Autor Subiect: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)  (Citit de 4204 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #15 : 01/15/10*, 19 »
Mie unul mi se pare C63 amg chiar o macheta excelenta. Am votat o si o sa o votez. E superba !

Offline mtc

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #16 : 01/15/10*, 19 »
De acord cu Ciprian! )0(
O mentiune...la datele de lansare nimeni nu ai intrece pe Exoto... ;)

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #17 : 01/15/10*, 20 »
Exoto n-a prezentat nimic nou in 2009...Sharknose-ul din cate stiu e din 2008. Eventual ceva teme coloristice noi pt anumite modele dar cam atat.
Dupa parerea mea ,polul e total "aiurea". In ghilimele. Ce vreau eu sa punctez aici:
Producatorul anului nu se alege dupa cate modele a scos ,si ce modele a scos neaparat ,eu mi-am bazat alegerea pe evolutia calitatii ,preturi si oferta.
De aceea am ales Norev in fata multor alti producatori.
Motiv: 1.calitatea e in crestere ,foarte buna pt ,punctul 2, pretul oferit ,iar oferta ,se gasesc pe toate "gardurile" vb aia.
Nu am cum sa aleg de ex AutoArt ,care au din ce in ce mai mult plastic si direct proportional cu acesta e pretul.QC-ul de rahat al celor de la AA din nou reduc sansele sa ajunga in top (din pdv-ul meu). Oferta ,da se gasesc si ele peste tot...

Daca ar fi si un top "Surpriza anului" acestia ar fi TSM. Pe scurt ,exoto quality la pret rezonabil. Plus modelul care e unic pe piata in gama 1:18 (935 K3)

Offline mtc

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #18 : 01/15/10*, 20 »
Eu zic ca deja se exagereaza cu AutoArt.
Eu am fost printre primii,care am dat in ei,exagerind uneori,asta insa in 2007-08.
Ceva s-a prins de ei,recent au scos niste machete bune,gen 300SEL,Giulietta,etc...
Recent am primit cadou 901 de la ei,cumparat la nimereala e impecabil,eu zic ca CMC nu merita diferenta.
Legat de calitate,ramin la parerea ca picate la Q.C. ajung pe piata cu sau fara acordul lor,depinde de fiecare...
Probleme au si altii,CMC cam greseste la fiecare,megadetalii dar nu e de ajuns la pretul ala.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #19 : 01/15/10*, 20 »
Recent am primit cadou 901 de la ei,cumparat la nimereala e impecabil,eu zic ca CMC nu merita diferenta.

Ba chiar merita.
Am vazut pe viu 901-ul de la AUTOart. E o macheta frumoasa, surprinzator de bine realizata pentru AUTOart dar pana la CMC e maaare diferenta.
Vorbesc pe vazute - si pe "avute" - nu din vorbe  ;) .

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #20 : 01/15/10*, 21 »
multi nu sunteti in stare sa analizati un producator.
Hai sa fim mai rezervati in aprecieri, ca e mai bine. Bunul simt trebuie sa-si gaseasca locul oriunde, mai ales pe un forum public.

Si "sa nu dam un exemplu" de cum trebuie analizat un producator, ci "sa ne exprimam o parere".

In principiu mi se pare OK ce ai scris, dar cu rezerva de "parere personala", nu de exemplu.

Highway 61, dupa mine, nu poate primi + pentru detalii foarte bune. Bune da, dar nu foarte bune. Si nici finisaje decente. Cel putin vopseaua si nichelajele lasa de dorit.
Si nici faptul ca CMC primeste -pentru ca nu are modele accesibile tuturor coectionarilor. E politica lor, cine poate, se incadreaza, cine nu, nu. Dar pentru asta n-au de ce sa primeasca minus.


Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #21 : 01/15/10*, 21 »
Hai sa fim mai rezervati in aprecieri, ca e mai bine. Bunul simt trebuie sa-si gaseasca locul oriunde, mai ales pe un forum public.

Si "sa nu dam un exemplu" de cum trebuie analizat un producator, ci "sa ne exprimam o parere".

In principiu mi se pare OK ce ai scris, dar cu rezerva de "parere personala", nu de exemplu.

pai e clar ca e vorba de parere personala, poate trebuia sa scriu asta in loc sa folosesc cuvantul "exemplu". unii au inteles ideea, altii nu, nu e nici o problema :)

Citat
Highway 61, dupa mine, nu poate primi + pentru detalii foarte bune. Bune da, dar nu foarte bune. Si nici finisaje decente. Cel putin vopseaua si nichelajele lasa de dorit.

Cu vopeaua ai si nu ai dreptate. Sunt modele si modele. Unele au vopseaua ok, altele nu. Povestea cu nichelajele e un alt basm raspandit pe nu stiu ce cai. La inceput l-am crezut si eu, mai ales ca primul meu Highway 61 din colectie are o bara de-a dreptul zdrelita. ulterior m-am lamurit dupa ce am mai achizitionat alte 4 modele. Daca modelul vine intact, ramane intact daca e pastrat in conditii optime. Eu am probleme de crom si la autoart. Pullmanul nu e cu nimic mai presus fata de un H61, fiind si el nitel zgariat pe alocuri. Deficitul H61 este creat de tehnologia folosita pentru a croma. Sunt producatori mai putini populari care dau clasa producatorilor renumiti ca Kyosho, Autoart, poate chiar si CMC. (stiu, e deranjant sa spui de rau de CMC, am vazut ca e o moda in a fi luat drept subiect tabu!)

Citat
Si nici faptul ca CMC primeste -pentru ca nu are modele accesibile tuturor coectionarilor. E politica lor, cine poate, se incadreaza, cine nu, nu. Dar pentru asta n-au de ce sa primeasca minus.

tu aici ai amestecat cele doua plusuri. asa cum am spus la Sunstar si Highway 61 ca produc doar americane, excluzandu-se astfel din lista multor colectionari, asa si CMC au o gama variata de masini de F1 clasice, pe care le savureaza mai putini. E si asta un dezavantaj. Pe mine nu m-ar incalzi sa faca multe modele contemporane, dar daca ar face, ar avea mai mult succes. Cat despre pret, nu vad care e problema. Cel care isi permite la discretie CMC va zice mereu ca nu e problema, dar nu toti colectionarii isi permit sa investeasca 200-300 de euro intr-o macheta.

Ca fapt divers, pe un forum cunoscut a iesit macheta anului un Welly. A fost votat de utilizatori care au in colectie zeci sau sute de modele de top, incepand cu autoat si kyosho si terminand cu CMC si exoto. asta spune multe... e vorba de a deschide ochii sau nu. de aia m-am ambalat la rezultatul acestui poll. sincer sa fiu nici nu asteptam raspuns la ce am scris, era doar un discurs...

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #22 : 01/15/10*, 22 »
pai cred ca si eu m-am cam ambalat, stii ca de obicei nu scriu in nota asta...

in fine, sa vedem ce ne-o aduce anul asta...sa speram ca "de bine"  ;)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #23 : 01/15/10*, 22 »
pai cred ca si eu m-am cam ambalat, stii ca de obicei nu scriu in nota asta...

in fine, sa vedem ce ne-o aduce anul asta...sa speram ca "de bine"  ;)

dar nu e nici o problema, din punctul meu de vedere te-ai ambalat privind machetele, nu am luat nimic ca pe un afront personal. eu raman la parerea ca sunt multi care merg cu valul si isi schimba parerea in functie de ce spun altii si de moda. asta duce la analize eronate. daca urmaresti ultimele 2-3 prezentari de la 1:18 ai sa-ti dai seama la ce ma refer. eu unul sunt foarte dezamagit.

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #24 : 01/15/10*, 23 »
Eu zic ca deja se exagereaza cu AutoArt.
Eu am fost printre primii,care am dat in ei,exagerind uneori,asta insa in 2007-08.
Ceva s-a prins de ei,recent au scos niste machete bune,gen 300SEL,Giulietta,etc...
Recent am primit cadou 901 de la ei,cumparat la nimereala e impecabil,eu zic ca CMC nu merita diferenta.
Legat de calitate,ramin la parerea ca picate la Q.C. ajung pe piata cu sau fara acordul lor,depinde de fiecare...
Probleme au si altii,CMC cam greseste la fiecare,megadetalii dar nu e de ajuns la pretul ala.
1. Autoart-ul e 911 din 1965 ,CMC e 901 din 1964. Diferente sunt destule ,mici ,dar sunt.
2. Autoart-ul e CHEL in comparatie cu CMC-ul. Nici nu s-au straduit sa reprezinte macar compartimentul de sub capota fata ,o roata de rezerva si un rezervor nu cred ca erau chiar asa de mult de lucru (vezi PMA ,Carrera 1983). Iar avand in vedere ca e in jur de 80-100 de euro ,iar modelul de la CMC se gaseste pe la 180-200 de euro ,eu zic (,) ca merita investitia din plin. Detaliul celor 2 e incomparabil.

Offline mtc

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #25 : 01/16/10*, 14 »
1. Autoart-ul e 911 din 1965 ,CMC e 901 din 1964. Diferente sunt destule ,mici ,dar sunt.
2. Autoart-ul e CHEL in comparatie cu CMC-ul. Nici nu s-au straduit sa reprezinte macar compartimentul de sub capota fata ,o roata de rezerva si un rezervor nu cred ca erau chiar asa de mult de lucru (vezi PMA ,Carrera 1983). Iar avand in vedere ca e in jur de 80-100 de euro ,iar modelul de la CMC se gaseste pe la 180-200 de euro ,eu zic (,) ca merita investitia din plin. Detaliul celor 2 e incomparabil.


Nu sint expert in diferente Alex,eu mi-am dat cu parerea.Pt.mine AutoArt e suficient.Pt.mine diferenta de pret nu se justifica.
Carrera 1983 il am si eu de la Minichamps atat berlina cit si cabrio pe rosu,e un model bun

Offline mtc

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #26 : 01/16/10*, 15 »
Eu zic ca Autoart au avut un 2009 bun,detaliile si calitatea sint in crestere.
Pt.mine nivelul lor e suficient.
Toti au crescut preturile,toti au probleme,dar vad ca doar Autoart e tocat marunt,am inceput sa cautam cu mm la ei(inclusiv eu)...incepe sa devina obsesie... :o
Mie greu sa gasesc un model prost scos de ei in 2009,poate doar sub asteptari.
Eu sper sa-si rezolve problemele cu calitatea variabila si cu dealerii neseriosi.
Ma abtin sa definesc producatorul anului,toti au si parti negative dar si parti pozitive.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Poll: Producatorul anului 2009 (1:18)
« Răspuns #27 : 01/17/10*, 10 »
Eu zic ca Autoart au avut un 2009 bun,detaliile si calitatea sint in crestere.
Pt.mine nivelul lor e suficient.
Toti au crescut preturile,toti au probleme,dar vad ca doar Autoart e tocat marunt,am inceput sa cautam cu mm la ei(inclusiv eu)...incepe sa devina obsesie... :o
Mie greu sa gasesc un model prost scos de ei in 2009,poate doar sub asteptari.

Subscriu total! Mie mi-a placut de AUTOart in 2009. Au scos o gramada de modele (pt ca si volumul conteaza), majoritatea din ele de o buna calitate, sau o mai buna calitate, calitate care pt mine este suficienta. Iar modelele pe care le-au scos ei imi plac mult mai mult si mi le doresc mult mai mult in colectie decat modelele iesite de la H61 (despre care am numai cuvinte de lauda, cu exceptia faptului ca MIE PERSONAL nu imi prea plac modelele lor - ATAT). De asta votul meu pt AA. Nu am sperante si nici nu vreau ca AA sa inceapa sa o dea spre CMC sau Exoto. Sper ca si 2010 sa fie la fel de productiv pt AA si in continuare vor avea votul meu.