Autor Subiect: Atentatele din Paris  (Citit de 15041 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

klauze

  • Vizitator
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #15 : 01/08/15*, 15 »
danny, vorbim de niste fanatici religiosi sau cum am spus unii care se ascund dupa asta si despre care se stie cum reactioneaza...ii stie o lume intreaga. Daca stii ca ursul musca, te bagi in cusca cu el? pai a cui e vina? de ce nu au impuscat pe nimeni de la Le Figaro? de ce nu au macelarit ny times? de ce nici un ziar financiar nu a luat-o?

Offline lolcraft

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #16 : 01/08/15*, 15 »
Dupa principiul asta si Galileo Galilei trebuia sa stea in banca lui. Trebuie sa trecem odata peste etapele astea de primitivism care ne apasa prin cenzura si violente. Si poate uneori ca sa spargi gheata e nevoie de oameni mai "inconstienti" care sa fie in stare sa-si dea si viata pentru a arata importanta drepturilor normale si fundamentale.

Apropo, ati vazut un terorist budist vreodata ?
Adica unul care sa manuiasca AKM-ul in numele lui Buddha ?
Nu stiu ca budismul sa predice violenta.

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #17 : 01/08/15*, 15 »
A fost o rezultanta a nazismului.
Normal ca i a trimis in Siberia pe cei ce au omorat si devastat Europa.
Buna asta...DAR NU TINE.
P.S. Si restul care nu au fost nazisti? sau au fost DOAr nazisti? Eu cred ca au fost doar nazisti.  :P
1:24- American Dream Cars

Offline eugen6215

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 230
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #18 : 01/08/15*, 15 »
Asta cu materialele "ofensatoare" este numai varful aisbergului.Nu mai stiu daca am citit sau mi-a spus ceva cunostinta, dar in Spania un roman cu magazin nu are voie sa vanda produse din carne de porc datorita scandalurilor pe care le fac vecinii mahomedani.Si banuiesc ca sunt multi care pot povesti fapte de acest gen si poate mai grave, intamplate in tarile vestice, fapte care inraiesc oamenii.Pana la un moment dat manifestarile sunt tinute in frau de buna crestere, legi, dar de la un timp rabufnesc.

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #19 : 01/08/15*, 15 »
danny, vorbim de niste fanatici religiosi sau cum am spus unii care se ascund dupa asta si despre care se stie cum reactioneaza...ii stie o lume intreaga. Daca stii ca ursul musca, te bagi in cusca cu el? pai a cui e vina? de ce nu au impuscat pe nimeni de la Le Figaro? de ce nu au macelarit ny times? de ce nici un ziar financiar nu a luat-o?
Ok, deci tu zici ca s-au justificat crimele si ca au meritat-o, nu? Pentru niste caricaturi cu Mahomed?
Nope, sorry, nu sunt de acord.
1:24- American Dream Cars

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #20 : 01/08/15*, 15 »
... pentru a arata importanta drepturilor normale si fundamentale.
S-au folosit de dreptul la libera exprimare pentru a isi bate joc de altii. La fel de bine cum eu ma pot folosi de dreptul meu de a o face pe mama cuiva (de exmplu) grasa si urata. Nu e OK chiar daca eu am acest drept.
A nu se intelege ca mi se pare normal sa iesi cu AKul in strada si sa te apuci sa vanezi oameni. Dar trebuiau sa isi inchipuie ca va aparea o reactie. Si stiindu-i pe musulmani cam asta a fost reactia, nu sa editeze si ei o revista cu caricaturi indreptate catre catolici si sa se lupte cu vorba si cu imaginile.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #21 : 01/08/15*, 15 »
Like-ul meu costa. daca dau eu, dau si altii asa ca nu dau. Zi ceva mai cu substanta, astea sunt ca "diorama cu Dacia in rahat de trandafiri".... >:-D :P

da, inteleg ... Si al meu costa... Apropo , de ce ma rogi sa-l dau pe al meu la automodelele de pe Facebook ?  :/()?!? <-o



In fine...

Revenind la atentate ( ca au fost mai multe, ati vazut ) ...  Violenta naste violenta, e un cerc vicios.

Dar e ceva ce nu inteleg :

executie la redactie ... explozie la sinagoga ... ok, asta tine de Jihad... dar explozie si la moschee ( Mans ) ? afro.gif afro.gif afro.gif

 
« Ultima Modificare: 01/08/15*, 17 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline eugen6215

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 230
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #22 : 01/08/15*, 15 »
Cred ca nimic nu poate justifica omorarea cuiva.Pentru asta societatile omenesti au dezvoltat sisteme de legi.Nu aveau decat sa-i dea in judecata pe ziaristi in numele asociatiei musulmane, sau cum s-o fi numind.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #23 : 01/08/15*, 15 »
da, inteleg ... Si al meu costa... Apropo , de ce ma rogi sa-l dau pe al meu la automodelele de pe Facebook ?  :/()?!? <-o
In fine...

Revenind la atentate ( ca au fost mai multe, ati vazut ) ...  Violenta naste violenta, e un cerc vicios.

Dar e ceva ce nu inteleg :

executie la redactie ... explozie la sinagoga ... ok, asta tine de Jihad... dar explozie si la moschee ( Mans ) ? afro.gif afro.gif afro.gif
violenta naste respect, zicea cineva...

ref la libera exprimare, cand aceasta ia forma jignirilor se cheama ultraj si devine infractiune, deci nu mai e libera exprimare

PS stalinismul a fost o rezultanta a nazismului?  0\
cumpar masinute cu cheita

klauze

  • Vizitator
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #24 : 01/08/15*, 15 »
da, numai ca stalin i-a omorat pe ai lui....si de aia cum spunea un mare comic, nimeni nu a avut nimic de obiectat....hitler a trecut pragul vecinilor.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #25 : 01/08/15*, 15 »
da, numai ca stalin i-a omorat pe ai lui....si de aia cum spunea un mare comic, nimeni nu a avut nimic de obiectat....hitler a trecut pragul vecinilor.
dar cazacii, tatarii, tot ai lui erau? germanii deportati dupa razboi??
cumpar masinute cu cheita

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #26 : 01/08/15*, 15 »
Mergand pana in adancimea dreptului roman (pe care francezii l-au dus la perfectiune aproape), si tinand seama de libertatile personale si de dreptul la replica, avem asa :

Cine este cel ofensat aici ?
Profetul Mohamed, inteleg.
Din pacate, nu poate face uz de dreptul la replica, din motive obiective.
Nu poate sa faca plangere penala pe persoana fizica pentru lezarea imaginii - ca sa ma exprim ca in sectorul 5.
Ok, apar niste baieti rai care sustin ca fac cea ce fac ca sa-l razbune pe el.

o intrebare legitima ar fi :
Ce reprezentativitate au indivizii respectivi in acest caz ?
Au acordul scris al profetului ca sa-l reprezinte ?

Eu asa as instrumenta cazul (parca asa se zice).

Insa timpul zboara, nu e timp de nimic, "lumea e nervoasa, are arme, trage"...

PS
daca erau unii mai minutiosi cu procedurile, nici procesul lui Cristos nu ar fi decurs asa cum a decurs... ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #27 : 01/08/15*, 15 »
Nu mai vorbiti de istoria altora, fie ei japonezi, francezi, germani, rusi, bulgari, unguri, etc.

Voi nu va stiti propria istorie.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #28 : 01/08/15*, 15 »
Dar e ceva ce nu inteleg :

executie la redactie ... explozie la sinagoga ... ok, asta tine de Jihad... dar explozie si la moschee ( Mans ) ? afro.gif afro.gif afro.gif

deci islamistii radicali s-au ocupat de primele doua cazuri... dar ce au avut cu moscheea ?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline lolcraft

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Atentatele din Paris
« Răspuns #29 : 01/08/15*, 15 »
S-au folosit de dreptul la libera exprimare pentru a isi bate joc de altii. La fel de bine cum eu ma pot folosi de dreptul meu de a o face pe mama cuiva (de exmplu) grasa si urata. Nu e OK chiar daca eu am acest drept.
Pai poate chiar e grasa si urata, in timp ce ea se promoveaza diva si ii pedepseste pe cei care au alta parere, devenind un pericol public.

Daca ne uitam prin ce se intampla in cercurile lor si ce instigari odioase impotriva "infidelilor" exista prin cartile lor, cum isi trateaza femeile si oamenii in general, aia e adevarata bataie de joc, nu o caricatura ca are curajul sa spuna lucrurilor pe nume.