MINIAUTO - ZONA CU JUCĂRII - MAȘINUTE ȘI ALTELE > JUCĂRII de tablă sau plastic

Rubrica de ajutor Identificare jucarii

(1/3) > >>

kiwishaman:
Despre necesitatea identificării, etichetării.
Mă lovesc deseori când caut o jucărie anume pe piața românească, că trebuie să caut destul de mult.La jucării de tablă, deseori e trecut doar ca mașină de tablă, motocicletă de tablă etc.
Lipsește firma producătoare.
De exemplu : Tehnofix , Schuco( produse în Germania de V, deși Schuco mai apare totuși menționat), Lemezárugyár din Ungaria, Piko, Presu din Germania de E, Norma din URSS(mai exact din Estonia de azi), Joustra din Franța, Yonezawa , Bandai, Masudaya din Japonia chiar și Metaloglobus din România nu e întodeauna menționat.Ar fi important ca colecționari când postează jucării să scrie aceste nume, pentru ca searchul ulterior să fie mai precis și mai ușor.Iar aici ar putea să fie o rubrică, unde cei care nu știu originea unor jucării, să ceară prin postarea de poze, ajutor în identificarea producătorului.
Daca folosim numele producatorului, obiceiul se va generaliza si ne va fi mai usor ulterior si in search pe net.

kiwishaman:
Rog ajutor identificare jucarie: vedeti poza.dupa cutie pare romanesca.eu nu am avut-o am vazut-o la altii copii( fara cutie).Oricum cu f.multi in urma (vreo 35 ..).Rog ajutor in identificarea jucariei, a producatorului.Multumesc.

image hosting 30 mb

Stefan:
am trimis solicitarea ta aici :

https://www.facebook.com/AsociatiaMuzeulJucariilor

www.amj.ro

kiwishaman:
Multumesc..le-as fi scris si direct dar nu vreau sa-i obosesc tot timpul..
 :-[
ma gandeam cineva aici recunoste.Mersi Stefan :)

Meteor:
Pozele sunt luate mai demult de pe net:



Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă