Autor Subiect: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor  (Citit de 8201 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Tutorial on how to make rusty, old looking model junkyard cars. 1/24 and 1/25 plastic model kits are the subjects.

http://www.youtube.com/watch?v=NRbVQwvhTWA&feature=fvwrel

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Ne mai putem inspira si de aici:

http://www.youtube.com/watch?v=GOAiXL4KPO4&feature=related

chiar daca este legat de trenulete este util si pentru machetele auto.

Si imi permit sa evidentiez un exemplu de reusita din domeniul modelismul feroviar:

http://trains-addicted.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=61&lang=en

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #2 : 03/05/14*, 11 »
Ce materiale ar trebui sa folosesc pentru ''imbatranirea'' unei machete 1:43 (precum un DeAgostini). Demult doresc sa am o minidiorama cu o Dacie abandonata.
Am vazut ca exista un sortiment de vopsea emailata de la Revell care imita foarte bine rugina. Din pacate, am vazut respectivul sortiment intr-o poza pe un site web, iar stocurile de vopsele din Diverta (de la Bucuresti Mall) sunt cvasi-nule. >:(
Mi-a venit si ideea de a ''abandona'' macheta afara pentru un timp indelungat, urmand sa rugineasca ''natural''. Am renuntat repede, crezand ca va dura o eternitate.
Ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat!
« Ultima Modificare: 03/05/14*, 11 de PaulIP »
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #3 : 03/05/14*, 12 »
încearcă la parcmodels.ro: au o gamă bogată și sunt comunicativi;

păi, bine, măi Paul, cum ”dacia abandonată”? ți s-a urât cu binele???
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #4 : 03/05/14*, 12 »
încearcă la parcmodels.ro: au o gamă bogată și sunt comunicativi;

păi, bine, măi Paul, cum ”dacia abandonată”? ți s-a urât cu binele???
Va multumesc mult!
Bineinteles ca  nu ''mi s-a urat cu binele'', dar ma tenteaza demult ideea asta. 0\
In plus, e doar o diorama. Pe langa masinile restaurate, ador si cele abandonate, si cimitirele de masini. Stiu ca suna morbid, dar au si ele farmecul lor.
« Ultima Modificare: 03/05/14*, 12 de PaulIP »
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #5 : 03/05/14*, 12 »
Cine e monstrul care poate lasa o Dacia abandonata?

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #6 : 03/05/14*, 13 »
Cine e monstrul care poate lasa o Dacia abandonata?
Cam asa ma intreb si eu. Cu siguranta nu sunt eu acela. Ador Daciile. (Ca o paranteza, sper ca, la 18 ani, sa am in posesie un model CN4).
Wow... Nu stiam ca o simpla idee poate provoca atata tam-tam. Colegul tamasp a realizat doua diorame cu machete DeA abandonate. Inclusiv Dacia, ARO si TV. De ce va impotriviti ideii mele? Nu e nimic concret.
P.S.: pe topicul ''Masini de Legenda'', user-ul matrixworld a spus ca va aparea Dacia 1410 CN4 ''zambetul lui Iliescu''. As fi ales acea masina pentru imbatranire, mai ales ca, in spatele blocului in care stau, se afla 3 astfel de modele in stare de... conservare (sa presupunem).
« Ultima Modificare: 03/05/14*, 13 de PaulIP »
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #7 : 03/05/14*, 13 »
bezz: propun uciderea cu pietre; ok?
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #8 : 03/05/14*, 13 »
bezz: propun uciderea cu pietre; ok?
Parca am fi in era persecutiilor asupra crestinilor. Eu propun aruncarea in groapa cu lei/serpi/alte reptile.
Bucurestiul e plin de ''zambitoare'' abandonate. Desi nu imi place situatia deloc (jur!), avand in vedere ca vor deveni si acestea istorie, m-am gandit si la ele.
Ca o consolare, am in vedere si realizarea unui taxi, a unei masini de Politie(+ Politia Militara) si a ''ultimei berline'', de pe 21 iulie 2004.
Give PEACE a chance!
Si eu care credeam ca numai pe asw erau fani ''ultra-inversunati''.
Gata! M-am prins! Toate acestea sunt ironii, iar eu am ''cazut in plasa de stele''.
« Ultima Modificare: 03/05/14*, 13 de PaulIP »
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

klauze

  • Vizitator
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #9 : 03/05/14*, 13 »
un commando a plecat deja de la NY catre tine, via London sa ia munitie. In Craiova li se va alatura Sfarma-Piatra de la serviciile extrem de secrete (si grase) oltenesti. Tu, care ai putut sa rostesti si sa repeti in public sintagma "dacie abandonata", vei da socoteala.....Pe drum vei fi torturat de Fratii Brothers C&C si vei suferi cumplit pentru asta.  ;)

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #10 : 03/05/14*, 13 »
Vai! Iertare! Mi-e ataaaat de frica!
Totusi, am 15 ani, astfel de glume nu prea au efect la mine.
Pana nu vad pe asw o dovada a declaratiilor de dragoste/razboi, nu retrag nimic.
Brutus! poc poc
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline HAKU

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #11 : 03/05/14*, 13 »
Ca o paranteza, sper ca, la 18 ani, sa am in posesie un model CN4
Poate te razgandesti pana atunci...

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #12 : 03/05/14*, 13 »
Poate te razgandesti pana atunci...
Maybe.... :blank:
Totusi, cand vad ca Ionut nu mai este administrator, inteleg de ce.
Totodata, se pare ca este interzis prin lege pronuntarea sintagmei ''Dacia abandonata''.
Dar, vine vorba: "cu pasiunea omului nu te pui"! Nu inteleg de ce va afecteaza atat de mult dorinta mea de a avea o minidiorama cu asa ceva (ca sa nu mai repet sintagma). Pe tamasp nu l-a luat nimeni peste picior. De ce faceti asta cu mine? Nu sunt mai presus/prejos decat nimeni altcineva.
« Ultima Modificare: 03/05/14*, 13 de PaulIP »
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #13 : 03/05/14*, 13 »
Vad ca lumea se tine de mistouri asa ca iti raspund eu.
Daca vrei o masina abandonata poti sa incepi prin a cauta poze cu asa ceva.
Un parbriz spart, un far scos care atarna, un cauciuc deformat (cu un obiect fierbinte, un "ceva" metalic incalzit la flacara de aragaz).
Pentru rugina lovesti caroseria cu un ciocan ascutit, in locurile unde a fost lovitura astupi cu ruginiu. Pentru mizerie trebuie sa iei vopsea diluata si da dai multe straturi pana obtii ce vrei. Nu uita, mizeria intra in crapaturi asadar insisti acolo cu mai multe straturi.
Iei un spray gri si gazezi masina de la distanta pentru a obtine un aspect de prafuit. Ii ridici un stergator ca a parcat unde nu trebuie. Numarul de inmatriculare atarna intr-un surub.
Pentru rugina iti trebuie vopsea rust: http://www.hobbyzone.ro/agama-29m-rust-matt-p137.html Nu e pe stoc dar poti sa iti iei o culoare asemanatoare.
Poti sa cauti si aici: http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=183&subcat=198&perpage=100
Combini un rosu cu maro pana cand iti iese. Si uita-te pe www.cartula.ro

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: YouTube tutorial despre imbatranirea machetelor
« Răspuns #14 : 03/05/14*, 14 »
Va multumesc foarte mult!
Eu am o vopsea Revell ''Mud Brown'' 80 emailata.
https://www.google.ro/search?redir_esc=&client=tablet-android-hms-vf-ro&hl=ro-RO&safe=images&oe=utf-8&q=revell%20enamel%20brown%2080&source=android-browser-type&qsubts=1394020607905&action=devloc#biv=i%7C1%3Bd%7CUL6qLGHZyKpS4M%3A
As putea pune putina vopsea (cam cat gamalia unui ac) pe varful unui marker permanent rosu pentru a obtine o nuanta ruginie?
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!