Autor Subiect: Utilaje pentru tehnica betonului  (Citit de 28352 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Utilaje pentru tehnica betonului
« : 05/15/09*, 17 »
Utilaje petru fabricat, transportat, pus in opera si finisat betonul: statii de betoane, betoniere, malaxoare, pompe de beton, sapa, mortar, benzi transportoare, rigle vibrante, finisoare de beton etc.
Incep cu o pompa de beton Schwing KVM 52 (adica 52 m inaltime) pe sasiu Volvo FL6 10x4. Conrad, 1:50, nu se mai produce de vreo 2-3 anisori.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #1 : 05/15/09*, 20 »
io o tin p-a mea, cuier de haine ;D
cumpar masinute cu cheita

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #2 : 05/15/09*, 20 »
Frumoasa "caracatita"  :D ;) :) ::)

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #3 : 05/18/09*, 11 »
Foarte interesanta trebuie sa fie partea mecanica de virare pentru cele 3 axe din fata. Se pot face niste poze mai in detaliu?

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #4 : 05/18/09*, 11 »
Cat de curand o sa fac poze si o sa le postez.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #5 : 06/26/09*, 12 »
O pompa de beton Putzmeister M31/27, produsa de Conrad cu ceva ani in urma, scara 1:50. Un model mai rar deoarece: este pe sasiu MAN (varianta "standard" era pe sasiu MB), este alba (varinata standard era portocaliu - culoarea Putzmeister) si este personalizata "Breitbach & Hostadt".

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #6 : 06/26/09*, 12 »
frumusica macheta, iar pompa e de categorie "musca" ;D

ieri parca, am vazut pe iancu de Hunedoara o pompa de beton asemanatoare cu cea de mai sus, tot Volvo, insa configuratia era cu 2 axe pe puntea fata si 3 pe spate! oricum era uriasa! :o :D
cumpar masinute cu cheita

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #7 : 09/22/10*, 11 »
Si, pentru ca nu am mai postat demult, sa "dezmortim" un pic topicul: o autobetoniera Stetter, de 9 mc, pe sasiu Mercedes-Benz SK 8x4, scara 1:50, fabricata de Conrad.

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #8 : 03/20/11*, 16 »
Super tari!

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Rãspuns: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #9 : 01/03/14*, 18 »
O pompa de beton Putzmeister M31/27, produsa de Conrad cu ceva ani in urma, scara 1:50. Un model mai rar deoarece: este pe sasiu MAN (varianta "standard" era pe sasiu MB), este alba (varinata standard era portocaliu - culoarea Putzmeister) si este personalizata "Breitbach & Hostadt".
Si, pentru ca am avut ceva timp, am reusit sa scriu o recenzie mai amanuntita, pe blog: http://vitrinacumachete.wordpress.com/2014/01/02/macheta-pompa-de-beton-putzmesiter-brf-2112-m3127-scara-150/
In curand, sper sa mai postez cateva recenzii ale machetelor din colectie (m-am apucat sa fac un pic de ordine).

« Ultima Modificare: 01/11/14*, 21 de ampopa »

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #10 : 08/03/14*, 18 »
O macheta interesanta (utilajul este inedit, iar macheta este realizata intr-un mod cu totul exceptional): o autobetoniera Oshkosh S-Series. Un utilaj pe care nu o sa-l vedem decat pe continentul american, intrucat e specific acelei piete: este o betoniera cu descarcare frontala (peste cabina soferului), spre deosebire de "Cifele" europene, care au descarcarea prin spate. Avantajul prinicpal al descarcarii fronatel este ca, in cazul in care se toarna betonul direct (in fundatii, pardoseli, drumuri, platforme, etc) ai un control al descarcarii mult mai bun (pozitionare, debit, etc).
Betoniera de mai jos este contrsuita de Oshkosh (partea de sasiu, cabina, etc) si McNeilus (o companie din grupul Oshkosh, specializata in suprastructuri de betoniere si ... gunoiere). Betoniera este propulsata de un motor de 350 CP, are un volum de 8,5 mc si are... 7 osii! In europa, o "Cifa" de 9mc ar circula pe 4 osii, insa in SUA, din cauza legislatiei, in foarte multe state, sarcina maxima pe osie este limitata, astfel incat sunt nevoiti sa adauge osii ajutatoare.
Macheta este realizata de (defunctii) TWH si este o bijuterie (veti vedea de ce), din pozele de mai jos.
Penru o recenzie mai detaliata, va invit pe blog: https://vitrinacumachete.wordpress.com/2014/08/03/macheta-autobetoniera-oshkosh-s-series-scara-150/

IMG_2851

IMG_2869

IMG_2854

IMG_2852

IMG_2863

In curand va urma si o pompa de beton " mai altfel": Schwing S31HT cu brat telescopic!

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #11 : 08/04/14*, 09 »
Betoniera arata WOW! Masina in sine e deosebita de ce vedem la noi, mai exotica decat un Lamborghini.
Sa turnati beton cu placere ;D

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #12 : 08/04/14*, 10 »
excelentă recenzia! iar macheta, așa cum ai punctat, face deliciul oricărui colecționar;

felicitări!!
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #13 : 08/04/14*, 13 »
Multumesc! Intr-adevar, atat betoniera in sine (care este cu adevarat "exotica", cum zicea Ady) cat si macheta sunt deosebite, fara doar si poate. Mai am cateva machete TWH in colectia personala (si am adus cateva si in magazin), insa asta cred ca este cea mai detaliata (desi nici celelalte nu sunt departe).

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #14 : 08/04/14*, 14 »
Curioasa betoniera.
Mi a placut precizarea cu greutatea pe osie.
In Romania este depasita in mod regulat aceasta norma in raport cu tipul drumului.