Autor Subiect: Incident pe ebay - foarte instructiv  (Citit de 1970 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline kane

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 262
Incident pe ebay - foarte instructiv
« : 06/08/12*, 22 »
Dupa cum spune si titlul, mare atentie la acest individ.
Am licitat la http://www.ebay.de/itm/251078104577?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_2262wt_922 dupa care i-am trimis mesaj ca vin sa ridic figurina,si ca nu vreau shipping. Mi-a raspuns cu amenintare ca daca nu platesc trimite caz la ebay. Au urmat mesaje cu jigniri si apelative pe care nu vreau sa le reproduc.

Am crezut ca e o licitatie obisnuita
..........................
PS Mi-am dat seama de identitatea lui din pacate dupa ce am licitat...
« Ultima Modificare: 06/10/12*, 14 de Stefan »

Offline ekofresh

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.312
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #1 : 06/08/12*, 22 »
nu cunosc limba, dar in licitatie scrie ca in Bucuresti face livrare gratuita?

hai ca nu citisem atent:


FREE package and handling!!
shipping to Romania is the same for all Europe.

@kane, pentru mine e totul simplu, ai licitat pe un site de afara, ai vazut conditiile si le asumi, mi se pare cat se poate de corect ce face @promo.
Daca suntem nemti sau vrem sa fim, pai sa fim pana la capat! Ai licitat, cumpara in conditiile licitatiei, nemteste.
« Ultima Modificare: 06/08/12*, 22 de ekofresh »

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #2 : 06/08/12*, 22 »
Dupa cum spune si titlul, mare atentie la acest individ.
Am licitat la http://www.ebay.de/itm/251078104577?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_2262wt_922 dupa care i-am trimis mesaj ca vin sa ridic figurina,si ca nu vreau shipping. Mi-a raspuns cu amenintare ca daca nu platesc trimite caz la ebay. Au urmat mesaje cu jigniri si apelative pe care nu vreau sa le reproduc.

Am crezut ca e o licitatie obisnuita dar de fapt se ascundea o escrocherie...

Repet, mare atentie la acest smecheras arogant si nesimtit!!!!!!!!!

PS Mi-am dat seama de identitatea lui din pacate dupa ce am licitat...

1. Tu in calitate de cumparator NU poti primi feedback negativ. La prima abatere eventual primesti un avertisment de la Ebay daca nu duci la bun sfarsit tranzactia.
2. Scrie clar ca in Romania platesti aceeasi taxa ca in  EU chiar daca esti in Bucuresti. Nu este bifa de personal delivery. Fii mai atent.
3. Vanzatorul are 100 % calificative pozitive si chiar vreo 2xx stelute deci a dus la bun sfarsit tranzactiile. Probabil nu a avut multi romani.
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline kane

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 262
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #3 : 06/08/12*, 22 »
nu cunosc limba, dar in licitatie scrie ca in Bucuresti face livrare gratuita?

hai ca nu citisem atent:


FREE package and handling!!
shipping to Romania is the same for all Europe.

@kane, pentru mine e totul simplu, ai licitat pe un site de afara, ai vazut conditiile si le asumi, mi se pare cat se poate de corect ce face @promo.
Daca suntem nemti sau vrem sa fim, pai sa fim pana la capat! Ai licitat, cumpara in conditiile licitatiei, nemteste.

Nu mi se pare nimic nemteste aici. Recunosc ca nu sunt un utilizator frecvent al ebay si nu am crezut ca se pot intampla si lucruri de genul asta. Daca era cinstit punea un cost minim si varianta de ridicare personala, despre care recunosc ca mi-a scapat - mi s-a parut logic sa pot ridica figurina de la usa lui, fiind in aceeasi locatie.

Daca tie ti se pare ok sa platesti pe transport de 14 ori valoarea produsului cand te oferi sa te duci la usa omului sa ridici produsul...no comment...
« Ultima Modificare: 06/08/12*, 22 de kane »

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #4 : 06/08/12*, 23 »
Kane...  <-o te rog sa iei exemplu de la cei doi colegi care stiu sa citeasca si sa inteleaga unele lucruri , care pe tine te depasesc.  ti-am spus si iti repet, ne faci tara de ras...

......................
Stima.
« Ultima Modificare: 06/10/12*, 14 de Stefan »
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline ekofresh

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.312
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #5 : 06/08/12*, 23 »
eu inteleg ce zici tu, am intalnit astfel de anunturi pe okazii, unde pretul produsului era foarte mic si se livra doar prin posta sau curier la preturi de trei ori mai mari decat cele reale. Am intrebat daca se poate livrare personala si mi s-a spus ca nu, indiferent ca ma duceam la usa sa iau produsul. In definitiv asta e o modalitate de a scoate pretul dorit, nu mi se pare anormal, cum am mai zis, fiecare cere ce vrea in conditiile pe care le impune, cumparatorul accepta sau da pagina.

Offline kane

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 262
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #6 : 06/08/12*, 23 »
Kane...  <-o te rog sa iei exemplu de la cei doi colegi care stiu sa citeasca si sa inteleaga unele lucruri , care pe tine te depasesc.  ti-am spus si iti repet, ne faci tara de ras...
........
Stima.

Era licitatie, nu stiu cum puteam sa o fac la ambitie. Mai puteau licita peste mine oricati...

Daca erai un om de calitate, fara intentii ascunse (unul dintre romanii model , dupa cum sustii, si un bun cunoscator al limbii engleze) ma puteai avertiza pentru neatentie in loc sa imi trimiti mesaje pline de injurii si jigniri.

« Ultima Modificare: 06/10/12*, 14 de Stefan »

Offline DECODAT

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 231
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #7 : 06/08/12*, 23 »
Kane, sunt niste chestii pur comerciale. Ca sa intelegi pe Romaneste, o parte din pretul produsului se afla in pretul transportului. Nici un vanzator nu-ti vinde tie cu o lei un produs, sa fim seriosi!

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #8 : 06/08/12*, 23 »
Promo, da-i figurina omului fara taxe de transport si incheiati amiabil tranzactia. Fii sigur ca nu sant atati romani care liciteaza la figurinele tale si fa un gest )0(
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline kane

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 262
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #9 : 06/08/12*, 23 »
Kane, sunt niste chestii pur comerciale. Ca sa intelegi pe Romaneste, o parte din pretul produsului se afla in pretul transportului. Nici un vanzator nu-ti vinde tie cu o lei un produs, sa fim seriosi!

eu inteleg ce zici tu, am intalnit astfel de anunturi pe okazii, unde pretul produsului era foarte mic si se livra doar prin posta sau curier la preturi de trei ori mai mari decat cele reale.

Tu intelegi ca era o licitatie??? Putea sa se termine cu 1000 de euro...

Si oricum renunt la tranzactie, nu am sustinut ca vreau figurina pe 5 lei. Poate sa imi dea ce feedback vrea, .................
« Ultima Modificare: 06/10/12*, 14 de Stefan »

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #10 : 06/08/12*, 23 »
Kane, sunt niste chestii pur comerciale. Ca sa intelegi pe Romaneste, o parte din pretul produsului se afla in pretul transportului. Nici un vanzator nu-ti vinde tie cu o lei un produs, sa fim seriosi!
Am o parere extrem de proasta pentru cei care cer mai mult pe transport decat platesc in realitate. Exista cam 20 % dintre vanzatori care practica...
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline DECODAT

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 231
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #11 : 06/08/12*, 23 »
Lucas 50% pe putin.

Offline b_robert87

  • licitatiile mele
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 338
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #12 : 06/09/12*, 02 »
nu era mai simplu sa cauti pe okazii si 4 tuning direct anuntul lui promo
tot ai vazut ca este din romania
faceai rost de nr lui de telefon si rezolvai tranzactia
te ai complicat pe bay cu licitare si trasport scump

Offline raduferrari

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 463
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #13 : 06/09/12*, 06 »
Daca luai F40-ul, nu se ajungea aici. Era mult mai frumos in colectie un F40 decat o simpla figurina. Dar asta este, se mai iau si tepe.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Incident pe ebay - foarte instructiv
« Răspuns #14 : 06/10/12*, 14 »
Promo, kane, Domnilor

Incidentul este regretabil, dar foarte instructiv (in ciuda cuvintelor dure folosite la suparare de ambele parti).

Ca fapt divers, colecul amatoys (din Franta) a relatat urmatorul caz:

Un user e-bay vindea o cochilie Dinky la un pret fabulos pe ebay, comunitatea de colectionari Dinky (DinkyForum parca) comentau la unison cresterea pretului, unii chiar licitau pe ebay, pana cand unul dintre ei a castigat.
Surpriza, vanzatorul era tot de pe DinkyForum, si a declarat dupa licitatie ca a vrut astfel sa sublinieze valoare obiectului pus n vanzare - si nimeni nu l-a blamat pentru asta, au ramas in continuare o comunitate unita.
Sincer sa fiu, nu stiu daca in final cumparatorul chiar a platit pretul exorbitant, avand in vedere ca se cunosteau... insa cazul este interesant, nu ?

In concluzie :

Ebay nu este okazii... ca sa nu mai zic Miniauto
Kane a aflat asta intr-un mod cam dureros.
Platforma e conceputa sa fie eficienta la nivel mondial, are reguli clare si putine exceptii de la ele.
Trebuie multa atentie cand se umbla la jucaria asta ;)

« Ultima Modificare: 06/10/12*, 14 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars