Autor Subiect: Masinute de plastic  (Citit de 4503 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline asv

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 329
  • Gen: Bărbat
Masinute de plastic
« : 04/12/13*, 14 »
Cu greu am reusit sa fac rost de 2 masinute romanesti din seria de 3 lei si un Ferrari de plastic dar nu este romanesc

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #1 : 04/12/13*, 14 »
:) Ce ne mai bucuram la ele!  )0(

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #2 : 04/12/13*, 15 »
 <-00

Offline asv

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 329
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #3 : 04/12/13*, 23 »
si eu m-am bucurat cand le-am gasit pentru ca sunt intr-o stare excelenta  <-o
Ferrari nu era programat insa nu m-am putut abtine sa nu-l iau la cum se prezinta. Este fabricat de vinylline in w. germany
« Ultima Modificare: 04/12/13*, 23 de asv »

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #4 : 04/12/13*, 23 »
Sigur sunt romanesti? Vw stiam ca-i din ddr, am avut si eu unul, si un mercedes, mie mi-a soptit o pasarica ca-s ddr-iste.

Offline ovibonaparte

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 495
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #5 : 04/12/13*, 23 »
Sigur sunt romanesti? Vw stiam ca-i din ddr, am avut si eu unul, si un mercedes, mie mi-a soptit o pasarica ca-s ddr-iste.
ma!termina cu prostiile <-o...sunt romanesti cele doua...cand eram mic la vw  ii spuneam skodita,ca seamana,si asa imi placea si acum sa ii spun,cine stia in anii 70 de variante de vw?daca ti-a spus cineva ca sunt ddr-iste te-a pacalit,da' eu nu cred...

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #6 : 04/13/13*, 00 »
Mercedes ar fi romaneasca. De vw nu-s sigur. Pasarica poate sa infirme sau sa confirme, daca vrea, aici.  <-o

Offline darkbrother

  • cu simtul umorului dezvoltat
  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 939
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #7 : 04/13/13*, 00 »
Tare mi si mie ca sint romanesti ca tin minte si eu ca erau pline magazinele de jucarii cu ele  si mai gaseai si dacii si inca un model mai patratos care nu stiu ce fel era .
sa fi lasat Taicuta sa importe prin '75-'80 ddr-iste cind le puteau face la noi ?
La tăţi ni-i greu!

Offline ovibonaparte

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 495
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #8 : 04/13/13*, 00 »
   Daca nu ajunge ca va zic eu,nu ca sunt cel mai priceput...vedeti ca le gasiti la Remus pe subiect,oricum astea sunt cele mai comune,si multi colegi le au in mai toate variantele de culori...la faza cu importatul,evident ca gaseai din tarile prietene,numai sa le cumperi...o masinuta Novoexport ruseasca de plastic(simca ocean) era 25 de lei pe vremea aia,daca imi amintesc bine,nu era chiar ieftina,cel putin pt. unii,vad ca alti colegi aveau jucarii mult mai scumpe...iti luai sapte plastice romanesti cu banii aia,plastice pe care le luai si le distrugeai fara nici un regret...
    Ce vremuri,insa atunci imi placeau doar masinutele de fier,cum le ziceam...cand am vazut prima oara masinute rusesti  la scara1/43,in 1982,am ras de ele,incat prietenul(si colegul) nici macar nu le-a mai adus la scoala sa le arate la restul clasei...si deschidea 4 usi si capotele...

Offline asv

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 329
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #9 : 04/19/13*, 12 »
plasticele mele  ;D

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #10 : 04/19/13*, 13 »
   ...o masinuta Novoexport ruseasca de plastic(simca ocean) era 25 de lei pe vremea aia,daca imi amintesc bine,nu era chiar ieftina,cel putin pt. unii,vad ca alti colegi aveau jucarii mult mai scumpe...iti luai sapte plastice romanesti cu banii aia,plastice pe care le luai si le distrugeai fara nici un regret...
16 lei !!!

Offline ovibonaparte

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 495
  • Gen: Bărbat
Re: Masinute de plastic
« Răspuns #11 : 04/19/13*, 17 »
16 lei !!!
   Se poate,nu zic,bunica mea s-a plans(cand mi-a cumparat-o)ca e cea mai scumpa masinuta la cat de mica este <-o
« Ultima Modificare: 04/19/13*, 17 de ovibonaparte »