Autor Subiect: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]  (Citit de 3483 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Modelul Volkswagen Type 3 a fost lansat in 1961 si era menit sa diversifice gama de automobile ale marcii, după Type 1 (broscuta), Type 2 (microbuz) si Karman Ghia. Desi era conceput pe aceeasi platforma a legendarului Beetle, Type 3 a beneficiat de o tehnologie mult mai moderna, adaptata cerintelor unei clientele care isi dorea un autoturism mai comod si mai performant in acest segment de piata.

In acest sens, masina a fost dotata tot cu un motor boxer de 1500 cmc (mai tarziu 1600 cmc) racit cu aer, amplasat tot in spate (ca la broscuta), insa reproiectat pentru a avea dimensiuni cu mult mai reduse decat motorul original al lui Type 1. Rezultatul a fost un remarcabil propulsor aproape plat care facea loc unui mic portbagaj chiar deasupra motorului.

Masina s-a comercializat sub numele 1500/1600, in mai multe variante de caroserie: hatchback, notchback si break, toate cu doar doua usi. A fost unul din primele automobile din clasa sa dotat (optional) cu injectie electronica de benzina. Anumite variante au beneficiat chiar si de cutie de viteze automata. Pana la finalul productiei (1973), VW Type 3 a fost supus unor usoare facelifturi.

Macheta Minichamps reproduce o varianta de caroserie hatchback din 1970, deci inspre finalul existentei modelului. Este o miniatura remarcabila prin nivelul de detaliu si finisare. Exteriorul este excelent redat, toate componentele fiind la inaltime. De remarcat in special chederele geamurilor, executate precis si corecte in dimensiuni (grosime), stergatoarele subtiri (la fel, conforme cu realitatea) sau antena metalica detasabila. Exista si un detaliu mai putin placut, una din rotile din spate pare prost centrata pe orizontala, fiind pozitionata putin mai in spate. Lipsa geamurilor la usi sau sigla VW vopsita de pe capota sunt aspecte care pot fi trecute cu vederea.

Habitaclul este corect executat, insa se putea lucra mai mult la tot ce inseamna material textil. Banchetele, podeaua si fetele de usi sunt redate in aceeasi culoare, printr-un plastic tare, care arata totusi rezonabil. Plansa de bord este redata mai atent, combinatia de metal cu plastic este bine sugerata.

Adevarata surpriza este insa compartimentul motor. La prima vedere e vorba doar de un portbagaj, cu podeaua acoperita de un covoras cauciucat. Acesta insa se poate rula, iar dedesubt gasim un capac detasabil sub care se afla, in fine, motorul plat. Atat cat se poate vedea, motorul este destul de bine reprezentat si detaliat.

In fata, celalalt portbagaj este redat simplist, insa avem un compartiment separat dedicat rotii de rezerva, dotat cu o roata detasabila. Sasiul este detaliat mai mult in zona motorului, desi se putea insista mai mult pe aspect. Baia de ulei, cutia de viteze, esapamentul dau senzatia de plastic.

Pe ansamblu, este una dintre cele mai bine lucrate machete din colectia mea, fiind corect redusa in scara si cu un aer cat se poate de realist. Deocamdata, cateva poze de exterior:

















« Ultima Modificare: 02/24/13*, 15 de Dilo »

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #1 : 04/24/09*, 22 »
Imi place macheta dar si modelul real la scara 1/1 imi placea foarte mult.
Frumoasa achizitie, bravo!  :D

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #2 : 04/28/09*, 10 »
asta e predecesorul Golfului 1?

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #3 : 04/28/09*, 14 »
e frumoasa si masina si macheta ... Felicitari !
este una rosie in TM si sta abandonata intr-o curte ... pacat ...  :(
doar mie mi se pare sau seamana putin cu un Porsche 901 (911) ?

Offline bachus_21

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 538
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #4 : 04/28/09*, 16 »
e frumoasa si masina si macheta ... Felicitari !
este una rosie in TM si sta abandonata intr-o curte ... pacat ...  :(
doar mie mi se pare sau seamana putin cu un Porsche 901 (911) ?
Te rog fa-i niste fotografii si da-ne o adresa.Pe aici sunt unii care sufera de mai multe boli. :-\

Offline cheluarad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 252
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #5 : 04/28/09*, 21 »
in arad este una alba cu motor de porsche 911 ce mai merge de rupe asfaltul

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #6 : 04/28/09*, 23 »
Iar la intalnirea Retromobil a fost prezenta o varianta kombi (break, variant). Intr-adevar, este in fapt precursorul lui Golf 1. Cateva poze cu bordul, portbagajul si motorul:











« Ultima Modificare: 02/24/13*, 15 de Dilo »

Offline bachus_21

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 538
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #7 : 04/28/09*, 23 »
Eu as zice ca e precursorul Passatului.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #8 : 04/28/09*, 23 »
E discutabil, însă acest Type 3 s-a vrut o maşină mai degrabă populară, de clasă compactă, aşa cum fusese Beetle-ul şi cum urma să fie şi Golf-ul. Cu Passatul e altă poveste, a fost de la început o maşină mai mare, nu a avut variante în 2 uşi.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #9 : 04/29/09*, 11 »
Are mocheta?
Click the banner to see my site

Offline mihai.p

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #10 : 06/19/09*, 17 »
Doar mocheta ar mai lipsi la aceasta macheta, sa o stapanesti sanatos, este super  8)

Offline bachus_21

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 538
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #11 : 06/19/09*, 22 »
E discutabil, însã acest Type 3 s-a vrut o maºinã mai degrabã popularã, de clasã compactã, aºa cum fusese Beetle-ul ºi cum urma sã fie ºi Golf-ul. Cu Passatul e altã poveste, a fost de la început o maºinã mai mare, nu a avut variante în 2 uºi.
Exista Passat II ('80) in doua usi.

Offline Sechi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 577
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Volkswagen 1600 TL [1970][Minichamps]
« Răspuns #12 : 06/20/09*, 11 »
Passat 1 in cu 2 usi:
Pentru orice macheta de rahat, exista un colectionar de rahat! :)

Offline Florin

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 101
  • Gen: Bărbat
Salutari, mai postez un model achizitionat recent. Povestea e ca il aveam pe wishlist de cand au aparut variantele 1600 (Type III), dar niciodata nu a fost prioritar. L-am gasit cu pret redus si l-am luat. As vrea sa pun mana si pe celelalte 2 variante (berlina si coupe).
Modelul e f bine facut si detaliat, considerand ca matrita are aproape 8 ani. Am facut pozele mai in graba, fara sa mai scot accesoriile din portbagaj - are o sirena si 2 girofaruri, asa ca nu am vazut inca "powerplant-ul" cu titi cei 54 CP. Am sa revin cu poze.








« Ultima Modificare: 10/19/09*, 10 de Ionut »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
arata bine modelul. mie nu prea imi place pentru ca e de pompieri, cum se zice, dar e o macheta reusita si o masina frumoasa si utila. astept cu interes pozele suplimentare.