Autor Subiect: Din colectia mea - utilaje de ridicat -  (Citit de 23675 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
O sa prezint cateva machete noi intrate in colectia mea, machete vechi, insa.
Incep cu un Grove RT75, scara 1:55, produs de NZG intre anii '74 si 2002. Modelul pe care il am eu este primul model, foarte rar, din doua motive: cap de serie (cu tronsoanele doi si trei ale bratului telescopic zabrelite si un sistem de fixare a prelungitorului un pic mai aparte - de prin '76 se pare, au trecut la tronsoane pline si un alt sistem de fixare a prelungitorului) si inscriptionare "G. Knaack Hamburg", acum Knaack Krane.
Macaraua in sine a fost una dintre primele model de macarale RT (rough terrain), macarale de "off-road": 4x4x4.



« Ultima Modificare: 01/11/14*, 23 de ampopa »

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #1 : 12/03/08*, 10 »
Si un Demag HC120, o automacara "de strada", pe sasiu Faun. 1:50, NZG, produsa in anii '70. Al 23-lea model fabricat de NZG. O macheta simpla, fara prea multe detalii, insa interesanta pentru vechime, rotile cu spite pe fata, inscriptionarea cabinei (DEMAG in stanga, FAUN in dreapta) etc.



Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #2 : 12/03/08*, 11 »
Si un Demag AC335. O macheta Conrad, 1:50, fabricata prin anii '80. O macara AT (All-terrain), adica mai "de santier", 10x10x8 (din cate stiu eu).
Ce are deosebit macheta: punti oscilante (puntile 1,2 4 si 5), prelungitor zabrelit telescopic (ambele sectiuni sunt zabrelite) si dispozitiv "superlift", adica un catarg, care sustine, prin cabluri, bratul cam la 3 sferturi din lungimea sa, atunci cand este telescopat complet, pentru a reduce sageata.




In curand poze cu ultima sosita: un Poclain PPM de 40t, tot RT. ieri a sosit, deocamdata e pusa la aerisit (miroase a vechi si statut de te omoara - ca in casele neaerisite, cu igrasie). Apropo, stie cineva cum as putea sa scot irosul asta din ea? Ma gandeam sa o sterg cu o solutie diluata de otet dar nu stiu daca nu cumva afecteaza vopseaua.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #3 : 12/03/08*, 11 »
Si un P&H RT150, o macara RT si mai veche decat Grove RT75, 1:50 zice producatorul (eu zic 1:55, poate si mai mica), Gescha (actual Conrad).
Macheta este fabricata prin anii '60, este foarte veche si foarte scumpa.
Utilajul in sine, a fost un succes la vremea respectiva, fiind un deschizator de drumuri pentru macaralele tot-teren. Ceva similar (copie dupa PH sau Grove - nu se stie exact) se gaseste pe foarte multe santiere din Romania si inca se produce (sau cel putin asa se spune pe site) la UBEMAR Ploiesti: celebrul Telemac de 12 tone (Tolomac i se spune pe santiere).


Si utilajul real:
« Ultima Modificare: 12/04/08*, 10 de Stefan »

Offline iulius171

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 369
  • Gen: Bărbat
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #4 : 12/03/08*, 22 »
eu colectionez masini de pompieri , da sa stii ca imi plac machetele tale ,ai ceva! :)

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #5 : 12/04/08*, 10 »
eu colectionez masini de pompieri , da sa stii ca imi plac machetele tale ,ai ceva! :)
Nu ca ma laud, insa aici este doar o foarte mica parte din colectie. Am peste 150 de machete de utilaje si camioane. Sper ca de sarbatori sa apuc sa fac mai multe poze si sa le postez.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #6 : 12/04/08*, 10 »
Ieri mi-a sost si un Dinky, nr. 971. O macara Coles. O sa o postez cat de curand poze cu ea. Mi-a mai sosit, tot ieri, si un compresor Demag, 1:50. O sa fac poze si cu el. Trebuie sa mai soseasca si o macara cu brat cu zabrele Fuchs si o macara RT Gotwald. Poze, cand sosesc.
Intre timp, o macara autoridicatoare Cattaneo. Macheta este 1:50, fabricata de Ros Agritec. Din pacate, "licht-box"-ul (adica ministudioul foto portabil) este mic si nu permite desfacerea completa  a macaralei.


Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #7 : 12/04/08*, 10 »
Si un Liebherr TK8, editie aniversara (50 de ani de la infiintarea Liebherr 1949-1999). Model fabricat in Germania de Conrad, 1:50.
Este un model aniversar, in cutie de lemn, inseriat, cu certificat de autenticitate, copie a uneia dintre primele macarale turn fabricate de Liebherr. O macheta pe cat de simpla, pe atat de bine realizata. Turnul si bratul simuleaza foarte bine cornierul metalic, intocmai ca la macaraua originala, sub platfirma macaralei se poate vedea pinionul pentru rotirea macaralei, ca sa nu mai vorbesc despre placuta de pe turn, cu sarcina maxima a macaralei.
Si mia multe detalii, puteti gasi aici: http://www.cranesetc.co.uk/reviews/conradreviews/1041/1041r.htm
« Ultima Modificare: 11/03/11*, 17 de ampopa »

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje de ridicat
« Răspuns #8 : 12/04/08*, 10 »
Si o macara AT (All terrain) 6x6x6 Terex PPM 530 ATT, fabricata de Joal, 1:50. PPM a fost cumparat de la Poclain de catre Terex.




si utilajul real:


Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje de ridicat
« Răspuns #9 : 03/03/09*, 17 »
Sper sa am timp zilele astea si sa postez noile intrate in colectie. Ma pot mandri ca sunt fericitul posesor al unui excavator Weserhutte HW70. Macheta NZG cu nr 101, adica primul model fabricat de NZG (au inceput numerotarea de la 101): http://www.nzg.de/nzg/home/indexhistory.htm Evident ca a mea nu este in aceeasi stare ca si cea de pe site-ul NZG, insa se afla intr-o stare foarte buna pentru varsta ei.
« Ultima Modificare: 03/25/09*, 10 de ampopa »

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje de ridicat
« Răspuns #10 : 03/25/09*, 10 »
O automacara RT (rough terrain), 4x4x4 (adica 4 roti, toate motoare si tate directoare). Un Gottwald AMK 46-21 (sarcina maxima 25t), produs de Conrad, in anii '70-'80. De remarcat cabina dubla, pentru a asigura o buna vizibilitate in timpul condusului (la macaralele RT uzuale, cu o singura cabina, bratul reduce drastic vizibilitatea - cei de la Gottwald au inlaturat acest inconvenient, proiectand o cabina dubla).

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Răspuns: Utilaje de ridicat
« Răspuns #11 : 03/25/09*, 10 »
O alta automacara RT 4x4x4, Grove RT36/40, de fapt un Coles Hydra Husky 36/40, in culorile si logo-ul Grove (Grove a preluat uzinele Coles, din Sunderland, UK, in anii '80 si, pentru ca exista deja in productie macheta de Coles, au schimbat culorile machetei). In realitate, macaraua asta nu a fost produsa niciodata sub culorile Grove, ci numai sub numele (si in culorile) Coles. scara 1:55, produsa de NZG, in anii '80.
O astfel de macara poate fi vazuta (uneori) pe Aeroportul Henri Coanda (Otopeni), in culorile originale Coles (un galben "lamaie").
« Ultima Modificare: 03/25/09*, 12 de ampopa »

Offline miko

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 198
Rãspuns: Utilaje de ridicat
« Răspuns #12 : 06/11/09*, 22 »
nenea popa esti fenomenal !!! ce mai dat gata...deunde ati scos astea ?
eu ma chinui sa imi iau si eu o macara de ceva vreme...sper sa mai gasesc....
recunosc...sunt terminat...mi-am tras masca si tubul de oxigen mai aproape...

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje de ridicat
« Răspuns #13 : 06/12/09*, 09 »
Si mai am inca...
Singura problema este ca nu am timp sa le fac poze si sa le postez. Incet-incet, insa, or sa vina si pozele. De curand au mai sosit si alte machete.... OK TH40, Sennebogen 5500 Starlifter etc. asa ca iti trebuie un tub vare de oxigen...  ;)
Cat despre ale matale, de ce nu postezi EC-B-ul ala, ca e mare bijuterie si poti sa fii mandru de el.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje de ridicat
« Răspuns #14 : 06/26/09*, 12 »
Si o macara Sennebogen S613, Conrad, 1:50.