Autor Subiect: Instrumente muzicale  (Citit de 6583 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline radu.3

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 89
Instrumente muzicale
« : 04/03/09*, 14 »
Stefan, canti la saxofon? :D

La clarinet nu stii nimic? intreb pentru ca si eu cant la clarinet de vreo 2 ani si azi sau maine imi dau comanda la unul nou-nout :D

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #1 : 04/03/09*, 17 »
radu, e acelasi lucru , sunt din aceeasi familie  :D
de fapt cant la multe instrumente, doar atestatul oficial il am pe saxofon ;)
eu ma consider insa trompetist.

felicitari pentru alegere - acum lumea se inghesuie pe chitara in special  ;D

P.S.
hai sa ne mutam la hobby-uri ;)

« Ultima Modificare: 04/05/09*, 11 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline radu.3

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 89
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #2 : 04/03/09*, 17 »
Ai dreptate in legatura cu chitarile...sunt "la moda" acum  ;D


Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #3 : 04/03/09*, 17 »
pai cine naiba cauta saxofonisti? :P

Offline radu.3

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 89
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #4 : 04/03/09*, 17 »
Hai nu ma innebuni, chiar asa cautati sunt chitaristii? :))
Eu cant in fanfara bisericii unde merg, si la inceput trebuia sa aleg un instrument...si cum toti erau la trompeta sau eufon/basfrigorn, eu am ales clarinetul :D

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #5 : 04/03/09*, 20 »
nu se cauta mai nimic la noi :)))) era o gluma, oricum...

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #6 : 04/05/09*, 11 »
Radu,

am avut norocul rar sa activez intr-o fanfara inca de la 12 ani ... erau anii 70 si aveam mult timp liber ;) ... asa ca toate "jucariile" specifice mi-au trecut prin mana, si nu le-am lasat pana nu le-am stapanit bine pe toate... ceva complexe am la trombonul cu culisa, pentru ca era doar unul si s-a stricat repede, nu am mai avut pe ce sa exersez ;)

fanfara a fost la cateva "cantari ale Romaniei", amavut toate vacantele ocupate cu "turnee" si tabere in care cantam, apoi cantam prin Bucuresti prin parcuri, lui Ceausescu, etc ... o practica fantastica, fara sa dau un ban, a fost nemaipomenit ;)

de exemplu, ajunsesem ca eu sa fac introducerea aia lunga de clarinet de la Valurile Dunarii la trompeta, pentru ca o faceam sa sune mai bine decat clarinetistul (glissando, legatto, etc) ;)

am incercat si ceva nunti/botezuri, dar am abandonati ideea, iti bateai prea rau joc de meserie, plus ca era si obositor (pentru ficati - daca intelegi ;) )

a urmat apoi perioada restaurantelor (1990 - 1994), unde cantai pe bani, si a meritat din plin, din toate punctele de vedere ;) Insa aveam alt servici, si usor am abandonat... am bagat banii in scule, le-am inchiriat, apoi le-am vandut fostilor colegi 

m-am axat apoi pe trompeta si saxofon, ceva cursuri cu Marius Popp de improvizatie jazz (nu-i asa simplu, cum zice Matache Macelaru in clip), si in secundar ceva chitara/clape intr-un gen de trupa underground de rock alternativ (nu stiu daca am zis bine dar de exemplu cantam "Lullaby" / The Cure si ne iesea perfect ;) )

cam asta este, detalii la cerere ;)




Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #7 : 04/05/09*, 11 »
eufoNIU, basfligorn, althorn, corn, tuba (bas Fa), dar si fligorn, trompeta cu clape si trombon cu clape, flaut si piculina ... clarinetele si saxxofoanele ... si cinelele, si toba mare, si alea mici ;)

si acum as vrea sa cant  intr-un combo de asta mic de suflatori ;)

PS
am fost invitat sa cant cu fanfara unei Biserici Penticostale parca ( nu sunt sigur, cea de pe Sebastian )... cantau "When The Saints Go Marchin' In" .. iti dai seama ce am facut eu cu piesa aia, care veneam de la cursurile de jazz ale lui Marius Popp... peste o jumatate de ora s-a cantat incontinuu, ii incurajam si pe ceilalti trompetisti sa se exprime "liber", a fost fantastic ;););) 

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #8 : 04/05/09*, 11 »
Interesant...

Offline kubera

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 337
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #9 : 04/05/09*, 23 »


                  Sant topit dupa fanfara.Mi-a fost dat sa aud melodia din Love story emisa de un radio din Serbia ,a fost fantastica muzica interpretata imperfect.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #10 : 04/16/09*, 13 »

                  Sant topit dupa fanfara.Mi-a fost dat sa aud melodia din Love story emisa de un radio din Serbia ,a fost fantastica muzica interpretata imperfect.

visez ca odata sa strang cativa suflatori si sa facem un combo mic, sa cantam "brass" tot ce vrem ...  :o 8) ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline radu.3

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 89
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #11 : 04/18/09*, 22 »
Si eu tot in fanfara unei Biserici Penticostale cant :D. Si in vreo 10-14 zile imi ajunge clarinetul proaspat comandat de la baietii de pe site-ul thomann.de :D. Pana acum cantam la clarinetul bisericii, ceva vechi(aproximativ 30 de ani)-stiu ca cele de lemn suna mai bine chiar cand sunt vechi, dar asta este de plastic, nimic nu mai scoate. Asa ca mi-am comandat un Yamaha YCL-250 pe care parintii mei dau o groaza de bani  ::).

Si pe mine m-ar tenta sa invat la mai multe instrumente, dar ma axez pe clarinet deocamdata si mai apoi vedem. Am facut si pian o perioada, dar mai mult am invatat teorie decat practica.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #12 : 08/18/09*, 18 »
radu3,
ti-a venit clarinetul ?
are ancii separate ?
ca am eu de dat ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline radu.3

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 89
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #13 : 08/24/09*, 19 »
Scuze Stefan ca nu am raspuns, nu prea vizitez sectiunea asta. Da, a venit si merge impecabil. Trebuie doar exersat :D. Ancii...doar una am primit la el, o Ricoh de 3, dar am si eu mai multe, mi-am luat un set cand am fost in Austria- Vandoren Paris de 2.

Dar cum de la fanfara avem vacanta, mi-am gasit eu ceva de lucru...mai exact mi-au gasit altii. O cunostinta face nunta sambata si a terminat liceul de arta. Fratele ei mai mare la fel si sora mai mica mai are 2 ani parca. Familie de muzicieni mai exact :D. Si respectiva vrea orchestra la nunta ei. Asa ca impreuna cu studenti de la liceul de arta(si un viitor profesor acolo) ne-am pus pe treaba. Facem doua piese, una este scrisa de cineva din S.U.A (special pentru ea din cate am inteles) pe care ar vrea sa intre in biserica, desi este cam indecisa, ar vrea sa intre totusi pe cealalta piesa pe care o facem-Canon in D...de Johann Pachelbel.

Insa cam incurcatura cu orchestra, cel putin pentru clarineti :)). La fanfara cantam mai mereu forte sa ne auzim si noi, aici cat mai incet ca acoperim viorile :D:D:D.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Instrumente muzicale
« Răspuns #14 : 08/24/09*, 22 »
bravo, felicitari, nu-l lasa din mana deloc pana nu-ti iese o gama cromatica pe 3 octave in 3 secunde  :o ... si apoi ataci introducerea de la Valurile Dunarii - aia eu o faceam la trompeta, ca/clarinetistul nu avea "know-how" suficient ;)

anciile mele VanDoren sunt de fapt de saxofon alto, acum mi-am dat seama  :-\

PS
pt. cei interesati, D = Re  :o 8) ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars