Autor Subiect: Da' de asta ce ziceti ?  (Citit de 26812 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

remusro

  • Vizitator
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #525 : 08/06/12*, 22 »
Sincer, nu inteleg logica unei asemenea legi. Daca am pasaport romanesc sunt pe lista electorala, chit ca locuioesc in RO, in UK, in Djibouti sau in Guatemala. Ma duc sau nu ma duc sa votez. Care e problema?...

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.106
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #526 : 08/06/12*, 22 »
Sincer, nu inteleg logica unei asemenea legi. Daca am pasaport romanesc sunt pe lista electorala, chit ca locuioesc in RO, in UK, in Djibouti sau in Guatemala. Ma duc sau nu ma duc sa votez. Care e problema?...
Listele permanente se refera la cei ce au domiciliul in Romania, pentru ca listele permanente servesc la alegerea primarilor, iar cand esti in straintate nu poti vota pentru primar sau parlament pentru simplul fapt ca aia ar trebui sa aibe toate buletinele de vot din Romania in "n" exemplare (pentru ca ei nu pot estima ce alegatori vin, pentru ce localitate vin sa voteze, buletin pentru primar, buletin pentru senat, deputati)
Cu cele generale e mai simplu pentru ca este un singur buletin de vot :)

Dar prezenta de doar 70.000 de votanti in strainatate la Referendum nu cred ca mai justifica cheltuiala cu organizarea sectiilor de vot de afara

« Ultima Modificare: 08/06/12*, 22 de johann.nunweiller »

remusro

  • Vizitator
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #527 : 08/06/12*, 22 »
Aha, acum am inteles. ;)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.106
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #528 : 08/06/12*, 22 »
Aha, acum am inteles. ;)
;) e de prin Legea 70/1991 si Legeea 3/2000 cu privire la referendum

aici e tot cadrul legal:
http://www.roaep.ro/ro/section.php?id=93&l2=99
« Ultima Modificare: 08/06/12*, 22 de johann.nunweiller »

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #529 : 08/07/12*, 10 »
A mai existat si un Oprea, si a tradat si ala, chiar de doua ori. Cat despre Rus, marele "dizident" de la Cluj, seful "grupului de la Cluj", care nu a produs nimic decat critici sterile si gratuite ani de zile, de mult il suspectam ca ar fi mai obedient Cotroceniului decat sefilor lui, ca doar n-a fost sef de SRI pe degeaba...pe ochi frumosi si albastri.
Cand toata lumea spune ca demisia lui Rus a fost provocata de Basescu, este absolut superb ca sustinatorii lui Basescu aplauda aceasta demisie. Exista vreun eveniment in tara aceasta care sa nu fie exploatat de propagandistii lui Basel? Goebbels si Ehrenburg erau mici copii fata de tehnicile de (dez)informare de astazi.

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #530 : 08/07/12*, 11 »
Gabriele, ce ne facem?... :-:) Komunistul asta de Yliesku zice ca sa nu mai votam. ;D

http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/iliescu-trebuie-o-lege-ca-romanii-plecati-de-peste-sase-luni-sa-nu-mai-fie-in-listele-permanente-272799.html

UNDE zice Iliescu ca nu mai poti vota? Arata-mi asta te rog, si daca esti om de onoare modifica-ti mesajul.
Pe de alta parte, ti se pare normal sa mai apari pe o lista electorala din sectorul 4, Bucuresti, cand tu ai plecat de aici de ani de zile? Ma exasperati cu mesajele astea cu baubau Iliescu si comunistii lui, newsflash, si Basescu este fost comunist si a fost destula vreme in gasca la comunistii lui Iliescu, ultima oara prin 2009 ca poate ati uitat.

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #531 : 08/07/12*, 11 »
Sincer, nu inteleg logica unei asemenea legi. Daca am pasaport romanesc sunt pe lista electorala, chit ca locuioesc in RO, in UK, in Djibouti sau in Guatemala. Ma duc sau nu ma duc sa votez. Care e problema?...
Sincer nici eu nu inteleg logica pe baza careia Basescu sustine ca este un conducator legitim in aceasta tara; desi este clar (pentru mine) ca impotriva lui au votat >50% din cei cu drept de vot (desi pentru el nu a votat aceeasi majoritate) el sustine cu nerusinare ca este presedintele Romaniei si al romanilor. Ei bine, nu este iar tertipurile, butoanele si manariile din Constitutie, implementate initial de comunistul de Iliescu, de puscariabilul Nastase si mai nou de demisul Basescu ar trebui eliminate, ca sa fie treaba clara si sa nu-si mai dea demisia toti prostii. Care e problema?...  <-o
« Ultima Modificare: 08/07/12*, 11 de bezz »

remusro

  • Vizitator
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #532 : 08/07/12*, 11 »
Pai stai putin. Inteleg sa la alegeri locale sa voteze cei cu domiciliul in RO, fain. Dar la prezidentiale si parlamentare nu vad de ce sa fiu introdus pe "o lista suplimentara", fara suparare.

Prin lege, bazinul electoral la prezidentiale nu mai tine cont de liste permanente sau suplimentare, ci se largeste la general, un fel de "la liber". Din moment ce acest referendum se refera la presedinte, de ce sa nu fie la liber de asemeni?

Asta e una. A doua, multi romani plecati afara la munca au actele in RO, pentru ca au proprietati in RO. Cum poti sa definesti ca cineva e plecat afara cu exactitate? Intrebi vecinii?... Ce suntem pe vremea politiei lui Stalin?...

Poate omul pleaca si revine tot timpul, poate la o saptamana-doua. Ce criterii pot fi aplicate?...

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #533 : 08/07/12*, 11 »
Repet intrebarea. Ti s-a ingradit dreptul de a vota? Nu ma intereseaza pe ce lista esti sau nu esti tu, eu nu despre asta discutam. Da-mi un raspuns simplu, nu-mi despica firul in 40. Si apoi spune-mi cum nu te lasa Iliescu sa votezi!  <-o

Ar trebui sa incepeti sa va plangeti daca era sistemul ca in vremea lui Ceausescu, cand aveai dreptul sa emigrezi doar daca renuntai la cetatenia romana. Ti se dadea un pasaport special cu o valabilitate restransa, fara cetatenie (cu coperti maro) si apoi noua tara te lua sub "obladuirea" ei.
« Ultima Modificare: 08/07/12*, 11 de bezz »

remusro

  • Vizitator
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #534 : 08/07/12*, 12 »
Pai stai putin, ca nu e chiar asa, man. Nu, nu mi se ingradeste dreptul de a vota, asta e clar (atat mai trebuia). Dar faptul ca eu nu sunt parte a numarului electoral care se ia in seama afecteaza rezultatul votului meu. Adica, daca bazinul electoral este redus la cei domiciliati in RO, 50% din asta reprezinta un numar. Daca este luat in considerare impreuna cu diaspora, asta produce un cu totul alt numar, deci rezultatul unui referendum sau alegeri poate sa fie diferit.

Deci nu afecteaza actiunea de a vota, insa afecteaza rezultatul final al votarii. Capisci, boss? ;D

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #535 : 08/07/12*, 13 »
Deci nu afecteaza actiunea de a vota, insa afecteaza rezultatul final al votarii. Capisci, boss? ;D
Certo che capisco. Si aici o sa ne contrazicem, cine e mai reprezentativ ca altul ... cine e mai patriot ca altul ... cine voteaza mai mult ca altul etc. Certo e ca putem vorbi de influenta negativa cand Base are 49,9% si uite tocmai de la capsunari a primit un boost sa-l bata pe prostanac. Dar cand 85% au votat ca Base ar trebui s-o ia mai la vale, singura influenta discutabila este in ce fesa sa-l ocheasca baietii ca sa zboare cat mai departe de Cotroceni. Eu zic in fesa dreapta, ca tot e el popular si de dreapta. Si daca ai stat acasa in fata televizorului boicotand votul, nu cred ca ar trebui sa fii foarte verbal in prelegeri civice si alte chestii conexe. Vrei sa schimbi ceva (scria mai sus Ionut), actioneaza. Chiar si Base a zis ca nu-si doreste sa castige la masa verde  <-o. Ce MINCINOS, v-a orbit pe toti, zici ca are flautul fermecat...

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.106
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #536 : 08/07/12*, 14 »
Pai stai putin. Inteleg sa la alegeri locale sa voteze cei cu domiciliul in RO, fain. Dar la prezidentiale si parlamentare nu vad de ce sa fiu introdus pe "o lista suplimentara", fara suparare.

Prin lege, bazinul electoral la prezidentiale nu mai tine cont de liste permanente sau suplimentare, ci se largeste la general, un fel de "la liber". Din moment ce acest referendum se refera la presedinte, de ce sa nu fie la liber de asemeni?

Asta e una. A doua, multi romani plecati afara la munca au actele in RO, pentru ca au proprietati in RO. Cum poti sa definesti ca cineva e plecat afara cu exactitate? Intrebi vecinii?... Ce suntem pe vremea politiei lui Stalin?...

Poate omul pleaca si revine tot timpul, poate la o saptamana-doua. Ce criterii pot fi aplicate?...
Politia lui Stalin ????
Conform legii inca se mai tine Cartea de Imobil, iar aceasta prevedere este conforma normelor UE ca masura suplimentara de a urmari miscarile din imobilele de locuit.
Rolul ei in UE creste odata cu dorinta tarilor din vest de a trimite acasa imigrantii pentru a proteja forta de munca nationala in fata somajului crescand (lucru care se discuta deschis deja la intrunirile UE, o prevedere care va limita libera circulatie in UE).
De exemplu in Elvetia este folosita la greu cartea de imobil.
Deci in vest se aplica metodele lui Stalin ???

Dar discutiile sunt inutile pentru ca numarul celor de afara interesati de politica romaneasca se ridica la 70.000 (a se vedea prezenta la Referendum) iar acest numar nu justifica un eventual efort bugetar din partea celor din tara pentru a sustine sectii de votare in strainatate.

Offline theo

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.265
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #537 : 08/07/12*, 15 »
Mai baieti,
Voi chiar NU vedeti in ce...rahat de trandafiri a bagat TARA guvernarea ponta-cacarau(in mai putin de 3luni) ??? Gluma e gluma pana la un punct...(si de la capat,vorba lu' Stefan) <-o...Ceea ce a facut aceasta ,,gasca'' de incompetenti intrece orice limita >:-D Isi schimba deciziile de la o zi la alta,sunt depasiti de evenimente :o,habar nu au incotro s-o apuce ??? Asta e alternativa la politica lui ,,Base''?...Mi-e scarba stimati colegi :-X

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.106
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #538 : 08/07/12*, 15 »
Mai baieti,
Voi chiar NU vedeti in ce...rahat de trandafiri a bagat TARA guvernarea ponta-cacarau(in mai putin de 3luni) ??? Gluma e gluma pana la un punct...(si de la capat,vorba lu' Stefan) <-o...Ceea ce a facut aceasta ,,gasca'' de incompetenti intrece orice limita >:-D Isi schimba deciziile de la o zi la alta,sunt depasiti de evenimente :o,habar nu au incotro s-o apuce ??? Asta e alternativa la politica lui ,,Base''?...Mi-e scarba stimati colegi :-X
da..si ei o sa isi dea demisia in 5 minute  <-o <-o

ma intreb la ce decizii te referi?
cand abia acum aflam pe ce s au dus banii imprumutati pe dobanzi uriase de base-boc, este si normal sa te ia cu ameteala..
« Ultima Modificare: 08/07/12*, 15 de johann.nunweiller »

Offline ekofresh

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.312
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Da' de asta ce ziceti ?
« Răspuns #539 : 08/07/12*, 16 »
Tara este intr-un rahat de ceva ani, avem de inapoiat o datorie foarte mare si suferim pentru asta, nu cred ca e vina lui Ponta sau lui Antonescu ca nu pe vremea lor ne-am imprumutat, pe timpul lor continuam sa o facem, din pacate.
Oarecum nu mai vad cu ochi buni intrarea asta a noastra in UE, ca popor am fost asupriti si ne-am dat cu cei puternici, asa si acum, UE am vrut UE avem. Din ce am inteles transa platita de noi de 655 mil/e inseamna dobanda si nicidecum o rata.

Discutia si intepaturile astea cu cei ce au fost si cei de acum nu prea isi au rostul, rau a fost si rau va fi pentru ca nu noi vom guverna ci ei, cei din exterior, strainii ne vor impune dupa ce reguli jucam.
La fel cum scumpirile cartelelor de metrou s-a facut la indicatia inspectorilor FMI, pai 15lei o cartela cu 10 calatorii? In ce tara traim, in Austria si nu stiu eu, ingheata salariile si cresc preturile sa platim birul.