25/11*, 15 de Mihai »

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Superba ! absolut superba.... :)
Click the banner to see my site

Offline radu_

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 225
  • Gen: Bărbat
Cea mai pretioasa si cea mai iubita macheta din colectie este fara dar si poate Renault Clio Sport Jean Ragnotti 2002, 1:18, Otto.




AloneAnonim

  • Vizitator
Doar una  ^-^


Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Pentru mine cea mai pretioasa MACHETA este un Matchbox Superfast / Jeep Hot Rod model 1971 care a fost prima mea "masinuta din metal" dobandita in 1976 (de la o odrasla de nomenclaturist  <-o) ca urmare a unui schimb cu 3 serii de timbre Ras-Al-Khaiman.
In decursul anilor a suferit foarte multe transformari.
Cam asa arata cand a intrat in posesia mea (prima poza - preluare de pe net)
In urmatoarele imagini, cum arata in prezent (versiune finalizata prin 1993)

mirci78

  • Vizitator
BMW TURBO 1980, produs de Majorette, scara 1:60.
Am aceasta masinuta de peste 25 de ani si am gasit-o in casa parinteasca....pastrata cu grija de ai mei :)
jucaria preferata cand eram la gradinita...si inca sare ...:)) are suspensii bune.
mi-a luat ceva timp sa curat urmele de carioca rosie de pe faruri/stopuri/capota/masca  afro.gif

TzucuNY

  • Vizitator
Pentru mine este Renault 12 Gordini Orange. Ultima oara cand am vazut una de vanzare a fost acum 3 ani si am luat-o eu! Altele care mai apar din cand in cand (galbena, RMC) se dau cam la 120€, asta sigur ar sari peste 150€.







http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=16397.0

Offline kelu2001

  • Grup FINANTARE FORUM & ASOCIATIE MINIAUTO
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 560
  • Gen: Bărbat
    • mylittlecars
BMW TURBO 1980, produs de Majorette, scara 1:60.
Am aceasta masinuta de peste 25 de ani si am gasit-o in casa parinteasca....pastrata cu grija de ai mei :)
jucaria preferata cand eram la gradinita...si inca sare ...:)) are suspensii bune.
mi-a luat ceva timp sa curat urmele de carioca rosie de pe faruri/stopuri/capota/masca  afro.gif

si la mine a fost tot printre primele acest bmw. il am si acum si arata asa:

Offline theo

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.265
  • Gen: Bărbat
ZIL-MMZ-555M,sc.1:43,Made in CCCP:





Nu stiu daca e ,,cea mai pretioasa macheta din colectia'' mea,dar tin mult la ea ;)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Super ZIL ul
Ce il mai vedeam prin revistele sovietice.. parca ieri ma uitam la pozele cu vizitele tovarasului Gorbaciov  iar pe fundal apareau acestea..

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Cea mai pretioasa macheta din colectia personala
« Răspuns #58 : 07/14/13*, 20 »
Nu e cea mai pretioasa macheta din colectia mea, dar cu toate ca nu imi plac americanele deloc, sunt topit dupa formele sexy ale acestui Corvette din 1959.

Offline yoo1978

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 896
  • Gen: Bărbat
  • 1:43
Re: Cea mai pretioasa macheta din colectia personala
« Răspuns #59 : 07/15/13*, 09 »
     Pentru mine, cea mai de suflet, e Roman-ul, de la Atlas. Anii copilariei mi-au fost marcati de acest tip de autofrigorifica, care aproviziona alimentara de la mine din comuna. Stateam la coada impreuna cu fratele meu, si asteptam sa descarce ce aveau de descarcat, si cred ca am memorat toate detaliile acestei masini. Si ce bucurie mai mare, vara, cand vedeam ca descarca si inghetata...
Colectia mea: http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=18145.0

Cainele moare de drum lung, iar prostul...de grija altuia