Autor Subiect: CMC - piese de schimb  (Citit de 6067 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
CMC - piese de schimb
« : 02/20/09*, 10 »
     Am ridicat problema intr-un alt topic de pe forum, si mi se pare ca aici ar fi locul ei de dezbatut!
     Mie mi s-ar parea normal, lucrand intr-o firma premium, sa oferi si servicii premium!
     Si CMC fiind "cei mai premium", si masinile lor fiind asamblate manual, mi s-ar parea normal sa existe si piese de schimb pe care sa le poti comanda in caz de nevoie !
     Pt ca, nu sunt putine cazurile cad, in urma transportului, iti ajunge un CMC "avariat" si iti vine sa iti smulgi parul, dupa ce ai dat atatia bani si te asteptai sa primesti ce e mai bun! Sau pur si simplu se poate intampla ca tu sa o scapi pe jos, sa-i rupa "fratele mai mic" vreo oglinda sau usa sau sa o zgarii cand o "parchezi" ... nu ?  ;)
     Autoart stiu ca au o lista cu piese de schimb, si te ajuta daca le trimiti un mail, cu 1-2 poze care sa arate clar ce piesa ai nevoie ... ti-o trimit!
     Mie unul mi s-a intamplat asa ceva, cand am primit un Maybach 62, care avea stopul spate crapat, destul de urat! Pana la urma am dat macheta altcuiva, mai putin pretentios ca mine, si eu am comandat una noua, mentionand defectul anterior pt a se verifica inainte de livrare.
     Deci haideti sa facem ceva, ca de aia ne-am strans aici "sa fim mai multi" ...
CE CREDETI CA PUTEM FACE? O PETITIE ?

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #1 : 02/20/09*, 11 »
o intrebare simpla pentru inceput: ai trimis un mail la CMC in care sa-i rogi sa-ti trimita piesa cu pricina?

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #2 : 02/20/09*, 11 »
iti spun din experienta: de curand am trimis un mail la Autoart cerand emblemele "M5" si "500 SEC". Nici pana in ziua de astazi nu am primit un raspuns.  :-\

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #3 : 02/20/09*, 12 »
o intrebare simpla pentru inceput: ai trimis un mail la CMC in care sa-i rogi sa-ti trimita piesa cu pricina?

Cipriane, eu nu am probleme cu CMC-urile mele ... am avut doar cu un Autoart ...
Dar din cate stiu sunt altii care au probleme cu CMC-urile, fie de la transport, fie din alte cauze, sau oricaruia dintre noi i se poate intampla sa o lovim, zgariem sau sa-i rupem ceva! Si eu stiam ca CMC nu au acest "serviciu" ! Intrebarea si dorinta noastra ar fi sa vedem daca putem sa schimbam politica firmei si in caz de nevoie sa putem cumpara piese! (chiar aici pe forum este prezentat un Mercedes CMC, "avariat" (lipsa autocolante, embleme, zgarieturi) si poate se doreste "restaurarea" ei ... care poate fi mai ieftina decat achizitionarea uneia noi.
Ce ziceti? Oare ce am putea face ?

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #4 : 02/20/09*, 12 »
sincer: parerea nostra (a romanilor) e prea neimportanta pentru a fi bagati in seama. Nu cred ca cativa colectionari din Romania pot schimba politica unei firme.

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #5 : 02/20/09*, 13 »
Nu e vorba de o politica. E vorba de costuri, un serviciu care sa se ocupe de clientii care doresc piese ar costa firma mai mult decat profitul de l-ar aduce. Trebuie un om sa raspunda la tel, altul sa ambaleze. Sa nu va imaginati ca CMC este o firma care are vreun super building si 100 de angajati. Ganditi-va si voi ca nu vand bunuri de larg consum ca sa aibe un super rulaj si 2 oameni in plus sa nu se simta.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #6 : 02/20/09*, 14 »
Chiar am vazut pt site-ul www.cmc-modelcars.de , cand dai click pe assembly la un anumit model, se vede ca cel care asambleaza machetele [care pare un chinez mic ;) ], sta la o masa, cam murdara ce-i drept ... cu halat pe el (ea), dar pare ca face cu mare grija si atentie modelul respectiv ... Banuiam ca nu sunt cine stie ce mare corporatie, cu ditamai office building-ul si parcare clienti cat la mall ...  O0

Poate daca vad "CEO-ii" sau cei de la relatii cu clientii ca este cerere ... poate poate ...
chiar daca sansele sunt mici ... eu sunt optimist totusi ...

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: CMC - piese de schimb
« Răspuns #7 : 02/20/09*, 15 »


Poate daca vad "CEO-ii" sau cei de la relatii cu clientii ca este cerere ... poate poate ...
chiar daca sansele sunt mici ... eu sunt optimist totusi ...

ca sa vada cum sta treaba, in nici un caz nu or sa se uite pe miniauto.ro. Cred ca nici nu au auzit de noi.  ;D Poate pe DX sau Diecast Central....