Autor Subiect: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]  (Citit de 9373 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #15 : 03/19/09*, 13 »
nici pe mine nu ma deranjeaza, ba chiar reusesc sa descopar in acest Transporter o macheta frumoasa si total aparte fata de altele

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #16 : 03/19/09*, 13 »

Nituri la faruri nu vad de ce ar avea, mai ales ca nici la modelul real nu se vad (cum sunt cele de la Porsche 901).
(mai pun o poza cu modelul real, marita pe zona farurilor)

eu spun ca desi modelul real NU are, macheta ARE nituri la faruri

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #17 : 03/19/09*, 13 »
eu spun ca desi modelul real NU are, macheta ARE nituri la faruri
domnu' Bizi, chiar si cu niturile alea .. ai cumpara-o ... ai vrea sa o ai la colectie ???  ;D

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #18 : 03/19/09*, 13 »
normal. esta prea reusita macheta, nimic de zis. treaba cu niturile.....am fost putin carcotash. asta nu inseamna ca nu mi-as dori-o.  :P

Offline Frostbite

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 56
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #19 : 03/19/09*, 13 »
Modelul cu masina de F1 pe el nu este cel original. Originalul a fost distrus si recreat de Daimler-Chrysler in anii '90. Poate din cauza asta exista mici discrepante.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #20 : 03/19/09*, 13 »
Intreb, asa in general (daca pare off-topic rog sa se mute discutia pe undeva pe la tuning/modificari). Se poate scoate un geam de la far si apoi taia nitul. La final se slefuieste bine, eventual se aplica un strat de Future/Klear (prietenii modelisti stie de ce) si se lipeste cu adeziv special pentru plastic transparent care nu matuieste. Chit ca tot ramane o urma mica tot ar arata mai bine, nu?
Scade astfel valoarea machetei pentru ca s-a umblat la ea?

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #21 : 03/19/09*, 13 »
Modelul cu masina de F1 pe el nu este cel original. Originalul a fost distrus si recreat de Daimler-Chrysler in anii '90.
..........

chiar vroiam sa comentez asta , cat de proaspata apare in poza color   :o 8)  ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #22 : 03/19/09*, 13 »
CMC se lauda ca afacut macheta dupa planurile originale.

Iar macheta de o are DEX e model refacut in 2008, cu imbunatatiri

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #23 : 03/19/09*, 14 »
Soluţia constructivă cu nituri la faruri este sau nu adoptată de un producător, prezenţa lor îndepărtează puţin modelul de realitate. De ce unii le fac aşa şi alţii nu îmi scapă, probabil că e ceva legat de costuri sau de fixarea solidă a pieselor.

Astfel, AutoArt, Ricko sau Revell nu folosesc aşa ceva, în timp ce Maisto, Bburago sau Solido le etalează pe fiecare machetă. La limită există producători care deşi utilizează nituri, acestea sunt foarte discrete, aproape insesizabile. E cazul miniaturilor Norev sau Minichamps, al câtorva exemplare Signature.

CMC nu foloseşte de obicei nituri, cel puţin în prezent. Un caz aparte este modelul Ferarri 250 GT, iniţial construit cu faruri fără nituri. Au apărut însă pe diverse forumuri semnale de la cumpărători cum că geamurile farurilor se aburesc în timp. Presupun că din această cauză CMC a hotărât să refacă farurile machetei, dotându-le de această dată cu nituri. Problema este că nu le-a reuşit o intervenţie discretă în genul Minichamps sau Norev, elementele de prindere fiind destul de vizibile.

Mercedes Transporter este proiectat în 2001, când probabil acest detaliu era mai puţin important pentru colecţionari. Deşi Vlad spune că e vorba de un model îmbunătăţit, CMC au ignorat acest aspect şi au lăsat farurile aşa cum au fost gândite iniţial.

Mulţi producători, chiar dacă omit niturile farurilor, le folosesc cu succes pentru celelalte lămpi ale machetei (stopuri, semnalizatoare).

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #24 : 03/19/09*, 15 »
auziti, da pe cand macheta de autobuz 102?? d-ala galbne si urat, nu e nicio diferenta.... :P
cumpar masinute cu cheita

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #25 : 03/19/09*, 16 »
Este intr-adevar o macheta foarte detaliata si foarte bine facuta ,totusi ca posesor de 901 ,strict din punctul de vedere aldetaliului si atentiei pt detaliu ,cel din urma este mai bine facut. Niturile nu ar fi deranjante daca ar aparea doar la faruri ,in schimb cele de la stopuri si semnalizari strica aspectul general. In rest ,nimic de comentat ,o macheta frumoasa (chiar daca modelul 1:1 nu e deloc frumos ca linie si aspect).

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #26 : 03/19/09*, 16 »
inca o nelamurire: vad ca geamul stanga la Transporter e intredeschis. Asa este el, sau culiseaza, putand fi deschis sau inchis?

dorin_cdg

  • Vizitator
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #27 : 03/19/09*, 17 »
inca o nelamurire: vad ca geamul stanga la Transporter e intredeschis. Asa este el, sau culiseaza, putand fi deschis sau inchis?

Culiseaza  ;)

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #28 : 03/20/09*, 10 »
singurul defect care chiar nu stiu daca poate fi numit defect, eu o numesc o neglijenta din partea CMC ... sunt semnalizarile fata, de sub far,  care la modelul real sunt galbene iar la macheta sunt albe. Restul e outrageous !

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Mercedes Benz Renntransporter [1954][CMC]
« Răspuns #29 : 03/20/09*, 12 »
Macheta e superba, bucurati-va de ea. Daca tot aveti placerea de a cauta defecte, cum de n-a observat nimeni diferenta de forma dintre masca machetei si a celei din fotografie ? In poza, masca seamana foarte mult cu cea a modelului 300 SL 1953-54, iar la macheta este mult prea rotunjita... Eu am acest model la 1/43 si are aceeasi forma la masca cu macheta CMC. De asemenea, pozitiile sunt tot transparente. Poate modelul real, refacut de curand, nu respecta planurile originalului ?