Autor Subiect: Colectia mea - Mercedes Benz  (Citit de 15035 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Colectia mea - Mercedes Benz
« : 07/27/10*, 12 »
Salutare si bine v-am gasit,

Colectionez machete de aproximativ 4 ani, 1:43, 1:24 si 1:18. Am inceput cu masini americane clasice, cam ce gaseam prin benzinarii. Cam de un an de zile adun exclusiv machete ce apartin marcii germane Mercedes-Benz scara 1:18. Aceasta "boala" se trage de la achizitionarea unei carti cu istoria Mercedes si toate modelele produse de ei, de la modelul patentat in 1885 pana la CLS. Colectia mea include masini de strada, de curse (DTM, Le Mans, etc.) si monoposturi formula 1. Sper sa adaug la colectie camioanele si modelele de Unimog.

Poze de grup nu am inca, dar incep prin a va prezenta ultima achizitie si cea mai valoroasa piesa din colectia mea:

Sauber Mercedes Benz C9 #62 1988 "1000km Spa-Francorchamps" condusa de M.Baldi/S.Johansson EXOTO 1:18

http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=11297.0

« Ultima Modificare: 09/13/10*, 16 de patriciu »

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #1 : 07/27/10*, 12 »
Scopul meu principal a fost sa adun toate modelele de E-Class, de la "stramosi" pana la ultimul model 2009 (W120 "Ponton", W110 "Heckflosse", W114/115 "Strich 8", W123 "Cobra", W124, W210, W211, W212). Din acestea detin doar patru si din pacate unul nu se produce... inca. Pun niste poze de grup cu trei dintre ele, iar apoi o sa va prezint poze detaliate cu ele.









« Ultima Modificare: 09/02/10*, 19 de patriciu »

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #2 : 07/27/10*, 12 »
Mercedes-Benz E320 W210 - Chrono 1:18

Modelul real a fost produs incepand cu anul 1996, iar macheta cred ca e din aceeasi perioada. Nu se deschid numai usile din fata si capota iar garda la sol este destul de ridicata. Motorul este destul de bine realizat, mai ales pentru acea vreme. Proportiile sunt respectate, mai putin botul masinii, care cred ca e putin mai lung la modelul real.











« Ultima Modificare: 09/02/10*, 19 de patriciu »

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #3 : 07/27/10*, 13 »
Mercedes-Benz E320 W211 - Kyosho 1:18

Am cautat mult timp acest model, fiind foarte rara varianta neagra cu interiorul crem. Si la acest model garda la sol e cam mare iar volanul e supradimensionat. Macheta are interior mochetat iar detaliile sunt bine reprezentate. Nu se deschid usile din spate, iar cele din fata au sistem "dog-leg". Farurile sunt cea mai detaliata piesa de pe macheta.

















« Ultima Modificare: 09/02/10*, 21 de patriciu »

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #4 : 07/27/10*, 13 »
Mercedes-Benz E-Class W212 - Minichamps 1:18

Macheta este bine proportionata. Interiorul si portbagajul sunt mochetate si detaliate, dar motorul lasa de dorit. Un mare "-" al machetei il reprezinta ornamentele de crom care se dezlipesc foarte usor.





















« Ultima Modificare: 09/02/10*, 21 de patriciu »

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #5 : 07/27/10*, 13 »
Grea "boala" cu Mercedesurile astea.  <-o Machetele sunt superbe!

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #6 : 07/27/10*, 13 »
Mercedes-Benz SLR McLaren - CMC 1:18

Singurul meu CMC (multumesc raduferrari), mi-a ridicat pretentiile pentru machete la cu totul alt nivel. Banuiesc ca modelul il stiti bine, deoarece mai este prezentat pe forum.
Vreau sa ii multumesc oficial si lui Dorin pentru pozele de "studio" la toate machetele. Enjoy:











« Ultima Modificare: 09/21/10*, 16 de patriciu »

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #7 : 07/27/10*, 13 »
Frumoasa macheta dar cand vad fondul asta rosu devin nervos cu nervii. Alta culoare mai "omeneasca" nu gaseai?

Offline mike_neagu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 496
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #8 : 07/27/10*, 13 »
Bun venit pe acest forum!

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #9 : 07/27/10*, 13 »
1993 Sauber C12 #29 H.H. Frentzen - PMA 1:18

Modelul real a debutat in 1993 la Campionatul Mondial de Formula 1. A fost inzestrat cu un motor de 3,5 litri construit de Ilmor in colaborare cu Mercede-Benz. Acest fapt a reprezentat intoarcerea Mercedes in F1 dupa o lunga pauza.
Acesta este cel mai vechi monopost al meu. Macheta dateaza din 1994. Am achizitionat-o cu o oglinda lipsa iar decal-urile se cojesc de pe elementele din plastic.







« Ultima Modificare: 09/02/10*, 18 de patriciu »

Offline mike_neagu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 496
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #10 : 07/27/10*, 13 »
Cate machete ai? Mi se pare mie sau antena de la unul din modele E klasse e rupta?

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #11 : 07/27/10*, 13 »
Frumoasa macheta dar cand vad fondul asta rosu devin nervos cu nervii. Alta culoare mai "omeneasca" nu gaseai?

Merci. A fost de dragul diversitatii, nu ma deranjeaza foarte tare. Imi pare rau ca te "enerveaza la nervi" :P

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #12 : 07/27/10*, 13 »
Cate machete ai? Mi se pare mie sau antena de la unul din modele E klasse e rupta?

Am cam 40 (±2) dar majoritatea sunt Maisto. Trebuie sa le numar. Antena chiar e rupta, am observat dupa ce i-am facut pozele. :)

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #13 : 07/27/10*, 13 »
Ma obisnuiesc pana la urma.  :/()?!?

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Colectia mea - Mercedes Benz
« Răspuns #14 : 07/27/10*, 13 »
1993 Sauber C12 #29 H.H. Frentzen - PMA 1:18

Modelul real a debutat in 1993 la Campionatul Mondial de Formula 1. A fost inzestrat cu un motor de 3,5 litri construit de Ilmor in colaborare cu Mercede-Benz. Acest fapt a reprezentat intoarcerea Mercedes in F1 dupa o lunga pauza.
Acesta este cel mai vechi monopost al meu. Macheta dateaza din 1994. Am achizitionat-o cu o oglinda lipsa iar decal-urile se cojesc de pe elementele din plastic.


frumos, nu stiam de macheta asta. sunt multe monoposturi Mercedes de achizitionat, inclusiv mai vechi, gasesti pe okazii, pe 4t;D

cate monoposturi ai?
cumpar masinute cu cheita