Autor Subiect: COPYRIGHT - stergerea mesajelor  (Citit de 4891 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #15 : 01/28/09*, 19 »
Legat de copyright.
Din moment ce le-ai facut publice pe forum, nu mai ai nicio autoritate asupra pozelor. Cel mult sa scrii numele tau in diagonala cum fac astia de la Cancan. La fel cum e cu haifaivul de care multa lume se plange ca le fura pozele. Ai ales sa le faci publice, atunci sunt publice, oricine poate da copy paste si sa zica ca e a lui. Depinde de bunul simt al fiecaruia sa precizeze sursa de unde provin pozele. Chestia asta imi aduce de o discutie penibila cu un tip de pe un alt forum, cumca pozele puse de mine sunt luate de pe net si sa renunt la practica asta daca nu am modelul din poza.

Imi pare rau dar, legal, nu ai dreptate. Tot ce scrie un utilizator, tot ce pune ca poze etc ii apartin de drept, indiferent de agreement-ul de la inscriere. Asta stiu clar de la avocati. In trecut am avut o situatie asemanatoare cand din forumul defunct Autoshow ne-am desprins (nucleul principal) si am format alt forum. Certurile si nu numai au fost imense pe partea de proprietate intelectuala. Chiar daca scriu sub un pseudonim, textele imi apartin de drept. Sunt si procese castigate in RO pe tema asta.

Pentru a evita insa discutii eu am preferat sa-mi pun watermark pe poze, cum de altfel ati vazut.

La fel cu pozele de Hi5. Primim la Filebox zilnic amenintari etc, unele concrete de la avocati cu legea in mana. Daca pozele sunt hostate la noi fara acordul de drept al proprietarului, Legea este incalcata.

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #16 : 01/28/09*, 20 »
Viper, este adevarat ceea ce spui dar in necunostinta de cauza (oare??) unii isi fac "legile proprii" si de aici se produce o adevarata anarhie. Este bine de evitat astfel de discutii dar trebuie sa stim ce legi ne apara si in caz ca suntem in "dificultate" sa stim cum sa reactionam.  ;)
« Ultima Modificare: 01/28/09*, 21 de OLECO2007 »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #17 : 01/29/09*, 09 »
OLECO, juristul meu are alta parere :o
deh, depinde cata scoala au si ei... ;D

am scris bine ce am scris, pe celalalt forum moderat de mine (www.forumbuirsier.ro) chiar am avut aceasta problema.

acolo pur si simplu postam articole aparute in presa si le comentam.

in urma discutiilor avute cu doua redactii de publicatii economice ( ZF Ziarul Financiar si SF Saptamana Financiara ), a m postat punctul de veder al AZR (Asociatia Ziaristilor din Romania ) referitoare la preluarile de materiale pe forumuri publice si la regimul de copyright aferent. Problema este tratata pe larg si in alte parti, exista site-uri specializate in "dreptul net-ului" ca sa zic asa.

De aceea am specificat : "Doar daca nu sunt protejate in prealabil printr-o forma de copyright" - stiu ce spun si ce fac.

De exemplu, nu cred ca tu ti-ai inregistrat la OSIM pozele, nu ?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #18 : 01/29/09*, 10 »
si nici nu vad sa-si fi pus copyright pe ele ;D

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #19 : 01/29/09*, 12 »
Referitor la editare, mi se pare normal sa iti poti edita doar ultimul post ca user.
Daca eu scriu in primul post ca 1+1=3 si vine Popescu in postul 2 ma face prost ca 1+1=2 si apoi eu imi editez primul post in care scriu ca 1+1=2 si apoi in postul 3 il fac chior pe Popescu ca nu vde bine si ii trebuie ochelari... De asta e bine sa poti edita doar ultimul post daca nu a scris cineva dupa tine.
Referitor la poze: cea mai sanatoasa alegere este cea cu watermark. Chiar sa fie o recomandare in regulamentul afisat la inscriere. In general se accepta ca materialele sa fie folosite (texte/poze/sunete) de oricine daca se mentioneaza sursa si nu sunt folosite in scop comercial, nu ma apuc eu sa tiparesc postere cu colectia lui Georgescu la scara 1:43 si apoi sa le vand.

Referitor la acest topic, sa fie mutate discutiile referitoare la forum la FAQ iar restul sa fie sters.

O0        O0        O0

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #20 : 01/29/09*, 12 »
Vorba multa, saracia omului. Eu am spus cum este normal sa procedeze un user cand pleaca. Voi puteti dezvolta subiectul la nesfarsit (la asta va pricepeti foarte bine...)

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #21 : 05/14/09*, 14 »
Un user care alege sa plece o face in deplina cunostinta de cauza, stie care sunt consecintele acestei decizii.

Si intotdeauna exista varianta discutiei prealabile - vorba dulce mult aduce !  :o 8)

un citat interesant de aici : www.legi-internet.ro :

"In fond Internetul este o lume care nu exista in realitate.
Un fel de fum format din 1 si 0.
Un sfat juridic despre Internet e un fel de fum la patrat.
Legile se schimba repede, Internetul e accesibil dincolo de orice granite, deci lucrurile nu sunt tocmai simple."


deci, OLECO, vezi cum e cu "avocatii" astia tari in net  :o 8) ;D
« Ultima Modificare: 05/14/09*, 14 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #22 : 05/14/09*, 15 »
Depinde ce varianta iti convine  ;) Stii cum se spune: "legile sunt facute pentru a fi incalcate"  :D

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #23 : 05/14/09*, 17 »
 
www.legi-internet.ro e o prostie, singurul lucru interesant de acolo e citatul dat de Stefan. In rest e ca si cum ai avea legislatia auto pt un NFS si ai face plangere la politie ca Popescu s-a bagat in tine la un LAN party si ti-a distrus BMW-ul tunat. Sau ca si cum ar exista un catastif legislativ de unde rezulta ca statul din SIMS 2 iti mareste impozitul pt noua ta vila pe care tocmai ti-ai construit-o cu mouse-ul in orele de servici cu degetelele pe alt-tab sa nu te vada seful.

« Ultima Modificare: 05/14/09*, 19 de Alex230 »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #24 : 08/26/10*, 21 »
 
www.legi-internet.ro e o prostie,
...........

poate sa fie si asa, dar este pana una-alta este "prostia" de referinta in domeniul asta

recomand cu caldura cartea "Despre afacerile on-line si problemele lor juridice" - Alin Popescu


PS
recentele incidente de genul stergerii postarilor au facut acest topic din nou interesant... stiam ca exista dar nu mai stiam pe unde... l-am gasit acum  afro.gif
« Ultima Modificare: 08/26/10*, 21 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #25 : 12/11/11*, 14 »
intre timp, in urma unei discutii cu un avocat, se pare ca lucrurile s-au mai asezat :

- Imagini (poze) originale:
Cine posteaza imagini cu link-uri pe servere externe specializate poate face ce vrea cu ele (inclusiv stergere), iar cine le upload-eaza pe serverul forumului trebuie sa puna un watermark pe ele (daca tine la dreptul de proprietate intelectuala).

- Text original
Textele cu continut original postate pe forum beneficiaza de toate drepturile de autor aferente daca autorul poate fi identificat fara nici un dubiu (adica sunt semnate in clar si user-ul nu foloseste un nickname).

- Imagini si text preluate din alte surse
Pentru evitarea eventualelor complicatii ulterioare, este indicat sa se mentioneze clar sursa de unde au fost preluate (link de preferinta) - si la sursa originala a materialului respectiv se poate vedea daca este protejat cu copyright de orice fel sau nu.

Avand in vedere aceste clarificari, nu intrevad in viitorul apropiat nici un conflict pe aceata tema
« Ultima Modificare: 12/11/11*, 14 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

STuningAnonim

  • Vizitator
COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #26 : 06/22/12*, 07 »
intre timp, in urma unei discutii cu un avocat, se pare ca lucrurile s-au mai asezat :

- Imagini (poze) originale:
Cine posteaza imagini cu link-uri pe servere externe specializate poate face ce vrea cu ele (inclusiv stergere), iar cine le upload-eaza pe serverul forumului trebuie sa puna un watermark pe ele (daca tine la dreptul de proprietate intelectuala).


Cat timp pozele mele au avut Copyright pe ele si scrie clar si pe website-ul meu © All Rights Reserved by S Tuning Diecast Models si au fost si upload'ate pe site extern (photobucket).

Sunt curios de ce am primit Ban pentru "stergere de poze" ?

Nu imi pasa ce zice regulamentul forumului cat timp legea imi acorda dreptul de a face ce vrea cu pozele si text-ul meu.

Mi se pare corect atata timp cat eu am muncit pentru acele poze/text sa il sterg cand vreau fiind autorul lor.


michi

  • Vizitator
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #27 : 06/22/12*, 09 »
atata timp cat bifasi colo ca accepti conditiile regulamentului forumului, legea nu mai conteaza!
Oricum, forumul este o comunitate cu o ordine interioara conforma cu regulamentul.
Daca vrei poti sa stergi tot! Depinde de tine. Dar apoi vei pune la loc pentru ca vei reveni!

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #28 : 06/22/12*, 09 »
s-avem pardon, legea e suverana intr-un stat de drept  :/()?!?
cumpar masinute cu cheita

michi

  • Vizitator
Rãspuns: COPYRIGHT - stergerea mesajelor
« Răspuns #29 : 06/22/12*, 11 »
s-avem pardon, legea e suverana intr-un stat de drept  :/()?!?
pai atunci da in judecata forumul ca iti de BAN ca ai sters pozele!
Vei castiga sigur!