Autor Subiect: Lucrare masterat matchbox1967  (Citit de 7227 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #15 : 01/20/13*, 14 »
Interesant. Mi-ar placea si mie sa vad lucrarea.

Offline paul_ral

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 308
  • Gen: Bărbat
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #16 : 01/20/13*, 23 »
Interesanta ideea! Imi place acest gen de abordare practica, tratata cu realism.

Offline Cred

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 856
Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #17 : 01/20/13*, 23 »
Interesant. O lucrare pe care vreau sa o citesc.  )0(

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #18 : 01/21/13*, 12 »
Mihaiiiiiiiiii... unde esti bre ?
vino cu detaliile ca asteapta lumea

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #19 : 01/21/13*, 19 »
da, mihai, nu ne priva de așa o treabă de vis!
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline saizecisiopt

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.837
  • DREPTATE SI FRATIE,SPAGA SI HOTIE1
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #20 : 01/21/13*, 21 »
Eu o sa aduc lucrarea la intalnire, nu stiu daca dl. saizecisiopt este disponibil.

De mentionat ca materialul despre dansul este in jur de 1/4 din intreaga lucrare - o fresca colorata a anilor 70-80-90-2000, presarata la tot pasul cu ironii fine si cu aluzii discrete, in stilul binecunoscut (si apreciat) cu care ne-a obisnuit ;)

 Buna seara !
     Nu cred ca a fost intentia autorului sau a mea de a acapara 1/4 din lucrare -s-a intamplat sa fie asa. Sunt sigur ca sunt cu mult mai multi colectionari care au  amintiri cu mult mai interesante de povestit decat mine. Vreau sa multumesc autorului pentru un singur lucru- nu ca m-a pus in ,,lumina reflectoarelor''-si anume pentru ca a scris o lucrare care trateaza subiectul colectiilor de machete in general si reflectarea acestei pasiuni in viata si in societate. Nu cred sa existe asemenea lucrari in Romania si cele cateva pe care le-am citit scrise de americani sau englezi nu tratau fenomenul in esenta ci mai curand  erau niste cataloge de preturi si poze.  De aceea este de admirat cineva care si-a pierdut timpul cu scrierea unei lucrari in  care nu a pus pe primul plan partea financiara si prozaica ci mai curand partea romantica a unei pasiuni . Mai ales in aceste timpuri cand foarte multi au uitat de placerea cuvantului tiparit.Eu -si posibil sa fie si altii ca mine- nu as fi putut aduna , procesa si pune hartie aceste informatii- din multe motive.
    Sper ca odata cu timpul sa apara si alte lucrari la fel de bine documentate sau poate mai bine  care sa devoaleze radacinile si mai ales impulsurile care fac un om sa adune, sa admire si sa colectioneze -uneori pana la saracire sau moarte- aceste frumoase obiecte numite  machete auto  !!!
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 
 
VODAFONE  :0723047184 & ORANGE:0728980349

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #21 : 01/21/13*, 21 »
   Frumos spus...
1:24- American Dream Cars

Offline matchbox1967

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 79
  • colectionar seriile lesney matchbox
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #22 : 02/03/13*, 21 »
Buna seara,
Lucrarea se numeste -O lume mare pe 4 roti mici-Dimensiuni ale identitatii socio-culturale reflectate in colectiile de jucarii-sustinuta la Facultatea de Sociologie de la Univ.de Vest Timisoara in septembrie 2012
Iimultumesc domnului conf.dr.Sorin Pribac care a avut amabilitatea de a fi coordonatorul tezei si conf.dr Nadolu Bogdan pentru sprijinul acordat...
De asemenea multumesc domnului Stefan Muresan ,Stefan-cum il stim cu totii pentru sustinerea domniei sale.
La fel domnului -saizecisiopt-Patru luigi, pentru contributia dansului exceptionala,
domnului matchbox-Ladislau Leiner,
domnului Racz Alpar Gabriel-gabika-,
domnului Peter Kovacs -mbx-majo, u colectiile dansului,
domnului Alin Constantinica-aliosa-sbv-cu amabila prezentare a dansului...
Domnului Valentin Atitoaiei -stageexp-de pecartula sau lokomotiv forum pentru fotografiile profi executate de dansul.
Dumneavoastra ca si pasionati de pe forum , intelegeti ca trebuia sa se alcatuiasca un fel de who is who in colectiile de machete asa ca am schimbat tema de master si gata, aveam un orizont nou ...

Offline matchbox1967

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 79
  • colectionar seriile lesney matchbox
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #23 : 02/03/13*, 21 »
Cuprinsul lucrarii contine Introducere
Descrierea obiectului de studiu
Perspective Teoretice
Metodologie
Rezultatele cercetarii
Concluzii
Bibliografie
Anexe

Trebuie sa spunem ca am beneficiat de suportul colegilor de mai sus privind accesul la fotografiile domniilor lor ,foto personale sau de pe miniauto...
Ideea a prins si la sustinerea tezei de facto, subiectul devenind hot pentru cei care audiau fie pentru ca le rememoram amintiri cand aveau masinute sau pentru originalitatea temei, nu se stie...
Cu siguranta vor continua lucrari pe aceeasi tema in Romania, si locul machetelor va fi asezat corect, acolo unde le este locul,nu la marginea colectiilor,sau  lucruri efemere ce tin de copilarie si efectele ei...

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #24 : 02/03/13*, 21 »
Felicitari!
Si lucrarea o putem vedea si noi?

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #25 : 02/03/13*, 21 »
subiectul devenind hot pentru cei care audiau

d'apăi pentru noi!
poate te înduri să ne dai lucrarea la devorat!!!
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline matchbox1967

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 79
  • colectionar seriile lesney matchbox
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #26 : 02/03/13*, 22 »
Voi reveni curand  pe forum cu subiectele noastre ,multumesc celor interesati pentru interes si rabdare, desigur pentru pasionati si colectionari de machete  nu se pune problema...
 si un comentariu imi mai permit...Nu e vorba de posesia in sine sau valoarea materiala a unui item , cateodata deosebit de mare,ci de bucuria pe care ti-o dau , undeva puse, cateva masinute de prin 1969-70,unele mai uzate, cu ciupituri,mute
,dar atat de frumoase, asezate iar unele langa altele ca in vremurile bune, cand erau randuite in sir la magazin,iar pentru copiii romani le vedeai in numar mare numai prin cataloage matchbox
sau ostermann, ma rog, sau   prin cataloage gen neckermann, ma rog, unde erau ele...Pe atunci umblam in pantaloni scurti si nici vorba de telefonie mobila sau conturi de net...sic transit ...gloria mundi...

Offline matchbox1967

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 79
  • colectionar seriile lesney matchbox
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #27 : 03/21/13*, 10 »


Spicuiri din considerente teoretice partea I:
Lucrarea de faţă abordează o temă mai puţin întâlnită în studiile sociologice şi antropologice din România şi anume colecţionarii de jucării în general şi pe cei de maşini de jucărie în special. De-a lungul istoriei umanităţii ideea de noutate şi de progres a fost în mod constant un vector care a orientat dorinţele, aspiraţiile şi aşteptările oamenilor. Această continuă orientare spre nou angajează însă implicit în ecuaţie şi variabila vechi, perimat, uzat. Orice lucru care nu mai este nou tinde astfel să se învechească, să fie depăşi moral, să nu mai fie la modă şi implicit să nu mai fie atractiv pentru nimeni.

O dată cu trecerea timpului se întâmplă însă ca valoarea lucrului respectiv, după ce atinge un minim absolut (uneori chiar egal cu zero) să înceapă din nou să crească, ajungând uneori până la valori „astronomice”. Astfel în anii 1960 orice aparat de radio cu lămpi era total surclasat de radiourile portabile cu tranzistor, mult mai mici, mai uşoare, mai performante şi evident, portabile. În 2012, un aparat de radio cu lămpi, produs înainte de era tranzistoarelor, în stare bună de funcţionare se vinde cu până la 1000 USD . Nu mai este un produs uzat moral, depăşit, perimat şi cu funcţionalitate limitată, ci a devenit după 50 de ani un produs vintage. Vechimea sa îi conferă o nouă valoare care va fi însă într-o creştere continuă pe toată durata funcţionării sale. Iar acest lucru se întâmplă cu absolut orice obiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #28 : 03/21/13*, 23 »
hai măi, nene matchbox, dă-ne și nouă lucrarea asta  :-\
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Lucrare masterat matchbox1967
« Răspuns #29 : 03/22/13*, 12 »
o aduc eu maine, "pe persoana fizica"  afro.gif

"nene matchbox" ... chiar ti-ai luat doctoratul pe un subiect ca asta ?
nu credeam ca plictiseala asta a noastra e atat de important de studiat pentru altii - dovada ca viata bate filmul oricand ;)

PS
de obicei, pe asa ceva se ia masterat in psihologie/psihiatrie mai degraba  :/()?!? <-o
« Ultima Modificare: 03/22/13*, 12 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars