Autor Subiect: BMW Z8 "James Bond" [2000][AUTOart]  (Citit de 4072 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline justady2002

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.276
  • Gen: Bărbat
BMW Z8 "James Bond" [2000][AUTOart]
« : 11/21/09*, 17 »
     Masina a mai fost prezentata, dar nu de la acelasi producator si nici acest model special. Modelul a fost produs intre anii 2000-2003 cu numele de cod E52. Acest model a derivat din concept-car-ul Z07, desenat de Henrik Fisker. In total au fost produse 5,703 buc, dintre care jumatate au fost exportate in SUA. Masina costa 128.000 $, si beneficia de un motor V8, de 4.941 cmc, care dezvolta 400 CP, acelasi motor de pe M5-ul E39. Accelera 0-100 km/h in 4.7 sec si o viteza maxima limitata electronic la 250 km/h. (fara limitator a ajuns la 299 km/h).

MACHETA:

Este foarte bine realizata - un AUTOart veritabil! Executie meticuloasa a detaliilor: tolerante mici intre elementele caroseriei, siglele BMW in relief si nu decaluri, janetele arata super, interiorul mochetat, portbagajul are si el o textura ce imita mocheta, multe elemente bine cromate : tevile de esapament, oglinzile, manerele usilor. la grila fata. Interiorul este bine redat, centurile nu sunt din material textil ci dintr-un elastic, indicatoarele de bord cu putin efort pot fi citite. Compartimentul motor este si el de asemenea acceptabil, din punctul meu de vedere.
     Ce are diferit acest model fata de un Z8 normal, este, in primul rand, "sistemul de rachete", care se activeza apasand pe bordul masinii, in zona de mijloc, deasupra schimbatorului de viteze, si in al doilea rand numarul de inmatriculare, identic cu cel de pe masina din film. Din pacate, cum stim cu totii, in film masina este taiata in doua de acel "fierastrau" de taiat pomii din elicopter. Masina 1:1 taiata in 2 este pastrata intr-un muzeu, insa a fost facuta si o diorama cu aceasta. (pozele mai jos). ENJOY !!!  :D

BMW Z8 1:1

BMW Z8 James Bond

Masina din film taiata in doua, pastrata in muzeu

Diorama cu masina taiata

Macheta 1:18

Z8 si M Roadster - Bond Cars

« Ultima Modificare: 11/21/09*, 17 de justady2002 »

model collector

• Vizitator
Rãspuns: BMW Z8 "James Bond" [2000][AUTOart]
« Răspuns #1 : 11/21/09*, 17 »
Imi place la exterior Z8, insa interiorul mi se pare cam slab. In plus i-ar fi stat mai bine pe rosu. Cealalta este M Roadster, nu Z3. Cel mai frumos reprezentat Z8, mi se pare a fi cel de la Minichamps 1:43 bicolor. Mie imi place foarte mult.

Offline justady2002

• **
« Răspuns #2 : 11/21/09*, 17 »
Cealalta este M Roadster, nu Z3.

Da! Asa e! Am modificat!
Multumesc pt ca m-ai tras de atentie! ;)
Eu initial am avut modelul tot 1:18 de la Maisto, pe albastrul acela inchis, dar nu imi placea ca nu se vedea bine forma stopurilor spate, si cand s-a ivit ocazia, l-am vandut si l-am luat pe asta, la un pret putin peste Maisto.  ;D

Offline justady2002

• **
« Răspuns #3 : 11/21/09*, 17 »
Si aici gasiti diorame cu masinile din James Bond, unele dintre ele distruse ca in film ...  ;)

http://www.vf-americars.de/cgi-bin/gallery.pl?show=jamesbond

Offline Andrei G.

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 828
« Răspuns #4 : 11/22/09*, 00 »
E frumoasa macheta,e aparuta mai demult,asa ca nu-i pot gasi prea multe defecte,bravo tie pentru alegere.Mi se par foarte reusite rachetele de pe aripile laterale,asemenea modelului din realitatea,chiar ii dau o nota de originalitate modelului "James Bond" :o ;D

Offline justady2002

• **
« Răspuns #5 : 11/24/09*, 12 »
E frumoasa macheta,e aparuta mai demult,asa ca nu-i pot gasi prea multe defecte,bravo tie pentru alegere.Mi se par foarte reusite rachetele de pe aripile laterale,asemenea modelului din realitatea,chiar ii dau o nota de originalitate modelului "James Bond" :o ;D

Multumesc pentru aprecieri! Imi place foarte mult masina asta, si avand si acele gadgeturi James Bond, e si mai speciala!  ;)

Offline AdyAero

• **
  • Mesaje postate: 3.277
  • 1:72
« Răspuns #6 : 11/26/09*, 14 »
Masina este inmatriculata in Anglia, desi masina are volan pe partea stanga. In film are tot volan pe partea stanga.

Offline justady2002

• **
« Răspuns #7 : 11/26/09*, 14 »
Masina este inmatriculata in Anglia, desi masina are volan pe partea stanga. In film are tot volan pe partea stanga.

Chiar! Uite un aspect pe care nu l-am observat! Foarte tare! :P
Pai cred ca are volan pe stanga pentru ca este condusa in mai multe tari, nu doar in UK! Ei si-au pastrat mandria nationala cu numarul de inmatriculare! :P

Offline ksm

• **
  • Mesaje postate: 6.269
« Răspuns #8 : 11/26/09*, 14 »
nu e prima masina inmatriculata in GB cu volan pe stanga pe care o vad.. ^-^
cumpar masinute cu cheita

Offline justady2002

• **
« Răspuns #9 : 11/26/09*, 16 »
nu e prima masina inmatriculata in GB cu volan pe stanga pe care o vad.. ^-^

Masina sau macheta? sau ambele ...

Offline ksm

• **
  • Mesaje postate: 6.269
« Răspuns #10 : 11/26/09*, 16 »
LOL, normal ca masinaaaa!! :P
cumpar masinute cu cheita

Offline justady2002

• **
« Răspuns #11 : 11/27/09*, 15 »
Stie careva ce poate sa insemne inscriptia de sub masina, scrisa cu alb: Danjaq and UAC ???

Offline AdyAero

• **
  • Mesaje postate: 3.277
  • 1:72
« Răspuns #12 : 11/27/09*, 17 »
UAC vine de la United Artists COmpany sau asa ceva, e compania care detine drepturile asupra filmelor James Bond deci si licenta pentru vehicule.

Offline justady2002

• **
« Răspuns #13 : 11/27/09*, 18 »
UAC vine de la United Artists COmpany sau asa ceva, e compania care detine drepturile asupra filmelor James Bond deci si licenta pentru vehicule.

Aha! Merci de info, Ady!  ;)
Am gasit pe wikipedia ce inseamna si "Danjaq" :

"Danjaq, LLC (formerly Danjaq S.A.) is the holding company responsible for the copyright and trademarks to the characters, elements, and other material related to James Bond on screen. It is currently owned and managed by the family of Albert R. Broccoli, the co-initiator of the popular film franchise. EON Productions, the production company responsible for producing the James Bond films, is a subsidiary of Danjaq."

Deci ne-am lamurit! :P

Offline cosmic

• **
  • Mesaje postate: 1.488
« Răspuns #14 : 12/20/09*, 10 »
Frumoasa macheta, bine realizata. Imi place insa si masina taiata in 2 de la muzeu, unde se vede spuma aplicata pe dedesubt pentru uniformizare...P.S. Bineinteles ca masina din film nu este BMW Z8 ci doar un Corvette cabrio imbracat in hainele de Z8 :) Cum zice americanul : Corvette can take a punch :)