Autor Subiect: Colectia mea WWII  (Citit de 15711 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Colectia mea WWII
« Răspuns #15 : 12/03/12*, 21 »
Multumim...
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #16 : 03/03/13*, 22 »
O trecere in revista a colectiei mele WW2, actualizata:

1. Tunul greu de camp M1 ''Long Tom'' (155 mm) a fost construit dupa o piesa de artilerie frantuzeasca din WW1. Utilizat de americani pe toate fronturile, din Europa, pana in Pacific, tunul era instalat in pozitie de tragere in 30 de minute. ''Long Tom'' era capabil sa traga un proiectil de 50 kg. la o distanta de peste 22 km. A fost utilizat cu succes si in Razboiul din Coreea.



Iata-l tractat de camionul GMC CCKW:





2. Camionul GMC CCKW 2,5 t - ''calul de povara'' al americanilor - era poreclit ''Deuce and a Half'' sau ''Jimmy''. Putea parcurge pana la 500 de mile cu un singur rezervor de 50 galoane. GMC avea tractiune 6x6, punte lunga sau scurta si cabina in doua variante: inchisa sau deschisa (cu prelata).





"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #17 : 03/03/13*, 23 »
3. Sd.Kfz 251 a fost un vehicul blindat produs de uzina Hanomag, in peste 15.000 de exemplare. Semi-senilata a fost utilizata intens de infanteria mecanizata, dar si ca vehicul de comandament (Romel, in campania din Africa de Nord sau Guderian, in campania pentru cucerirea Frantei). Apreciata pentru manevrabilitatea deosebita, semi-senilata Sd.Kfz 251 putea atinge viteza de peste 32 de mile pe ora. Era echipata cu celebra mitraliera MG 42, dar au existat si versiuni echipate cu tunuri anti-tanc sau tunuri anti-aeriene. In total, au existat 23 de versiuni oficiale.



4. Semi-senilata Sd.Kfz 7, ''responsabila'' pentru tractarea tunului de 88 mm, a fost utilizata pe scara larga de Wehrmacht pe toate fronturile. Vehiculul cantarea 8 tone, fiind cea mai mare semi-senilata produsa in WW2. Datorita puterii dezvoltata de motor, era utilizata si ca vehicul pentru tractarea tancurilor grele (deseori se foloseau chiar si 2-3 Sd.Kfz 7 pentru tractatea tancului Tiger). Sd.Kfz 7 era, totodata, si un eficient transportor de trupe. Putea fi utilizat si ca baza pentru tunurile anti-aeriene Flak 38. Impresionati de performantele Sd.Kfz 7 in Africa de Nord, englezii au incercat sa fabrice o copie, fara rezultate notabile, insa.

"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #18 : 03/03/13*, 23 »
O adevarata placere!
Machetele sunt realizate foarte realist !

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #19 : 03/03/13*, 23 »
Bune astea. Ne mai scot din balamucul auto. Excelente... )0( )0(
1:24- American Dream Cars

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #20 : 03/04/13*, 09 »
Bune astea. Ne mai scot din balamucul auto. Excelente... )0( )0(
corect! arata foarte bine si in vitrina, cred totusi ca in namol se simt cu adevarat in largul lor  )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #21 : 03/05/13*, 15 »
5. Willys MB US Army Jeep si Ford GPW au fost fabricate intre anii 1941-1945. Nu erau diferente majore intre cele doua versiuni. Pe parcursul razboiului, Willys a produs peste 360.000 de vehicule, iar Ford in jur de 280.000. Deosebit de practic, usor de reparat si un ajutor de nadejde pe teren accidentat, Jeep-ul a ramas un punct de reper in industria auto militara si nu numai.





6. M4 - sau Sherman, dupa generalul cu acelasi nume care a condus armatele Uniunii in timpul Razboiului Civil American - a fost principalul tanc mediu american utilizat pe tot parcursul razboiului, pe toate fronturile. Cu toate ca era net inferior tancurilor germane, atat ca putere de foc, cat si ca blindaj, Sherman avea un mare avantaj: putea fi intretinut si reparat usor, datorita pieselor standardizate. A fost fabricat in peste 50.000 de unitati (performanta detinuta numai de tancul sovietic T-34). Tancul mediu Sherman era inzestrat cu un tun de 75 mm.

"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #22 : 03/05/13*, 15 »
Frumoase!
Trag chiulul ca sa ma mai uit pe acest topic ;)


Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #23 : 03/05/13*, 15 »
7. Volkswagen Schwimmwagen a fost, incepand cu anul 1942, un vehicul amfibiu, cu tractiune 4x4, utilizat pe scara larga de Wehrmacht si Waffen-SS. De-a lungul istoriei, niciun alt vehicul amfibiu nu a fost produs in atatea exemplare precum VW Schwimmwagen (14.265, dintre care exista numeroase si in prezent, in perfecta stare de conservare si functionare). Varianta de patrulare era dotata cu celebra mitraliera MG42.



8. Camionul mediu Opel Blitz (3 t) - "calul de povara" al Wehrmacht-ului - a fost utilizat pe toate fronturile pentru transportul marfii, trupelor, ca ambulanta, masina de telecomunicatii sau atelier mobil. Fiind practic si durabil, Opel Blitz a continuat sa fie produs si dupa razboi, in diferite variante civile.



Iata-l si in varianta ambulanta:

"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #24 : 03/05/13*, 15 »
Multumesc. Sa inteleg ca sunteti la munca...
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #25 : 03/05/13*, 15 »
Frumoase expuneri! )0(

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #26 : 03/05/13*, 15 »
Foarte tare... )0( )0(
1:24- American Dream Cars

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #27 : 03/05/13*, 15 »
Multumesc. Sa inteleg ca sunteti la munca...
Ei.. fac si eu mica pauza.. o pauza placuta ;)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #28 : 03/05/13*, 15 »
9. Dodge WC a fost o serie de camioane usoare, produse de compania cu acelasi nume intre anii 1940-1945. Aveau tractiune integrala si s-au produs in foarte multe variante. Cele din imaginile de mai jos sunt Dodge WC62 (transport de trupe si armament) si WC54 (ambulanta).





10. Semi-senilata blindata M3 a fost conceputa ca transportor de trupe si utilizata deseori ca ambulanta sau pentru aprovizionare. Initial, din cauza blindajului, care nu prea facea fata cu succes exploziilor puternice, a fost poreclita "Purple Heart Box" - aluzie la medalia pe care o primeau soldatii raniti in lupta. Ulterior, acest neajuns a fost remediat, iar M3 a fost utilizata cu succes pe toate fronturile, nu numai de americani, ci si de catre britanici. Au fost produse in total 41.000 de vehicule M3.

"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Re: Colectia mea WWII
« Răspuns #29 : 03/05/13*, 15 »
Fara cuvinte!
 )0( )0(