Autor Subiect: Nissan Skyline GT-R R34 Nismo [2001] [AUTOart]  (Citit de 8257 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
     Nissan Skyline (スカイライン in Japoneza) este o linie de masini compacte produse initial de firma japoneza Prince Motor Company si apoi de Nissan, dupa fuziunea celor doua companii in 1966. Se produceau in doua modele de caroserie: coupe sau sedan, caroseria combi fiind abandonata in 1980 o data cu lansarea modelului R32. Acum este disponibil doar coupe.
     Modelele de Skyline de la R30 la R34 au fost printre cele mai apreciate “tuner cars” pentru pasionatii din Japonia si nu numai din anii ‘80 pana 2000.
     Desi nu se vindea in SUA, aparitia Skyline-ului in jocurile video, filme si reviste de specialitate, a dus la importul acesteia in perioada 1999 - 2005, cu conditia ca masina sa fie modificata astfel incat sa corespunda standardelor si normelor de siguranta din SUA.
     Primul Skyline s-a produs in Aprilie 1957, sub marca Prince, si era un sedan de lux.
     Primul Skyline GT-R a aparut in Februarie 1969, si avea 160 CP.
     Denumirea cu R** a aparut impreuna cu generatia R30, in 1981 – 1986. (406.432 bucati)
R31 - 1986–1989. (309.716 bucati)
R32 - 1989–1993. (296.087 bucati)
R33 - 1993–1998. (217.133 bucati)
R34 - 1998–2002. (64.623 bucati)
Modele de R34:
   GT-R - 2.6 L, 332 PS, 392 Nm.
   GT-R V-Spec - Kit aerodinamic, conducte de ventilare a franelor, difuzor aer.
   GT-R V-Spec II – Ca mai sus + capota motor din fibra de carbon.
   GT-R N1 – Motor N1, fara A/C, muzica, stergator spate. (doar 45 buc.).
   GT-R M-Spec – Interior de piele, suspensie mai soft, scaune incalzite.
   GT-R V-Spec II Nür – Ca mai sus la V-Spec II + N1 motor, 300 km/h v. max. (doar 750 buc.).
   GT-R M-Spec Nür – Ca mai sus la M-Spec + N1 motor, 300 km/h v. max. (doar 250 buc.)
   GT-R NISMO R-tune
   GT-R NISMO Z-tune - 2.8 L, twin-turbo, 500 CP, 540 Nm (doar 20 buc.).

MACHETA:

     Macheta nu este un GT-R “pur”, ci are un kit de tuning de la Nismo (prescurtare de la Nissan Motorsport). Macheta, mi-am dorit-o de muuulti ani! Din punctul meu de vedere : ESTE PERFECTA! Chiar nu am nimic ce sa-i reprosez! NIMIC! Pot enumera o parte din caracteristicile machetei, pe unele din ele numai cand am primit-o: tija metalica ce sustine capota motorului, un motor foarte detaliat si bine realizat, jantele au un inel cromat, de mare efect, interiorul mochetat complet, scaunele acoperite cu un material rugos, portbagajul mochetat, telescoape de sustinere a portbagajului, stergator luneta, decal-urile aplicate exemplar. Vor mai urma si R33 si R32, si mai apoi R35!
ENJOY !!!

















[img width=770height=600]http://i587.photobucket.com/albums/ss313/justady2002/Nissan%20Skyline%20R34/DSC04814.jpg[/img]




































« Ultima Modificare: 11/14/09*, 17 de Stefan »

bmwh548

  • Vizitator
Sunt putin rautacios poate, dar pozele nu sunt reusite deloc. Lumina e prea slaba, cateva din ele sunt "miscate". Ar merita niste poze in lumina naturala pentru ca din ce vad macheta e lucrata excelent.

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Senzatie macheta ... nu ma asteptam la telescoapele alea la portbagaj

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Sunt putin rautacios poate, dar pozele nu sunt reusite deloc. Lumina e prea slaba, cateva din ele sunt "miscate". Ar merita niste poze in lumina naturala pentru ca din ce vad macheta e lucrata excelent.

Asa e ... macheta e lucrata excelent ... daaaaar, nu am aparat performant! Sorry!
Intr-un viitor apropiat, sper , imi voi lua macar un "amarat" de D40 ... si atunci voi face poze asa cum trebuie ...
E o critica constructiva, si o accept ... :P

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
  Deosebit acest model, o japoneza care arata foarte bine. Nu credeam ca mai sunt fani ai acestui model aici pe forum... Am si eu acest model, varianta ,,normala,, la scara 1/43 de care sunt foarte incantat.
  Kitul de tunning e foarte discret, aproape insezizabil... :)

Offline GrAnDe

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 397
  • Gen: Bărbat
Foarte misto Fast & Furios  :D

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Frumo :Dasa macheta!

Offline gigelm5m3

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 354
  • Gen: Bărbat
eu o am pe cea rosie si pot sa spun ca e superba macheta, foarte detaliata, felicitari pentru achizitie.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
eu o am pe cea rosie si pot sa spun ca e superba macheta, foarte detaliata, felicitari pentru achizitie.

Multumesc! La fel si tie !!! ;)

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Yahoo!
Al doilea NISMO de pe forum... un S-Tune cumva ?
Oricum mult mai ok realizat fata de Z33-ul meu. :(
Click the banner to see my site

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Yahoo!
Al doilea NISMO de pe forum... un S-Tune cumva ?
Oricum mult mai ok realizat fata de Z33-ul meu. :(

Chiar e un S-Tune ... ;)

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Dap!
Z-Tune e cel rosu cu "jenti" albe... mai scump si nu cu mult diferit din cate stiu... :-x
Click the banner to see my site

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Imi place mie cel mai mult Z-Tune... are asa un aspect Bad-Ass.
Sunt multe JDM-uri prea misto de la AA la care stocurile s-au terminat demult si machetele alea sunt bestiale... cateva exemple: Evo VII w/optional kit, Lancer Evo VI tommi makinen si impreza 22b.
Click the banner to see my site

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Imi place mie cel mai mult Z-Tune... are asa un aspect Bad-Ass.
Sunt multe JDM-uri prea misto de la AA la care stocurile s-au terminat demult si machetele alea sunt bestiale... cateva exemple: Evo VII w/optional kit, Lancer Evo VI tommi makinen si impreza 22b.

Skyline R34 Z-Tune (500 CP) 1:1 au fost facute doar 20 buc. worldwide ... e o raritate si ca macheta si ca masina ...

Offline tudor_alex

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 79
Nu sunt fan de gen,dar n-am ce spune de rau la macheta aceasta.Ce sa-i faci..cand e bine..e bine!Foarte bine arata!!printre putinele japoneze pe care le agreez.