Autor Subiect: AUTOart Signature 1/43 Jaguar D-type 1955 LeMans 24hours winner  (Citit de 4053 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Jaguar D-Type  fost produs intre 1954 si 1957 in numar de 18 bucati special pt curse 53 pt clientii civili si 16 convertite ulterior in varianta XK SS.
Modelul prezentat astazi se refera la cel care a castigat cursa Le Mans in 1955 si condus de cuplul  M. Hawthorn and Ivor Bueb.A fost o cursa fanstastica in care au fost doborate multe recorduri de viteza,din pacate totul a fost umbrit de cel mai grav accident din istoria curselor in care si-au pierdut viata ~ 88 de persoane si foarte multe altele ranite in momentul in care un bolid Mercedes-Benz 300 SLR a fost pur si simplu catapultat in afara pistei, lovind in plin spectatorii veniti in numar de 300 000 in acea zi.
Sunt usor de gasit informatii referitoare la cursa respectiva asa ca nu am sa mai insist.







Despre macheta:
In primul rand personal o consider o bijuterie si am toata admiratia pt cei de la Autoart.Oricum in momentul asta reprezinta Holy Grail-ul colectie mele si cred ca va ramane mult timp in stadiul acesta  :/()?!? .Pretul este usturator pt buzunar insa comparativ cu ce primesti as zice ca este unul corect,cu toate ca pana acum ceva vreme ma consideram nebun numai cand priveam modelul pe net dar sa-l mai fi si cumparat :))
Autoart spune ca proiectul pt creearea machetei a durat peste 1 an de zile si au fost implicati o multime de ingineri precum si peste 200 de muncitori in linia de productie.
Macheta contine urmatoarele componente:
Piese diecast -7
Foto-decupate -11
Piese Metal -42
Piese Plastic-51
Piese cromate-13
Alte materiale -20

Vopsirea s-a facut de asemenea in mai multe etape si folosind mai multe procedee:
free-hand spray:46
mask spray painting-32
tampon printing:31


Dimensiunile machetei : 9.63 cm si 89g
Mai multe detalii direct pe siteul producatorului http://www.autoartmodels.com/article.web.ViewArticleDetails.do?articleId=80&localeId=en

FOTO macheta:
Pana o scot la aer va prezint varianta sedintei indoor caci nu mai am rabdare :D

































































Sper ca nu-s prea multe poze,mie imi place atat de mult incat i-as face si 1000 :P.
Fiind foto de interior nu am reusit sa redau cu cadevarat culoarea/nuanta machetei care mai degraba este un verde inchis superb .
O prezentare video f reusita gasiti aici: https://www.youtube.com/watch?v=_iQwSrDTF_U&index=2&list=LLyCam8b3i781v1_U1yPL2QQ


Va multumesc!

« Ultima Modificare: 06/21/19*, 14 de adycoke2 »

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
O bijuterie, nu îmi vine să cred că este 1:43 )0(.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
nici mie nu mi-a venit sa cred,gandeste-te ca am intrat cu aparatul in motor pt macro ,asa cum se vede pe siteul oficial practic macheta este cat o bricheta ;)


« Ultima Modificare: 06/21/19*, 14 de adycoke2 »

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Dacă scara 1:43 ar fi arătat predominant ca acest Jaguar aş fi tentat. Bănuiesc că a costat cât un 1:18.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Da,este pret de 118 dar merita,once in a life time :)...nu regret niciun cent dat  afro.gif

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Felicitari pentru achizitie. O macheta deosebita. Pentru aceasta scara intradevar arata senzational.(mai putin prinderea capotei spate  :-\ )
Tin se te mai felicit si pentru ca nu ai tinut cont de pret, uneori calitatea trebuie sa primeze in fata cantitatii.
La mai multe de acest fel....



Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Superba!
Acestea ar trebui sa fie detalierile de referinta pentru producatorii 1:43.

Sa te bucuri de ea!

Capacul locului din stanga se scoate cu ajutorul unui magnet?

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
multumesc M3d1an  sal'tare,intr-adevar mi-au tremurat un pic mainile cand am scos banii din buzunar dar nu regret nici-o secunda, macheta este cap de lant trofic la 143 :)
@johann,mi-ai dat o idee,deseara am sa incerc cu un magnet ;)

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
.....

Capacul locului din stanga se scoate cu ajutorul unui magnet?
doar daca piesa e metalica cu continut de fier, daca e zamac nu merge  :(

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Nu intelegeam cum se ridica, m am uitat la film la minutul 1:19 si parca ar folosi un magnet.

Offline renesis

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 87
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Asta da macheta la scara 1:43. Superba din toate punctele de vedere, poate volanul trebuia sa fie putin mai subtire

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Dat fiind faptul ca imita textura lemnului la dimensiunea asta, eu zic ca e perfect :)

Offline collectionar

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.650
  • Gen: Bărbat
Superba!Rar vezi o macheta la 1/43 cu atatea detalii!Felicitari!

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Ultima Modificare: 06/21/19*, 14 de adycoke2 »

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
jos cu palaria, domnule ! senzationala, fara nicio retinere ! felicitari pentru alegere !