Autor Subiect: Manipularea din Romania legat de CRIZA din Romania !!!!  (Citit de 1810 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
Asa carevasazica....CRIZA in Romania !!!

Dar CE FEL DE criza ? Care criza?? Cum...criza ???

Pai sa o luam metodic:

1--toti politicienii ne-au "inoculat" in noi, in romani,  expresia " Este CRIZA in Romania !!"  <-o

DAR, ca e cu DAR, CUM sa fie CRIZA in Romania , cand noi avem salarii medii de ...cca 200 euro, cam 800 de lei ( si bonuri de masa, astea cand / daca se mai dau .....) ? ? ?

( Verificati , va rog, BURSA salariilor la acest moment !! Eu o stiu de cca 1 an, de asta am si ales sa ma CAR in Marea Britanie )

Recapitulez: in Romania e criza la un  salariu mediu de 800 lei .....NU mai vorbesc de pensii  <-o )0(

CE POTI face / plati cu 200 euro pe luna in RO, decat sa subzisti de la o luna la alta ? ? ? ? ??
 CUM sa intretii un copil la gradinita cu acesti bani ???
 CUM sa investesti intr-un curs de recalificare din acesti bani ????
 CUM sa achiti o chirie din acesti bani ??? ...si sa-ti mai ramana si de mancare , si de abonament de internet , si de ....., si de ...., si de.....

Se mira toti politicienii ca in Romania a scazut natalitatea la MAJORITATEA populatiei ( stiti voi de ce am scris majoritate, ca la ceilalti nu sunt probleme de genul  :/()?!? ) ? ? ?
 
Pai cum sa-ti mai arda de copii, cand tu esti platit cu un "salariu de criza de 800 de lei " ? ? ?  :/()?!? :0/
======================================================================================================
======================================================================================================

2--Cum e CRIZA la altii, adica in Spania, Italia, Franta, Grecia ori....acolicalea, la je, in Marea Britanie :

--pai, de la un salariu mediu de 1800--2000 de Euro inainte de criza, acum s-a ajuns la un salariu de 1200-1400 de euro !!!  )0(
  Chiar si cu 1200 euro pe luna, un VESTIC o duce BINEEEE !!!


Intradevar, grecul, francezul, englezul, spaniolul :

--iese mai RAR la pub / birt / bodega sa bea o bere cu baietii ....ca e CRIZA !!

--vacantele se fac prin "imprejurimi" ori in tara natala, NU se mai fac in Maldive ori Caraibe ....ca e CRIZA !!!

--masina NU se mai schimba de la un an la altul....ca e CRIZA !!!

--televizorul de 1,3 m NU se mai schimba de la un an la altul cu ultima plasma din domeniu....ca e CRIZA !!!

--se mananca mai des acasa, nu la restaurant, dar tot se comanda mancare de la firma de catering ...ca e CRIZA !!!!


 

 Eh, asta e CRIZA adevarata !!!!!!!!!  )0( :/()?!?



IN Romania, e doar ...M A N I P U L A R E !!!!
....ca sa ne faca sa credem ca SUFERIM si noi cu restul lumii !!!
GRESIT : suferim doar NOI, romanii !!!!

CUM mama naibii sa ai CRIZA in Romania, la un salariu mediu de cca 200 de euro ? ? ? ? ?
 


Semnat : Marius.

ps:
 Toate cele scrise mai sus sunt ticluite de mine, nu sunt copiate de pe undeva !!!
...si mi le asum !!!!

pps:
 Un salariu mediu in Grecia, la momentul acesta, este cca 700 de euro !!!....si la ei CHIAR e CRIZA !!!
 Grecii CHIAR au datorii uriase, sunt cu un picior in groapa !!!!....si totusi au acest salariu MINIM si GARANTAT de catre guvernul elen !!!!
 Alooooooooo.......mi se pare NUMAI mie , sau suntem prostiti pe fata de catre TOTI politicienii roamani ? ? ?


....iar romanii din Romania sunt in CRIZA cu salarii de....200 euro !!!  :/()?!? :0/
 Bravo noua !!! :0/

PPPS:
 Eu mai sus ma refer la muncile "normale", gen profesor, doctor, spalator de masini, instalator ( electric ori sanitar ) , cizmar.  etc etc etc...
 Stiu si cazuri de programatori IT care ating 7000--8000 de lei / luna, dar prietenul asta al meu NU mai are timp de casa si copil, isi vede fetita doar ...noaptea !! El weekend-uri NU are, ca se munceste !!! In aceeasi postura e si nevasta lui !!
 
Si atunci.....ce rost toate aceste zbateri DACA tu nu mai apuci sa vezi cum iti creste copilul ???

Copilul o data in viata creste, iar TU o data in viata imbatranesti !!!!!!
« Ultima Modificare: 01/17/12*, 00 de sesamcave »

Schumy

  • Vizitator
Foarte ,foarte ,foarte tare dar zi-ne cum te-ai carat din tara? Stiai pe cineva , ai plecat prin agentie , ce lucrezi?

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
...am scris chestia asta...intr-o varianta mai "condensata" desigur, pe mai toate forumurile ziarelor din RO !!

Eu unul sunt satul de MANIPULAREA zilnica din ziare ori TV !!!
....nu ca in UK nu ar fi la fel !!!  :/()?!?....dar aici macar se mai vad si ceva rezultate dupa ce se ....fura !!!!  )0(

De plecat, am plecat pentru ca mi-am dorit sa plec si pentru ca am pe cineva de ma sprijina aici !

Trebuie retinut UN singur lucru IMPORTANT :

Oricat de bine calificat esti in RO, oricate diplome acreditate in RO si recunoscute in UE ai avea, apoi tot va TREBUI sa te RECERTIFICI in Marea Britanie !!!!
Marius.
 

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.129
lasa.. ca si copilul lui vanghelie invata la oxford..
 <-o <-o <-o

deci..mare chestie uk asta..
« Ultima Modificare: 01/17/12*, 00 de johann.nunweiller »

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Unde e criza?Eu nu o vad,cel putin pe forumul asta sau pe celalalt se vand machete de sute de euro zilnic.Cred ca criza asta e doar pentru unii oameni,din pacate!

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
@johann.nunweiller,

Bag seama ca tie iti arde de ras, dar mie nu !  :/()?!?

Eu am venit aici strict doar pentru o VACANTA de...MUNCA !!!)0( :/()?!?
 Nu ma laud ca sunt aici, ci imi pare rau ca nu sunt in RO cu iubita , cu familia mea si cu prietenii mei....

Chiar e greu aici !....si nu ma refer la  munca, ci la DOR !!!

Viva la revolucion !!
Ariba ariba !!!  :/()?!?
Marius.

PS:
Atunci cand aici, muncind o munca normala,  8-10 ore /zi si castigand cam 1000 de lire sterline ( cel putin la inceput ), pai iti vine sa te iei cu mainile de cap fata de ce SCLAVIE fac astia in RO !!!
...iar la sfarsit de luna, dupa ce trag linie, CHIAR imi mai raman bani sa pun deoparte si CHIAR sa-mi mai iau si vreun trenulet ceva. )0(:/()?!?

  800 de lei / zi in Romania este o SCLAVIE MODERNA fara lanturi !!!!

  Patronii din RO, unii de nevoie, altii doar merg pe TREND, te platesc cu bani doar cat sa fie siguri ca vii si luna urmatoare la munca...si tot asa !!!

....iar bani se fac in RO, cu tot cu taxele si impozitele aiuritoare si , unele, chiar aberante !!!

Dar, e mai usor sa spui "Stii, angajatule, e criza, iti dau 800 lei si bonuri de masa !", dar NU se gandeste nimeni ca , poate acel OM isi ia maine lumea-n cap, iar TU , patron sau Stat, ramai s-o angajezi pe ...BUNICA !!!! )0( :/()?!? <-o

 Eu am mai spus anul trecut si o spun si acum:
Acum in RO este o criza de personal care inca NU a ajuns la faza critica !!!
...dar in maxim, maxim am zis ! doi ani de zile, apoi aunci vor urla, atat patronii, cat si Statul-marele-angajator  ca NU mai au pe cine sa angajeze !!!...poate doar pe ...BUNICA !!!  )0(
 
Mark my words !!!!

Marius.

PS: Pe cine vor mai angaja in viitor patronii ori statul ???
 Pe absolventii de Bacalaureat care NU iau BAC-ul ????
 Pe absolventii care abia stiu sa scrie si sa ingaime 2 cuvinte, si alea fiind "ASL pls ? " ? ? ?  )0( <-o

 Scolile de meserii sunt de mult distruse in RO....
 De ingineri si de absolventi de ASE( Finante-Banci) e plina tara si ultra-saturata !!!
 Bancile , anul asta, vor incepe sa "scuture" presul: vor inchide masiv din sucursale, vor concedia la greu oameni !!!
 Va fi si mai greu , abia acum va incepe GREUL in RO !!!!

 So, pe cine vor mai angaja ?? ?

PS:
 Sa ma ierte cei ce sunt patroni si sunt pe forum membrii, eu asa vad lucrurile ....iar ca mine sunt ....cam multi romani !!!

 Iar ca sa nu spuneti ca vorbesc din auzite, apoi eu nu am fost patron, doar ca lucrand pentru o firma de ....de instalatii sanitare ( nu o vorbesc de rau, ci doar spun !) , am avut ocazia sa vad ce si cum legat de CIRCUITUL BANILOR , ca doar EU ii colectam , eu mai incheiam si contracte, eu mai si participam cu baietii la lucrari , in fine.... etc etc....
 A fost bine pana la un punct...apoi......

  ....am plecat de acolo cand am vazut ca NU mai sunt bani SI pentru angajati  !!!!

 ....iar lucrari erau, banii veneau....dar doar catre o singura DIRECTIE !!!!...si aia nu era si catre angajati !!!!

 Statul vrea sa vii sa muncesti in RO, dar pe salariu de 800 lei !!!
 Statul vrea ca TU, patron, sa-i platesti jdemii de taxe si impozite, dar uita ca , daca nu "impingi tava lunar", cei de la Garda Financiara, De Mediu, de Draci...., de la OPC vin si " te faulteaza " , "te calca" mai ceva ca cocosul pe gaina ...  )0(
.....si trebuie sa dai si aici SPAGA !!!...alti bani, dar tot din acelasi buzunar , pentru o alta distractie a Marelui-stat-in-stat !!!
 
 

Asta e !!
 Nu doresc sa supar/ ofensez pe nimeni !!!!...dar e cu DAR ......
    


« Ultima Modificare: 01/17/12*, 02 de sesamcave »