Autor Subiect: Porsche 959 [1986][AutoArt]  (Citit de 4800 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

andrei006

  • Vizitator
Porsche 959 [1986][AutoArt]
« : 09/30/10*, 00 »
Porsche 959 este o masina sport, produsa intre 1986 si 1989. La aparitia pe piata, in 1986, a detinut titlul de cea mai rapida masina de strada. Initial acest model a fost produs doar ca o masina de curse pentru clasa B ( de fapt a si purtat numele de gruppe B o vreme), dar datorita reglementarilor FIA s-a trecut si la productia de serie, fiind construite 337 de astfel de modele (minim 200 de modele de strada cere FIA).
Nu o sa mai insist cu multe amanunte pentru ca oricum nu intereseaza pe nimeni si mai si exista o prezentare detaliata la modelul exoto: http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=8051.0 . O sa postez doar cateva detalii tehnice:

Dimensiuni:

Lungime: 4,26m
Latime: 1,84m
Inaltime: 1,28m
Greutate: 1450KG

Performante:

0-100km/h: 3.7 s
0-160km/h: 8.3 s
0-200km/h: 12.7 s
0-1000 meters: 21.6 s

motor:

2847cmc
bi turbo - 444cp

Macheta:

Parti bune: imbinari minime, blocuri optice redate fidel, plase perforate (nu metalice), balamale reale fata/spate

Parti slabe: lipsa cheder in jurul stopurilor, inscrisul "porsche" este ceva mai sters decat in realitate, partea de langa motor nu este vopsita in culoarea originala (auriu)

ps: pozele nu sunt extraordinare, dar am renuntat din diverse motive sa scot macheta la lumina naturala.
« Ultima Modificare: 03/19/13*, 12 de Dilo »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #1 : 09/30/10*, 01 »
Chiar nu exceleaza fata de varianta Exoto. Iar variantei asta argintie ii scade din calitate datorita lipsei "chederului" din jurul luminilor spate ,care da un aspect de jucarie modelului.
In rest doar balamalele de la usi si capote si detaliul ceva mai bun al motorului ar fi de mentionat.
"Plasa/plasele" de la grilele fata/spate si capota motor sunt metalice sau plastic?

andrei006

  • Vizitator
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #2 : 09/30/10*, 01 »
Chiar nu exceleaza fata de varianta Exoto. Iar variantei asta argintie ii scade din calitate datorita lipsei "chederului" din jurul luminilor spate ,care da un aspect de jucarie modelului.
In rest doar balamalele de la usi si capote si detaliul ceva mai bun al motorului ar fi de mentionat.
"Plasa/plasele" de la grilele fata/spate si capota motor sunt metalice sau plastic?


Toate grilele sunt acoperite cu bucati de plastic perforat. Foarte tare asta cu aspectul de jucarie pentru lipsa unui cheder banal ...  <-o
Varianta exoto arata mai rau la detalii exterioare. Nu stiu cum e la vopsea ca nu am vazut-o live, dar in poze imi par mult mai rau finisate imbinarile, cele 2 capacele de pe capota si bara fata, imbinarile faruri-caroserie ... etc. Poate e de vina ora tarzie, dar mie asa imi pare  :/()?!?

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #3 : 09/30/10*, 01 »
Macheta se prezinta din pacate cu o serie de defecte total inacceptabile pretentilor AA actuale,in special lipsa chederului semnalata de altfel si de catre Alex,precum si linia caroseriei.Un alt element il reprezinta blocurile optice,care sunt inferioare modelului lansat de Exoto in urma cu vreo 10 ani!
Costa 150$ acest model si nu inteleg de ce?!Interiorul este absolut normal pentru o macheta din aceasta categorie,motorul este ceva mai detaliat,dar tot nu isi justifica pretul.
Pana la urma cei de la AA nu sunt campionii replicilor marca Porsche,dar cu putina atentie la detalii puteau scoate o replica pe masura masinii :-X
Tin sa te contrazic referitor la partea exterioara,Exoto este mai bine realizat,compara orice poza de pe net cu masina reala si vei observa diferenta,in rest slabuta evolutia machetei.......  :(
P.S:Imi acord felicitari pentru ca detin astazi versiunea limitata 1:2500-Exoto :D

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #4 : 09/30/10*, 10 »
Andrei, pune te rog o prezentare de macar cateva randuri ;D

Alex si AG, ati intrat tare de tot in ea ;D Gafa aia din spate cam strica aspectul, dar in rest eu zic ca arata bine. Nu ma pronunt la forma ca nu ma pricep, Alex stie cu siguranta mai bine. Parerea mea e ca AUTOart-ul are finisari mai bune decat varianta Exoto/Motorbox, nici nu ar avea cum sa fie altfel, dar, asa cum am spus si la alte noutati, nu vad unde se duc cei 100-110 euro.

Offline radu_

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 225
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #5 : 09/30/10*, 10 »

Despre macheta nu sunt multe de spus, asa ca va las placerea sa o "desfintati".

Nu cred ca trebuia sa scrii asta, pentru ca, chiar au facut-o  <-o

Oarecum se justifica pretul (partial), macheta face parte din noua generatie de machete AUTOart si arata foarte-foarte bine.
Contrar celor spuse, din pct. meu de vedere macheta se prezinta excelent.

P.S niciodata detinatorul machetei produsa de Exoto nu va spune ca-i mai inferior modelului Autoart.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #6 : 09/30/10*, 10 »
Radu, eu nu inteleg, se justifica sau nu? "Se justifica partial, arata foarte foarte bine".

Cat despre replica cu Exoto, cred ca s-ar potrivi in alta parte. Pe Alex il stiu destul de bine, la el primeaza acuratetea unei machete, dincolo de alte lucruri. Sunt convins ca a elaborat o parere sincera.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #7 : 09/30/10*, 10 »
Mai intai de toate felicitari pentru achizitie, e bine ca pe vremurile astea putem sa mai gasim ceva timp si bani si pentru hobby. Poate ca intr-adevar "puritanii" nu sunt de acord cu micile scapari ale celor de la autoart dar eu cred ca lipsa acelui cheder nu strica chiar atat de mult farmecul masinii. Oricum calitatea mi se pare mai buna decat cea exoto\motorbox, clar vopseaua e net superioara si ma indoiesc acum ca tehnologia de fabricatie a celor de la exoto acum 10 ani e la fel ca cea de azi. Oricum marele plus mi se pare noul ( zic noul ca poate va fi adoptat si la celelalte machete ca standard in viitor ) mecanism la capote in locul vechilor balamale mai grosolane care stricau de multe ori aspectul unei machete.
Mie unul imi place si e pe lista mea de achizitii in detrimentul variantei motorbox, desi sunt fan exoto declarat...

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #8 : 09/30/10*, 11 »
nici mie nu mi se pare o abatere mare, eu nici nu am remarcat lipsa chederului.
in schimb balamalele sunt un detaliu excelent, care dau mult realism machetei - stiti ca eu sunt innebunit dupa detalii de-astea, balamale, chingi, etc )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #9 : 09/30/10*, 11 »
nici mie nu mi se pare o abatere mare, eu nici nu am remarcat lipsa chederului.
in schimb balamalele sunt un detaliu excelent, care dau mult realism machetei - stiti ca eu sunt innebunit dupa detalii de-astea, balamale, chingi, etc )0(

pai de ce nu o cumperi daca iti place asa mult?

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #10 : 09/30/10*, 12 »
toti ati observat toate detaliile de finete...dar niturile care se vad de la o posta, de la semnalizarile de pe bara nu le-ati observat. la o macheta de 150 de dolari e innaceptabil.

deasemenea la Exoto, la motor, exista o protectie pe margine aurie ..care se observa la masina reala si la AA nu este...

ps: eu astept pe alb  )0(


« Ultima Modificare: 09/30/10*, 12 de promo »
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #11 : 09/30/10*, 13 »
pai de ce nu o cumperi daca iti place asa mult?
extrem de simplu, ca n-am bani :P
cumpar masinute cu cheita

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #12 : 09/30/10*, 14 »
Niturile se vad la semnalizari dar asta e prea putin important...Daca erau la faruri sau stopuri era altceva...Daca niturile ar fi asa deranjante nu vad de ce am mai cumpara CMC cu d'alde 250swb si mercedes transporter....

Offline radu_

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 225
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #13 : 09/30/10*, 16 »
Radu, eu nu inteleg, se justifica sau nu? "Se justifica partial, arata foarte foarte bine".

Cat despre replica cu Exoto, cred ca s-ar potrivi in alta parte. Pe Alex il stiu destul de bine, la el primeaza acuratetea unei machete, dincolo de alte lucruri. Sunt convins ca a elaborat o parere sincera.


Daca am judeca dupa imbunatatirile aduse fata de modelele precedente, pretul oarecum s-ar justifica.  Nu cred ca lipsa chederului este de neacceptat, personal nu m-ar deranjeaza catusi de putin.
Comparativ cu vechea generatie de machete Porsche, 959 are imbunatatiri atat la vopsea, imbinari cat si la sisteme cum ar fi mecanismul la capote in locul balamalelor (pe stilul dog-legs).
Cu ambele machete pe masa mi-ar fi mult mai usor sa trag o concluzie, neavand machetele, ma rezum la poze si la modelele Porsche Aa din mai vechea generatie pentru a elabora o concluzie.

Ii respect punctul de vedere lui Alex, totusi, punctul meu de vedere nu coincide cu al lui.

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 959 [1986][AutoArt]
« Răspuns #14 : 09/30/10*, 16 »
Este o macheta frumoasa care ar sta excelent langa un F40 Kyosho - fiind prieteni vechi ! pretul este cam piperat dar in America este 110 $ + transport 30 $